Gentiana lutea, čeľaď Gentianaceae
CH: Trváca bylina s priamou stonkou, ktorá nesie veľké elipsovité protistojné listy. V pazuchách listov vyrastajú na dlhých stopkách zväzočky kvetov sírovožltej farby. Bylina dorastá do výšky 60 – 100 cm. Plody sú jednopuzdrové tobolky.
DG: (Gentianae radix) Drogu tvorí málo rozkonárený valcovitý koreň a pozdĺžne brázdený a priečne pásikovaný podzemok, zvonka žltohnedý až červenkastý. Droga má slabý osobitý pach a sladkastú, neskôr nepríjemne horkú chuť.
OL: Hlavné obsahové látky tvoria sekoiridoidové horčiny (genciopikrín, amarogentín). Droga ďalej obsahuje žlté farbivo, gentisín, sacharózu, pektín. Škrob v droge chýba.
KI: Užívanie fytofarmák s horcom sa neodporúča pre pacientov s hyperaciditou, zápalom žalúdka, vredmi žalúdka a duodéna. Nie je vhodný ani pre pacientov s vysokým krvným tlakom. Neodporúča sa ani počas tehotenstva a dojčenia.
D: Čerstvý koreň: 0,5 – 1 kávová lyžička. V práškovanej forme: 0,25 až 0,5 g; užíva sa 2- až 3-krát denne pol hodiny pred hlavnými jedlami. Na prípravu záparu alebo studeného macerátu: 1 g drogy (príp. 0,5 kávovej lyžičky) na šálku čaju; pije sa 3-krát denne pred jedlom. Na prípravu odvaru: 5 g drogy sa varí 5 minút v 200 ml vody; užíva sa 1 lyžica pol hodiny pred jedlom. Tinktúra: 1 – 4 ml (1 : 5 v 45% etanole); užíva sa 3-krát denne pred jedlom. Tekutý extrakt: 2 až 4 g.
P: Droga horkou chuťou už v ústach podporuje tvorbu slín a priamym pôsobením na sliznicu tráviacej sústavy zvyšuje tvorbu tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny. Súčasne zlepšuje motilitu tráviacej sústavy. Okrem toho iný výrazný terapeutický efekt nemá. Využíva sa ako amárum (purum) – stomachikum pri nechutenstve, anorexii spojenej s nedostatočnou tvorbou slín i žalúdočnej kyseliny a dyspepsii.
IT: Nie sú známe. NU: Vyššie dávky môžu podráždiť sliznicu tráviacej sústavy, vyvolať nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy.