Solidago virgaurea, čeľaď Asteraceae
CH: Trváca bylina s priamou, jednoduchou listnatou stonkou, dorastajúcou do výšky 15 – 100 cm. Prízemné listy sú obrátenovajcovité až obrátenokopijovité, listy na stonke sú elipsovité až čiarkovitokopijovités drobnozúbkatým okrajom. Žlté kvety sú usporiadané na konci stonky v strapci alebo v bohato rozkonárenej metline. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.
DG: (Solidaginis herba) Drogu tvorí usušená kvitnúca vňať rastliny, jednoduchá olistená stonka so žltými kvetmi v koncovom súkvetí strapca alebo metliny.
OL: Farmakologicky účinné látky predstavujú flavonoidy (rutín, kvercetín, kempferol) a saponíny. Vedľajšie látky v droge zastávajú triesloviny, fenolové kyseliny, silica a sliz.
KI: Pacienti s chronickou nefropatiou a s inými chronickými renálnymi ochoreniami by mali užívanie fytofarmák s obsahom zlatobyle vždy konzultovať s lekárom.
D: Na prípravu záparu: 0,5 g na šálku vody; užíva sa niekoľkokrát denne; na vonkajšie použitie sa pripraví zápar s dvoj- až trojnásobnou koncentráciou.
P: Obsah účinných látok podmieňuje silný diuretický účinok drogy. Okrem močopudného účinku zlepšuje funkciu obličkového parenchýmu, čím sa znižuje vylučovanie bielkovín močom (albuminúria). Triesloviny pôsobia protizápalovo a protibakteriálne. Fenolové kyseliny potenciujú dezinfekčné účinky v močových cestách. Zlatobyľ sa indikuje v terapii ochorení obličiek a močových ciest. Je známy aj antiartrogénny účinok drogy. Zvonka sa používa vo forme kloktadla, výplachu a obkladov pri rozličných kožných ochoreniach, najmä pri nehojacich sa ranách, pri folikulitídach, infikovaných ekzémoch i exoriáciách.
IT: Nie sú známe.
NU: V terapeutických dávkach neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Neodporúča sa dlhodobé neprerušované užívanie.