Arnica montana, čeľaď Asteraceae

  • CH: Trváca bylina s priamou stonkou dorastajúcou do výšky cca 50 cm. Konce stoniek nesú úbory nápadných pomarančovožltých kvetov. Listy tvoria prízemnú ružicu. Plody sú nažky s chocholcom.

  • DG: (Arnicae radix, flos, folium) Drogu tvoria všetky časti rastliny. Na farmakologické účely sa zberajú kvety, listy i koreň.

  • OL: Kvet obsahuje najmä flavonoidy (astragalín, izokvercitrín), silicu (0,1 %), polyfenolové zložky (kyselinu kávovú, cynarín), polyacetylénové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty a-amyrínového typu, karotenoidné farbivá (luteín), polyíny, amínové zlúčeniny, cholín a i. Koreň obsahuje až 0,15 % silice. Hlavnou zložkou silice je tymol a metyléter tymolu.

  • KI: Prípravky s obsahom výťažkov z arniky nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

  • D: Odvar, zápar ani tinktúra nie sú vhodné na vnútorné užívanie. Na prípravu odvaru a záparu: 2 g drogy na 100 ml vody (1 kávová lyžička = 0,5 g). Tinktúra: na vonkajšie použitie sa riedi vodou 5- až 10-násobne.

  • P: Zložky silice pôsobia bakteriostaticky. Flavonoidy majú spazmolytický a mierne diuretický účinok. Na zvieratách bol experimentálne dokázaný účinok arniky na srdcovo-cievny systém, zvýšenie objemu cirkulácie, zvýšenie krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie v končatinách a mozgu. Na základe skúseností sa arnika používala pri zápaloch žalúdka a čriev a pri prieduškových ochoreniach. Ale pre riziko toxicity musel byť pacient pri perorálnej terapii arnikou sledovaný. V súčasnosti sa využíva jej protizápalový účinok len externe pri ekzémoch a zápaloch kože. Je vhodná aj pri pomliaždeninách a krvných podliatinách.

  • IT: Nie sú známe.

  • NU: U citlivých jedincov sa môže pri lokálnej aplikácii vyskytnúť alergická reakcia, pri vnútornom užití podráždi tráviacu sústavu. Arnika je pri vnútornom užití v nadmernom množstve jedovatá. Vracanie, zrýchlený pulz, očervenenie tváre, ostrá bolesť, srdcová a respiračná dysfunkcia, tras, hnačka, bolesť brucha, vykašliavanie krvi sú výsledkom nadmerného užitia tinktúry alebo odvaru z arniky pri jej zneužití ako látky vyvolávajúcej potrat. Droga je toxická najmä pre deti. Vyššia koncentrácia a nezriedené extrakty pri vonkajšom použití spôsobujú pľuzgiere až odumretie tkaniva.

  • UP: Tinktúra je určená na vonkajšie použitie vždy len v zriedenej forme! Nikdy sa nepoužíva na otvorené rany. Fytofarmaká z arniky nie sú vhodné na vnútorné užívanie.

Arnika horská

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby