Vplyvom biorytmov na chod nášho organizmu sa začínajú zaoberať už aj vedci a lekári. Na niektorých, najmä zahraničných klinikách toto poznanie využívajú aj v praxi.

V doterajších výskumoch sa zaoberajú otázkami, prečo ľudia trpiaci na astmu majú podľa štatistík astmatické záchvaty väčšinou v noci či nadránom, prečo ľudia s reumatickou artritídou majú najväčšie problémy ráno, alebo prečo akútny srdcový infarkt prichádza najčastejšie predpoludním. Lekári slúžiaci na pohotovostiach už z praxe vedia, že žlčníky sa na ich smolu začínajú „ozývať“ najmä po pol noci... V súčasnosti zatiaľ tieto princípy využíva len alternatívna medicína, najmä ak ide o dávkovanie prírodných liečiv či bylín na posilnenie alebo očistu určitého orgánu. Najvhodnejším časom na užívanie liekov, aplikácie očistných kúr a podobne je vždy čas aktivity daného orgánu – či už hodiny alebo mesiaca. Počas hodín pasivity by sme naopak nemali dané orgány zaťažovať či už liečivami, kúrami alebo inou činnosťou, ktorá ich ešte viac oslabuje.



JIN A JANG NÁŠHO TELA
Tradičná čínska medicína považuje dobré zdravie za harmonický stav energií v našom tele. Jej východiskovou myšlienkou je smer staročínskej filozofie – taoizmus. „Tao“ znamená cesta. Podľa tejto filozofie je celá príroda (teda aj človek) ovládaná zákonitosťami vesmíru. Podstatou sveta a života je prúdenie sily čchi, ktorá sa nachádza vo všetkom čo existuje. Skladá sa z dvoch protikladných a navzájom sa doplňujúcich síl – jin a jang. Ak pochopíme princíp fungovania týchto protichodných síl, potom pochopíme aj princíp fungovania biorytmov v našom tele.

Jin a Jang predstavujú duality v jednote a jednotu v dualite. Jeden princíp preniká cez druhý, vzájomne sa priťahujú i odpudzujú.
Jang predstavuje Slnko, nebesá, oheň, je to mužský, kladný princíp, spojený so svetlom, suchom, teplom. Vydáva a tvorí, je na povrchu, hore, vzadu a vľavo.
Jin predstavuje Mesiac, zem, a vodu. Je to ženský, záporný princíp, spojený s tmou, vlhkom a chladom. Jin prijíma a chráni, je vo vnútri, dole, vpredu a vpravo. Aj jednotlivé orgány sú priradené k určitému typu energie.

Hlavné riadiace orgány podľa TČM - srdce, slezina a pankreas, pľúca, obličky a pečeň, sú plné – jinové. K nim priradené párové alebo vedľajšie orgány – tenké črevo, žalúdok, hrubé črevo, močových mechúr a žlčník, sú duté alebo prázdne – jangové. Príroda a jej zákonitosti vplývajú aj na energiu týchto orgánov – rovnako ako mesačné prílivové vlny, ktoré obehnú Zem dvakrát za 24 hodín. Naše „vnútorné more“ má teda tiež svoje prílivy a odlivy – prekrvenia a odkrvenia, ktorými uvádza orgány do pasívnej alebo aktívnej činnosti. V tomto uzavretom kruhu prúdenia energie sa orgány navzájom ovplyvňujú svojou jangovou alebo jinovou silou. Podobne sa vzájomne ovplyvňujú aj v rámci biologického roku.

DENNÝ ORGÁNOVÝ BIORYTMUS

Na činnosť ľudského organizmu, konkrétne vnútorných orgánov, vplýva navyše aj denný – 24 hodinový biorytmus a tiež aj ročné obdobia. V 24 hodinovom cykle aj v ročnom cykle sú naše telesné orgány ovplyvňované aktivitou a pasivitou.
Počas nášho 24 hodinového rytmu spíme, bdieme, naša telesná teplota je najnižšia okolo druhej hodiny a najvyššia okolo osemnástej. Orgánové hodiny využívala už staroveká čínska medicína a podľa nich sa riadia aj iné prírodné medicínske smery.
Tradičná čínska medicína rozlišuje 12 pulzov či energetických dráh, ktoré zodpovedajú dvanástim orgánom ľudského tela a tiež dvanástim mesiacom v roku. Každý z týchto orgánov sa navyše aj raz za 24 hodín dostane na 2 hodiny do aktívnej činnosti a za 12 hodín po tom sa dostane na 2 hodiny do útlmu. A každý z týchto orgánov sa do rovnakého útlmu či aktivity dostáva jeden mesiac v roku. Rovnako, ako mesačné prílivové vlny, ktoré obehnú Zem 2-krát za 24 hodín.

Dvojice orgánov majú vzájomnú funkčnú súvislosť a ich aktívne hodiny nasledujú po sebe (v zátvorke sú uvedené hodiny): srdce (11 - 13) a tenké črevo (13 - 15)
pľúca (3 - 5) a hrubé črevo (5 - 7)
pečeň (1 -3) a žlčník (23 - 1)
žalúdok (7 - 9) a pankreas, slezina (9 - 11)
obličky (17 - 19) a močový mechúr (15 - 17)
dráha obehu (19 - 21) a dráha troch ohňov (21 - 23)
Dráha obehu - ovplyvňuje celkove emócie, krv a sex
Dráha troch ohňov - spája sa s dýchaním, trávením a vylučovaním

Ako prežiť deň

5,00 - 7,00: čas aktivity hrubého čreva
V tomto čase môžeme podporiť detoxikačnú schopnosť hrubého čreva. Najlepšie je hneď ráno nalačno vypiť odstátu vlažnú vodu. Pomôže rozhýbať peristaltiku a vyprázdnenie. Tento čas je najvhodnejší na vyprázdňovanie hrubého čreva a tiež klystíry a prečisťujúce kúry.

7,00 - 9,00: čas aktivity žalúdka
Je to najideálnejší čas na prísun potravy či energie. Žalúdok aktívne pracuje a preto ani výdatnejšie raňajky nespôsobia v tomto čase únavu či tráviace ťažkosti.

9,00-11,00: čas aktivity sleziny a pankreasu
V tomto čase už žalúdok odpočíva, aktivitu teraz prebral pankreas so slezinou. Po deviatej hodine by sme nemali organizmus zaťažovať bohatými raňajkami a najmä sladkosťami. Nie je vhodné zaťažovať si žalúdok ani kávou. Lepšie je pitie bylinných čajov priaznivo pôsobiacich na trávenie. 11,00 – 13,00: čas aktivity srdca
Vo vrcholnej fáze srdcovej činnosti môžeme pociťovať aj väčšiu pracovnú aktivitu. Pokiaľ máme srdce choré, je to zároveň preň aj kritický čas. Vhodné je tiež nezaťažovať sa skorým a najmä výdatným obedom – striedmosť nám nezaškodí.

13,00 – 15,00: čas aktivity tenkého čreva
Tenké črevo má teraz veľa práce, ale aj veľa síl zvládať tráviť náš obed. Stojí ho to najmä pri väčšom súste mnoho námahy. V tomto čase často prichádza útlm a pokles výkonnosti – srdce je v pasivite a telu by sme preto mali dať oddychový čas. Národy, ktoré uznávajú siestu, vedia veľmi dobre prečo.

15,00 – 17,00: čas aktivity močového mechúra
Je to najideálnejší čas na doplnenie tekutín a prepláchnutie močových ciest, najmä mechúra. Veľmi vhodné sú očistné čajové či iné kúry práve v tento čas, a to najmä pri ubúdajúcom Mesiaci.

17,00 – 19,00: čas aktivity obličiek
Po močovom mechúre prichádzajú na rad obličky. Najlepšie pracujú počas týchto dvoch hodín. Preto je vhodné využiť ich na aktivity podporujúce ich očistu pri ubúdajúcom Mesiaci a doplňovanie látok potrebných na ich regeneráciu najmä pri pribúdajúcom Mesiaci. Do 19. hodiny môžeme ešte prijímať tekutiny, no potom radšej pribrzdime, inak obličky zbytočne zaťažujeme. Najmä tesne pred spánkom by sme už nemali veľa piť.

19,00 – 21,00: čas aktivity krvného obehu
Mnohí z nás ho pociťujú zvýšenou aktivitou či prekonaním večerňajšieho útlmu. V tomto čase môžeme pre dobré fungovanie krvného obehu urobiť veľa – teplý kúpeľ, striedavá sprcha, večerňajšia prechádzka. Pri vysokom krvnom tlaku pomôžu relaxačné techniky, aromaterapia, či dávkovanie liekov a bylinných prípravkov na úpravu krvného obehu práve v tomto čase.

21,00 – 23,00: čas načerpávania energie
Ak máte v tomto čase problémy so zaspávaním, už viete prečo. Extroverti si radi vyjdú načerpať energiu do spoločnosti, introverti čerpajú energiu v domácej pohode pred televíziou či s knihou v ruke. Ak nie sme poriadne vyčerpaní, oči sa nám začnú zatvárať až po jedenástej večer. Pokiaľ sa nám podarí zaspať pred desiatou hodinou, pocítime to na druhý deň veľmi pozitívne. Najlepšie sa totiž energia čerpá počas spánku, a to práve v tomto čase!

