Cassia senna, čeľaď Asteraceae
-
CH: Nízky ker s párnoperovitými, celistvookrajovými svetlozelenými listami a žltými kvetmi v súkvetiach.
-
DG: (Sennae folium) Drogu tvoria kopijovité, celistvookrajové listy zelenožltej farby bez zápachu a chuti.
-
OL: Antrachinónové deriváty prítomné v redukovanej (antróny a antranoly) alebo v oxidovanej forme (antrachinóny), voľné alebo glykozidovo viazané – známe ako sennozidy A, B, C a D. Farmakologicky účinný je až aglykón reín uvoľnený v hrubom čreve pôsobením bakteriálnej flóry. Lokálnou dráždivosťou spôsobuje zvýšenie črevnej peristaltiky. Okrem toho listy obsahujú flavonoidy (najmä deriváty kempferolu), sliz a živicové substancie.
-
KI: Užívanie fytofarmák s obsahom kasie nie je vhodné pre ženy počas tehotenstva a dojčenia a pre deti mladšie ako šesť rokov. Podávanie rastlinných prípravkov s obsahom kasia nie je vhodné pre pacientov užívajúcich digoxín alebo silné diuretiká z hľadiska možného vzniku interakcií.
-
D: Na prípravu záparu: 0,2 – 4 g listovej drogy na deň.
-
P: Kasia sa používa vo forme záparu ako silné laxatívum; účinok nastupuje po 6 až 8 hodinách po užití. Antrachinónový aglykón reín priamym pôsobením na sliznicu čreva vyvoláva laxatívny efekt.
IT: Kasia v kombinácii s kardioglykozidmi alebo silnými diuretikami môže spôsobiť komplikácie v liečbe. U pacientov užívajúcich kardioglykozidy sa k laxatívnemu účinku kasie pridružuje zníženie ich hladiny. Zvýšené vylučovanie draslíka z organizmu zvyšuje toxicitu súčasne užívaných kardioglykozidov. Straty draslíka sa výrazne zvyšujú u pacientov užívajúcich silné diuretiká a kasiu, v dôsledku čoho vzniká hypokalémia.
-
NU: Chronické užívanie prípravkov s obsahom kasie môže spôsobiť stratu tekutín, zníženie hladiny draslíka a hnačku, čo môže viesť k dehydratácii a negatívnym účinkom na srdce a svaly. Tiež môže zapríčiniť závislosť správnej funkcie čreva, preto nie je vhodné užívať ju dlhšie ako desať po sebe idúcich dní. Pri prekročení odporučených dávok (20 – 60 mg senozidov na deň, prípadne 0,5 – 2 g listovej drogy na deň) sa prejavia nežiaduce vedľajšie účinky, a to črevné koliky. Ťažkosti vznikajú najmä vtedy, keď sa droga pri príprave varí. Tým sa do roztoku dostanú živicové substancie, ktoré vyvolávajú nepriaznivé účinky. Uvoľňovaním živice do roztoku sa zabráni prípravou záparu vylúhovaním drogy pri izbovej teplote.
-
UP: Pri príprave záparu drogu v nijakom prípade nevariť! Neužívať dlhodobo pre možnosť vzniku návyku. Stratu draslíka je vhodné dopĺňať potravou s jeho obsahom, napríklad banánmi.