Lavandula angustifolia, čeľaď Lamiaceae

CH: Poloker s priamymi konármi, dorastajúci do výšky 50 cm. Listy sú čiarkovité, na rube srstnaté. Fialové kvety v chudobných papraslenoch vytvárajú na vrchole stoniek klas. Plody sú lesklé tvrdky.

DG: (Lavandulae herba, Lavandulaeflos) Drogu tvorí usušená vňať bez zdrevnatených častí stoniek alebo samostatne kvet rastliny. Kvety sú nerozkvitnuté, modrosivé, s rúrkovitým kalichom. Droga má charakteristickú aromatickú vôňu. (Lavandulae aetheroleum) Izolovaná silica z kvetov levandule získaná destiláciou vodnou parou.

OL: Hlavnou účinnou látkou drogy je silica. Silica je zložená z 30 doteraz známych zložiek, z ktorých sú najvýznamnejšie estery linalolu (linalol, nerol, borneol, geraniol, cineol a karyofylén). Kvet a vňať obsahujú aj triesloviny, antokyány a horčiny.

KI: Izolovaná silica nie je vhodná pre deti na vnútorné užívanie.

D: Na prípravu záparu: 1 – 2 čajové lyžičky (príp. 1,5 g) kvetov na šálku vody; užíva sa niekoľkokrát denne, predovšetkým pred spaním. Na prípravu záparu z vňate sa použijú 2 – 3 čajové lyžičky (3 – 4,5 g) drogy. Na prípravu kúpeľa: 20 – 100 g kvetov na 20 litrov vody. Tinktúra: 2 – 4 ml. Silica: 2 – 4 kvapky (20 až 80 mg) silice; užíva sa na kocke cukru.

P: Účinné zložky pôsobia spazmolyticky a zlepšujú odtok žlče do dvanástnika. Na bakteriostatický účinok drogy sú citlivé Bacillus, Candida, Escherichia a Staphylococcus. Okrem toho levanduľa pôsobí diureticky a sedatívne. Kvety a vňať sa používajú ako sedatívum, nervínum pri neurasténii, hystérii, nespavosti a všetkých nervových podráždeniach a ako cholagogum a spazmolytikum pri dyspepsiách, spomalenej peristaltike a kolikách. Izolovaná silica pôsobí ako derivans, iritans a dezinficiens. Často sa používa aj ako korigens chuti a vône. Indikuje sa zvonka vo forme liehového roztoku v terapii pruritu, ekzémov a svrabu.

IT: Nie sú známe.

NU: Pri dodržiavaní terapeutických dávok neboli zistené žiadne nežiaduce účinky.

Levanduľa úzkolistá

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby