Nátržník vzpriamený – Potentila erecta, č. Rosaceae

 

CH: Trváca bylina s priamou stonkou. Listy sú sediace päťpočetné s hrubo a končisto zúbkatými lístkami. Pazušné kvety na dlhých stopkách majú štvorlupienkovitú žltú korunu. Plody sú nažky. Farmakologicky je významný podzemok.

DG: Terapeuticky sa využíva usušený podzemok (Tormentillae rhizoma SL1). Je veľmi tvrdý valcovitý až vretenovitý zvonka vráskovaný a hrboľatý tmavočervenej farby. Nemá pach a chuť má silno sťahujúcu.

OL: Hlavnou účinnou látkou sú triesloviny. Ďalej obsahuje pseudosaponín tormentol, stopy silice, živicu, gumu, škrob.

KI: Nie sú známe.

DD: Odvar: polovica kávovej lyžičky na šálku vody, pije sa 2 až 3-krát denne. Pri silných hnačkách sa môže dávka zvýšiť, pripraví sa: 1 čajová lyžička na pol pohára studenej vody sa maceruje 8 hodín, potom sa výluh sa zleje a zvyšok drogy sa preleje vriacou vodou. Po 10 minútach sa oba výluhy spoja a pijú sa počas dňa.
Tinktúra: 0,5 – 1 g sa užíva 2 až 4-krát denne. Na kloktanie sa používa 10 kvapiek na ? pohára vody.

P: Pre vysoký obsah trieslovín účinkuje ako silné adstringens. Pri drobnom krvácaní pôsobí adstringentne aj na drobné kapiláry a tak vyvoláva hemostyptický účinok. Vnútorne sa používa pri hnačkách, gastritídach, kolitídach, enterokolitídach, dyzentérii, dyspepsii. Pre dobrý účinok na zastavovanie krvácania sa môže použiť pri aj pri silnej menštruácii. Zvonka sa používa na zápaly ústnej dutiny a slizníc, hltana. Vhodný je tiež zápar na umývanie rán, pri kožných vyrážkach, akné a ekzémoch.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ani pri dlhodobom užívaní. Pri prekročení terapeutických dávok môže vysoký obsah trieslovín vyvolať nauzeu až vracanie. V prípade, že hnačka trvá viac ako 3 dni je nutné navštíviť lekára.

 

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby