Hluchavka biela; Lamium album L.;  česky: hluchavka bílá; anglicky: White Dead-Nettle;  nemecky: Weisse Taubnessel; rusky: Яснотка белая

Hluchavka bielaOpis: trváca, riedko až husto kučeravo páperistá bylina s rozkonáreným podzemkom. Byľ je vystúpavá až priama, jednoduchá, 0,2-0,4 m vysoká, v dolnej časti holá, štvorhranná a často červenkastá. Listy sú dlho stopkaté (10-30 mm), podlhovasto vajcovité až vajcovité, na báze srdcovité alebo zaokrúhlené, na okraji hrubo pílkovité alebo pílkovito vrúbkované, na vrchole končisté, 25 – 100 x 10 – 50 mm veľké. Listene sú lupeňovité, krátko stopkaté, na vrchole dlho končisté. Paprasleny sú 3 – 6-kveté; kvety sediace. Kvitne od polovice apríla do konca októbra. Kalich je 9 – 14 mm dlhý, zvončekovitý, cez polovicu delený na rozostupené, kopijovité zuby. Koruna je 20 –  25 mm dlhá, biela alebo žltkastobiela. Rúrka koruny je 9 – 14 mm dlhá, prehnutá. Horný pysk koruny je 7 – 12 mm dlhý, celistvookrajový alebo vrúbkovaný, husto chlpatý, na okraji brvitý; bočné cípy sú 2 – 3-zubé. Dolný pysk je obrátene srdcovitý, kratší ako horný. Nitky tyčiniek sú chlpaté, peľnice tmavohnedé. Tvrdky sú vajcovité, olivovozelené, hladké, 3 mm dlhé.

Rozšírenie a výskyt: Euroázijský – suboceánický hemikryptofyt, rozšírený až do horského stupňa. Na Slovensku takmer na celom území.  Rastie na rumoviskách, okraji lesov, roztrúsene alebo v bohatých populáciach, najmä na vlhkých, výživných, humóznych, piesočnatých i hlinitých pôdach.

Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.

Droga: usušená koruna bez kalicha ako hluchavkový kvet – Lamii albi flos (prípadne usušená vrcholová časť kvitnúcej vňate – Lamii albi herba. Pomer zosušenia je 8:1 (kvet) a 6:1 (vňať).

Obsahové látky: flavonoidy (glykozidy kvercetínu a kempferolu), triterpénové saponíny, katechínové triesloviny (do 10 %), slizy, draselné soli, stopy silice, alkaloid stachydrín (do 2 %), biogénne amíny.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: droga má protektívny  a protizápalový účinok na sliznice, je účinná pri zápaloch horných dýchacích ciest a ústnej dutiny (mucilaginózum, expektorans). Účinkuje pri zápalových ochoreniach vaječníkov, počas klimakterických ťažkostí, pri výtoku (gynekologikum) a chorobách močových ciest vo forme kúpeľa (balneologikum), ale aj ako celkové metabolikum. Vňať je účinná pri rovnakých indikáciach, avšak obsahuje menej slizu, trieslovín a silice. Vyššie množstvo minerálnych látok vo vňati zvyšuje metabolickú účinnosť.

Použitie: užíva sa vo forme záparu, odvaru a zvonka vo forme obkladov a kúpeľov. Zvonka sa používa na popáleniny, ekzémy a hemoroidy. Vo forme záparu sa odporúča mužom pri ochoreniach prostaty a problematickom močení. V pediatrii na liečenie podráždených tráviacich orgánov a počas hnačiek. V ľudovom liečiteľstve pri poruchách trávenia (adstringens), tiež ako mucilaginózum a expektorans.  Mladé listy sa používajú do jarných šalátov a polievok.

Toxicita: Pri dodržaní terapeutických dávok neboli zistené škodlivé účinky.

Text a foto: Ing. M. Habán, PhD.

 

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby