Opis: Trváca, 0,05 – 0,40 m vysoká, mlieko roniaca rastlina. Koreň je hrubý, dužinatý a kolovitý. Listy sú usporiadané v prízemnej ružici, čepeľ je v obryse obráteno vajcovitá až kopijovitá, zúžená do stopky. List je nedelený až hlboko delený, zvyčajne perovito, trojuholníkovito dielny. Stvol je vzpriamený, krehký, dutý, pavučinato vlnatý. Úbory sú jednotlivé, v priemere 20 – 75 mm veľké, počas kvitnutia vypuklé. Vonkajšie zákrovné listene sú čiarkovito kopijovité, 17 – 20 mm dlhé, tmavozelené, nevýrazne bledo obrúbené, priame alebo von zahnuté. Kvety sú žlté, hnedasto pásikované. Kvitnú od apríla do júla, poskytujú kvalitný peľ s vyšším obsahom bielkovín. Plodom sú hnedé nažky, 2,5 – 3,5 mm dlhé, bradavičnaté, so 7 – 15 mm dlhým zobáčikom.

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, rozšírený v mediteránnej až arktickej oblasti Európy a Ázie. Rastie na výživných, vlhkých až suchých, humóznych, piesočnatých a hlinitých pôdach. Na Slovensku i v Čechách hojne rozšírená, ako burinný druh mezofilných lúk, trávnych spoločenstiev, na medziach a úhoroch od nížin do horského stupňa.Možnosti získania: zberom z prírody. Korene sa zberajú v skorých jarných mesiacoch, najlepšie však na jeseň (august – október).

Droga: púpavový koreň – Taraxaci radix, tiež púpavový koreň s vňaťou – Taraxaci radix cum herba. Pomer zosušenia je 35 : 1 (koreň) a 45 : 1 (vňať).

Obsahové látky: horčiny eudesmanolidy (tetrahydroridentín B) a germakranolidy (taraxacín), triterpény (taraxasterol), steroly, karotenoidy, flavonoidy (deriváty apigenínu a luteolínu), sacharidy, sliz (1 %), inulín (2 – 40 %), minerálne látky (najmä draslík), kyselina kremičitá, inozit. Liečivé vlastnosti a účinnosť: horčiny ovplyvňujú tvorbu slín a žalúdočných štiav a spolu s ďalšími obsahovými látkami účinkujú ako metabolikum, podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a chuť do jedla (amarum, stomachikum). Droga podporuje tvorbu žlče, uľahčuje jej prietok do dvanástorníka a uvoľňuje kŕče v žlčových cestách (cholagogum). Flavonoidy spolu s draslíkom pôsobí mierne močopudne (diuretikum). Inulín spolu s inozitom znižuje koncentráciu cukru (antidiabetikum).Použitie: vo forme odvaru alebo záparu (2 – 4 g drogy na 250 ml) pri ochoreniach pečene, obličiek, sleziny; pri poruchách trávenia, metabolizmu, pri dne, reume a ekzémoch. Z kvetných úborov sa pripravuje púpavový med.

Čerstvé listy sa používajú do jarných regeneračných, zeleninových šalátov. Koreňová droga sa užíva v podpornej liečbe diabetes mellitus. Z púpavy lekárskej sa vyrábajú bylinné čaje, rastlinné prípravky, fytoterapeutiká a homeopatiká.

Toxicita: Pri dodržaní terapeutickej dávky sa nezistili vedľajšie účinky. Kvitnúca rastlina býva zdrojom peľovej alergie.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby