Humulus lupulus, čeľaď Cannabaceae

CH: Trváca bylina s dlhou popínavou stonkou, dorastajúcou až do dĺžky 6 m. Listy sú stopkaté, dlaňovito 3- až 5-laločnaté, s pílkovitým okrajom. Na konci stonky alebo v listových pazuchách vyrastajú tyčinkové kvety v koncových zložitých strapcoch alebo samičie kvety v krátkych klasoch. Pri dozrievaní sa listence súkvetí zväčšia a tvoria šištice. Plody sú nažky.

DG: (Lupuli strobilus) Drogu tvoria vajcovité šištice, zložené zo sediacich, strechovito sa kryjúcich tenkých palistov, ktoré nesú v pazuchách samičie kvietky. Kvety i palisty majú na spodine zlatožlté lesklé žliazky (Lupuli glandulae). Droga má silný korenistý pach a mierne horkú a škrabavú chuť.

OL: Hlavné obsahové látky sú horčiny (humulón, lupulón), ktoré sa nachádzajú v živici v šišticiach. Droga ďalej obsahuje silicu, triesloviny, flavonoidy (glykozidy kempferolu a kvercetínu).

KI: Fytofarmaká s obsahom chmeľu sú nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Nie sú vhodné ani pri depresívnych stavoch, keď sa môžu zhoršiť alebo zvýrazniť príznaky tohto ochorenia.

D: Na prípravu záparu (Lupuli strobilus): 0,5 – 1 g drogy (1 kávová lyžička) na šálku vody; užíva sa niekoľkokrát denne. Maximálna jednotlivá dávka je 10 g a maximálna denná dávka 15 g. Tekutý extrakt: 0,2 g, užíva sa niekoľkokrát denne. Priemerná dávka drogy Lupuli glandulae je 0,5 – 1 g ako sedatívum alebo 1 – 2 g ako hypnotikum; užíva sa v pilulkách a kapsuliach niekoľkokrát denne.

P: V praxi sa využíva najmä sedatívny účinok drogy pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, stavoch napätia a vyčerpania. Horčiny napomáhajú aj vylučovanie žalúdočnej šťavy. Užívanie drogy sa osvedčilo aj pri nedostatočnom vylučovaní žalúdočnej kyseliny s chronickou kvasnou alebo hnilobnou dyspepsiou. Je známy aj estrogénny účinok drogy. Preto je nutná opatrnosť pri estrogén dependentných ochoreniach.

IT: Fytofarmaká s obsahom chmeľových šištíc potenciujú tlmivý účinok súbežne užívaných sedatív alebo alkoholu.

NU: V bežných terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Užívanie vyšších dávok sa neodporúča.

Chmeľ obyčajný

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby