Juglans regia, čeľaď Juglandaceae

CH: Mohutný strom so širokým kmeňom a rozložitou korunou. Listy sú striedavé, nepárnoperovito zložené. Jednotlivé listy sú kopijovité, celistvookrajové, tmavozelenej farby. Kvety rastú v jahňadách. Plody sú černejúce kôstkovice.

DG: (Juglandis folium) Drogu tvoria usušené mladé, kožovité, tmavozelené, lesklé listy vajcovitého tvaru, končisté a celistvookrajové. Droga má osobitý príjemný pach a adstringentnú, horkastú a škrabavú chuť.

OL: Hlavné účinné látky sú triesloviny. Droga ďalej obsahuje silicu (juglón, hydrojuglón), flavonoidy, kyselinu gallovú, kávovú a neochlorogénovú.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu odvaru: 1 g (pol kávovej lyžičky) na šálku vody, prípadne 2 – 3 g na 100 ml vody. Na celkové kúpele sa použije 500 až 1 000 g listov. Tekutý extrakt: 4 – 8 ml.

P: List orecha sa používa predovšetkým externe vo forme kúpeľov, obkladov a výplachov ako silné adstringens. Vnútorné užívanie sa v súčasnosti stalo obsolentným. Indikuje sa pri zápaloch dutiny ústnej, ako sú stomatitídy, gingivitídy, glositídy, tiež pri faryngitídach, akné, ekzémoch, prurite, pyodermii, zápaloch kože, na opuchy, ako hemostatikum a dezinficiens.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Pri chronickom externom užívaní boli zaznamenané kancerogénne účinky. Juglón pôsobí mutagénne.

Orech vlašský

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby