Crataegus laevigata/monogyna, čeľaď Rosaceae

  • CH: Drevina s tŕnitými konármi, listy sú striedavé, stopkaté, vajcovité, trojlaločnaté až päťlaločnaté. Biele kvety vyrastajú na konci stoniek, usporiadané do vrcholíkových súkvetí. Plody sú červené malvičky.

  • DG: (Crataegi flos, Crataegi folium) Drogu tvoria vajcovité, trojlaločné až sedemlaločné, k stopke sa zužujúce listy (C. monogyna), alebo naopak vajcovité, klinovité listy s tromi až piatimi zárezmi (C. laevigata). Biele kvety majú päť okrúhlych korunných lupienkov s mnohými tyčinkami. Droga má osobitý príjemný pach a slabo horkastú chuť.

  • OL: Farmakologicky významné látky sú flavonoidy (hyperozid, rutín, kvercetín-ramnogalaktozid, vitexín). Droga ďalej obsahuje zmes triterpenoidných kyselín (krategovú, oleanolovú a ursolovú kyselinu), proantokyanidíny, triesloviny a pektíny.

  • KI: Fytofarmaká s obsahom hlohu nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, neodporúčajú sa ani deťom do 12 rokov.

  • D: Na prípravu záparu: 1 čajová lyžička (1,8 g) listovej a kvetnej drogy; užíva sa 2- až 3-krát denne počas niekoľkých týždňov. Dávka na deň predstavuje 1,5 – 3,5 g. Tekutý extrakt: 0,5 – 1 ml (1 : 1 v 25% eta nole); užíva sa 3-krát denne. Tinktúra: 1 – 2 ml (vňať 1 : 5 v 45% etanole), 7,5 – 15 ml (list 1 : 5), 7,5 – 17,5 ml (plod 1 : 5).

  • P: Droga účinkuje na srdcovo-cievny systém. Rozširuje koronárne cievy, čím sa zlepší krvný prietok a znižuje sa krvný tlak. Na srdce má pozitívne inotropný účinok. Súčasne sa zvyšuje minútový objem srdca a zlepšuje sa cirkulácia v organizme. Flavonoidy pozitívne ovplyvňujú lámavosť a pružnosť krvných kapilár, pôsobia aj spazmolyticky na hladké svalstvo. Indikuje sa v terapii chronických srdcovo-cievnych ochorení, pri hypertenzii, srdcových dysrytmiách a zhoršenej cirkulácii krvi, najmä v prípadoch, keď je zlá tolerancia digitalisových prípravkov.

  • IT: Hloh zvyšuje účinok kardiotoník a hypertenzív.

  • NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Vysoké dávky však môžu vyvolať zníženie krvného tlaku (hypotenziu) a útlm. Okrem toho prekročenie odporúčaného dávkovania spôsobuje poruchy srdcového rytmu, únavu, chvenie a závraty. V ojedinelých prípadoch sa ako vedľajšie účinky drogy môžu objaviť vyrážky, svrbenie a únava.

  • UP: Fytofarmaká s obsahom hlohu nie sú v nijakom prípade vhodné na samoliečenie. Vždy je nutná konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

Hloh

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby