K rastlinám so stimulujúcim účinkom sa zaraďujú aj bežne známe rastliny, ktoré veľmi účinne pomáhajú potláčať únavu a prinášajú osvieženie ľuďom vo všetkých častiach sveta.

Medzi rastliny s imunostimulačným účinkom sa zaraďujú také druhy, ktoré posilňujú imunitný systém a aktivizujú vlastné obranné sily organizmu.

Medzi rastlinami sa nachádzajú aj rastliny so špecifickým pôsobením na ľudský i živočíšny organizmus. Sú zdrojom prírodných látok rôzneho chemického zloženia, ktoré nie sú návykové, ani toxické. Tieto biologicky aktívne látky, označované tiež ako harmonizátory, prispievajú k vytvoreniu súladu (harmónie) medzi psychickou a fyzickou činnosťou. Na organizmus majú tonizujúci, teda povzbudzujúci účinok. Podporujú schopnosť lepšieho sústredenia a zvyšujú celkovú výkonnosť a odolnosť organizmu voči stresovým faktorom vonkajšieho prostredia, pomáhajú prekonávať únavu, stres a procesy starnutia. Prípravky z týchto rastlín sa označujú ako adaptogény.

Prevažná časť týchto rastlinných druhov rastie mimo Európy a je súčasťou flóry Ďalekého východu (Altajskosibírska oblasť, Mongolsko, Čína, Kórea, Japonsko). Niektoré lokality výskytu sa nachádzajú v oblasti Amazónskych pralesov, v Afrike, Amerike a Kanade. Ich neregulovaným zberom v prírode sa stávajú ohrozenými druhmi. V súčasnosti je o tonizujúce rastliny záujem najmä medzi ľuďmi, ktorí majú psychicky náročné zamestnanie, ale aj medzi študujúcou mládežou.V nadväznosti na požiadavky farmaceutických a potravinárskych firiem sa začalo s pestovaním niektorých druhov, ktoré sa úspešne introdukovali aj do  agroekologických podmienok Slovenskej republiky. Záujem o tieto rastliny je aj medzi záhradkármi, ktorí ich pestujú v okrasných, ale aj úžitkových typoch záhrad. Zo širokého spektra stimulačných a tonizujúcich rastlín v tomto čísle predstavujeme leuzeu a echinaceu.

Prehľad vybraných rastlín s tonizujúcim a stimulačným účinkom

STIMULUJÚCE RASTLINY

čajovník čínsky

Thea sinensis

kofeín

kávovník arabský

Coffea arabica

kofeín, kyselina chlorogénová

kakaovník pravý

Theobroma cacao kofeín, teobromín

 

kola lesklá

Cola nitida

kofeín

paulínia nápojová

Paullinia cupana

kofeín, teofylín

TONIZUJÚCE RASTLINY

všehoj ázijský

Panax ginseng

ginsenozidy

všehojovec štetinatý

Acanthopanax senticocus

eleuterozidy, polysacharidy

aralka mandžutská

Aralia mandshurica

aralozidy

leuzea šuštivá

Leuzea rhapontica

ekdysterón

rozchodnica ružová

Rhodiola rosea

salidrozid

schizandra čínska

Schisandra chinensis

gomisíny, organické kyseliny

IMUNOSTIMULAČNÉ RASTLINY

echinacea purpurová

Echinacea purpurea

echinakozid, polysacharidy

echinacea úzkolistá

Echinacea angustifolia

echinakozid, polysacharidy

rakytník rešetliakovitý

Hippophae rhamnoides

vitamíny, flavonoidy

 

Ing. Miroslav Habán, PhD, Ing. Marta Habánová, PhD


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby