Hedera helix, čeľaď Araliaceae

CH: Vždyzelený popínavý krík, jediný zástupca čeľade aralkovitých u nás. Má trojlaločné až päťlaločné listy na kvitnúcich konárikoch vajcovité, s celistvým okrajom. Zo zelenkastých kvetov v okolíkoch dozrievajú na jar modročierne jedovaté bobule.

DG: (Hederae folium) Drogu tvoria kožovité laločnaté tmavozelené a lesklé listy. Pach drogy je slabý. Chuť je horkastá, mierne škrabavá.

OL: Hlavné obsahové látky sú saponíny, označované ako hederakozidy, prevažne bidezmozidy s aglykónmi, hederagenínom, kyselinou oleanolovou a bajogenínom. Fenolové zlúčeniny okrem flavonoidov (rutínu, kempferolu, izokvercetínu) reprezentuje aj kyselina chlorogénová, kávová, rozmarínová a protokatechová. V malom množstve v listoch nájdeme i vitamín A a E.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 0,5 g na šálku čaju; pije sa 1- až 3-krát denne; 1/2 čajovej lyžičky (1g) práškovanej drogy.

P: Hederakozidy pôsobia sekretolyticky dráždením nervových zakončení v sliznici žalúdka a zároveň podráždením vagového ústredia, čím reflexne zvyšujú tvorbu a vylučovanie riedkeho hlienu v prieduškách. Okrem toho dráždia aj dychové a kašľové centrum, čo sa prejaví častejším odkašliavaním – expektoračný a sekretomotorický účinok. Hederakozidy majú aj spazmolytický účinok na hladké svalstvo dýchacích ciest, porovnateľný s účinkom ß2-sympatomimetík. Štandardizovaný extrakt z brečtanu sa používa v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest ako podporná liečba pri bronchiálnej astme a chronických spastických bronchitídach. Vhodný je aj pri chrípke a nachladnutí. Najnovšie výskumy dokazujú antioxidačný účinok extraktov brečtana, pričom najväčšiu aktivitu zo všetkých saponínov vykazuje ?-hederín, a to väčšiu ako vitamín E.

IT: Nie sú známe.

NU: Pri dodržaní bežných terapeutických dávok nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Problémy môžu nastať pri prekročení odporučeného dávkovania. Väčšie dávky saponínov nadmerne dráždia žalúdočnú a črevnú sliznicu, čím môžu vyvolať vracanie, hnačku a krvácanie z črevných kapilár. Opatrnosť treba zvýšiť u pacientov s ochoreniami tráviacej sústavy. Pri perorálnom podávaní sa saponíny vstrebávajú iba čiastočne. Ale pri poškodení sliznicového epitelu alebo pri zápaloch a toxických poškodeniach tráviacej sústavy sa môže zvýšiť ich resorpcia do krvi, keď sa prejaví hemolytický účinok.

UP: Čerstvé listy a plody brečtana sú toxické. Spôsobujú podráždenie tráviacej sústavy, krvavé hnačky až smrť. Sama rastlina môže vyvolať kontaktnú dermatitídu. U nás sú priotrávenia bobuľami raritné, skôr sa stretneme s dotykovou alergiou na brečtan.

Brečtan popínavý

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby