Equisetum arvense, čeľaď Equisetaceae

CH: Trváca bylina dorastajúca do výšky 10 – 60 cm. Na jar vyrastá žltá až červenohnedá plodná byľ s blanitou pošvou na každom článku, zakončená výtrusným klasom. Po odumretí tohto výhonku vyrastie v lete neplodná zelená, praslenovito rozkonárená, drsná stonka.

DG: (Equiseti herba) Drogu tvoria iba neplodné zelené byle, ktoré sú tuhé, duté, veľmi krehké, článkované a mnohorebrové. V článkoch sa praslenovite rozkonárujú na jednoduchšie konáriky. Droga je bez zápachu a má nevýraznú chuť.

OL: Hlavnou účinnou zložkou prasličky je kyselina kremičitá, ktorej obsah v droge sa pohybuje až do 10 %. Ďalej obsahuje saponíny (ekvizetonín), flavonoidy (kvercetínové, kempferolové a luteolínové glykozidy) a stopy alkaloidov, hliníka a draslíka.

KI: Praslička nie je vhodná pre pacientov s kardiopatiami alebo nefrózou. Nie je vhodná ani pre dojčatá, malé deti, tehotné alebo dojčiace ženy.

D: Na prípravu záparu: 1,5 g drogy na šálku vody; pije sa niekoľkokrát denne. Tekutý extrakt: 2 – 4 ml; užíva sa denne. Tinktúra: 2 až 6 ml denne.

P: Droga sa terapeuticky používa predovšetkým ako diuretikum bez zmeny elektrolytov, čo sa využíva pri liečbe a prevencii močových kameňov a pri zápale močových ciest. Močopudné účinky podmieňujú aj flavonoidy a dusičnan draselný.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Napriek tomu nie je vhodné užívať dlhšie ako 7 dní. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť seboroická dermatitída.

UP: U detí môže pri žuvaní surových stoniek prasličky vzniknúť otrava, ktorá sa prejavuje rovnako ako pri otrave nikotínom. Užívanie surovej rastliny spôsobuje znížený obsah tiamínu (vitamínu B1).

Praslička roľná

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby