MINIATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN
Rodový a druhový názov: SÓJA FAZUĽOVÁ
(Glycine max /L./ Merr.)
česky: sója luštinatá
anglicky: Soy Bean
nemecky: Sojabohne
rusky:
bôbovité (Fabaceae)
Opis: jednoročná bylina, vysoká 0,3 – 0,5 (1,5) m. Stonka je zelená, rozkonárená, pokrytá hnedočervenými drsnými chlpmi; môže byť priama alebo popínavá. Listy sú trojpočetné, celistvookrajové, s okrúhlo vajcovitými až elipsovitými lístkami a drobnými prílistkami. Kvety sú usporiadané v pazušných, krátkych, kvetných strapcoch, v počte 5 – 8 alebo 15 – 20 malých kvetov. Kalich je 5 – 7 mm dlhý, rúrkovitý, ostro zúbkatý. Koruna je biela alebo ružová až fialová, 6 – 7 mm veľká, strieška s tmavou škvrnou. Kvety kvitnú v júli až auguste. Sója je samoopelivá rastlina. Plod je struk s 2 – 4 semenami, 30 – 80 mm dlhý, 10 mm široký, pokrytý odstávajúcimi chlpmi.
Rozšírenie a výskyt: druh pôvodný vo východnej Ázii. V súčasnosti sa pestuje prakticky po celom svete, najviac v USA, Brazílii a Argentíne. Na Slovensku sa pestuje najmä v juhozápadnej časti (Nitrianska pahorkatina, Podunajská nížina, Žitný ostrov) a v juhovýchodnej časti územia (Východoslovenská nížina – Michalovce, Trebišov).
Vyžaduje pôdy hlboké, priepustné, výhrevné, hlinité až hlinito-piesočnaté s pH 6,5 – 7,0.
Možnosti získania: z pestovateľských plôch. Na ornej pôde sa pestuje viacero determinantných a indeterminantných typov odrôd, v súčasnosti aj geneticky modifikovaných.
Droga: usušené semeno, tzv. sójový bôb – Glycinae semen a olej získaný lisovaním alebo extrakciou zrelých semien, tzv. sójový olej – Sojae oleum (syn.: Glycinae oleum). Pomer zosušenia semien je 1,5 – 2 : 1.
Obsahové látky: semeno obsahuje bielkoviny (35 – 45 %) a olej (15 – 25 %), ktorý obsahuje glyceroly kyseliny linolovej (50 %), olejovej (25 – 30 %), linolénovej (2 – 10 %) a menšie množstvá kyseliny steárovej, palmitovej a arachovej. V semene sú zastúpené fosfolipidy (lecitín, cefalín), izoflavóny (genisteín, daidzeín), fytoestrogény, minerálne látky (4 – 6 %, draslík, fosfor, vápnik, horčík), vitamíny (vitamíny B skupiny, kyselina listová, biotín – vitamín H, vitamín E), saponíny a i.
Liečivé vlastnosti a účinnosť: fosfolipidy spolu s minerálmi a vitamínmi obsiahnuté v semene aj oleji znižujú hladinu cholesterolu v krvi a účinkujú proti kôrnateniu tepien (antisklerotikum), pôsobia na zníženie krvného tlaku (hypotonikum). Izoflavón genisteín tlmí rast nádorových buniek a spolu s fytoestrogénmi znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka u žien. Komplex obsahových látok pôsobí na zníženie hladiny cukru v krvi (hypoglykemikum), priaznivo ovplyvňuje látkovú premenu (metabolikum) a činnosť nervovej sústavy.
Použitie: oleja vo forme emulzie v parenterálnej výžive, ako dietetika pri arterioskleróze. Semeno sa používa najmä pre obsah bielkovín ako potravina. Časť produkcie sa používa na výrobu potravinárskych výrobkov: sójovej múky, sójového „mlieka“, tofu, sójového „mäsa“ a pod. Sójové výrobky sa používajú v dietetickej a redukčnej strave. Olej je vynikajúcim pokrmovým a stolovým olejom, má široké spektrum použitia pri príprave jedál, šalátov, ale vhodný je tiež na technické použitie (výroba mydiel, lakov a i.).
Toxicita: sója je veľmi zásadotvorná a jej nadmerná konzumácia môže negatívne vplývať na životnosť červených krviniek.
Text a foto: Ing. Miroslav Habán, PhD. (zostavené z dostupných literárnych zdrojov – zoznam u autora)