23,00 – 1,00: čas aktivity žlčníka
Túto hodinu poznajú snáď všetci žlčnikári, najmä ak pri večeri porušili diétne pravidlá. Ak sa pravidelne budíte v tomto čase, asi nemáte v poriadku žlčník. Tento čas je možné využiť na očisty žlčníka a žlčových ciest najmä v čase ubúdajúceho Mesiaca. O nich sa určite viac dočítate v ďalších článkoch nášho magazínu.

1,00 – 3,00: čas aktivity pečene
Tento náš najväčší detoxikačný orgán sa aktivizuje práve počas spánku. Má to svoju logiku, pretože na detoxikáciu nášho tela a tiež svoju regeneráciu musí určite vynaložiť veľa energie, takže mu ju doprajme. Nevhodné je ponocovanie či dokonca pitie alkoholu v tomto čase. Ak sa v tomto čase budíte, vaša pečeň je určite nadmieru preťažená. Čím skôr začnite s jej regeneráciou!


VPLYV BIOLOGICKÉHO ROKU

Dvanásť orgánových okruhov – meridiánov má taktiež v rámci ročného cyklu priradený jeden mesiac, v ktorom je v najväčšej aktivite. V januári je čas aktivity obličiek, vo februári ich párového orgánu močového mechúra. Na jar, v marci a apríli je najvhodnejší čas na očistu pečene a žlčníka. Máj – lásky čas, prináleží nášmu srdcu a tenké črevo má svoj čas aktivity v júni atď. (pozri tabuľku). V čase aktivity pociťujú mnohí s daným orgánovým okruhom problémy, najmä ak ho nemajú v poriadku, alebo je príliš zaťažený toxínmi. Orgán sa totiž aktívne snaží zbaviť záťaží a my to pociťujeme ako zhoršenie zdravotného stavu práve v čase jeho aktivity. Vtedy je vhodné podporiť orgány v ich snahe o očistu rôznymi detoxikačnými a tiež regeneračnými kúrami. V orgánovom pentagrame (pozri obrázky) nájdete návod, ako využiť ročný cyklus k očiste a regenerácii nášho tela.

VYČISTIME SI KRV

K jarným očistným kúram neodmysliteľne patria aj krv čistiace kúry. Veď napokon jej očistou si urýchlime aj metabolické pochody v tele, nehovoriac už o pozitívnych účinkoch na našu energiu a stav pokožky. Pusťme sa teda do toho...

ŽIHĽAVOVÁ KÚRA

Žihľava sa používa najmä pri reumatických problémoch,bolestiach a zápaloch kĺbov, pri problémoch s prostatou (v tomto prípade sa používa extrakt z koreňa). Žihľavový čaj zlepšuje tepenné prekrvenie. Najúčinnejšia je však táto bylina ako prostriedok na čistenie krvi. Najvhodnejšie sú na tento účel mladé čerstvé výhonky. V 100g je až 200miligramov vitamínu C – teda 4 krát viac ako v citrónoch!
Ako na to: Dve kávové lyžičky najemno nasekanej mladej žihľavy zalejeme na 20 až 30 sekúnd mierne vriacou vodu. Potom rýchlo scedíme. Sušené listy necháme lúhovať 3 až 5 minút. Pijeme 1 liter nálevu po malých šálkach počas dňa. Kúru je vhodné držať aspoň dva týždne.

KÚRA S MEDVEDÍM CESNAKOM

Až do konca mája – ešte pred kvitnutím, máme čas nazbierať si túto rastlinku (len pozor – nepomýliť si ho s konvalinkou!). Má podobné účinky ako kuchynský cesnak, ale omnoho liečivejšie. Je vhodný najmä na prečistenie krvi pri chronických kožných chorobách a nečistej pleti, podporuje pamäť a prečisťuje cievy od usadenín. Predchádza vápenateniu ciev a navyše upravuje krvný tlak. Navyše prečisťuje aj žalúdok a črevá.
Potrebujeme: Nakoľko sušené listy strácajú liečivé účinky, musíme si zaobstarať čerstvú rastlinu (niekedy ho predávajú aj na trhu).
Ako na to: Fľašu voľne až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľkami, zalejeme 38 – 40% ražným alebo iným kvalitným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10-15 kvapiek s troškou vody.

PÚPAVOVÁ KÚRA

Okrem toho, že sa táto rastlinka často používa pri ochoreniach žlčníka a pečene, má aj prečisťujúce účinky na krv. Pomáha zmierňovať akné, svrbenie kože a rôzne kožné vyrážky. Tieto účinky majú najmä korene púpavy, ktoré v čerstvom i vysušenom stave majú aj potopudné a močopudné účinky. Koreň sa zbiera na jar alebo na jeseň.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi vňate a koreňov púpavy zalejeme litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3x denne po jednej šálke. Túto kúru môžeme kombinovať so žihľavovou kúrou obdeň.

BYLINNÁ KNEIPPOVA ZMES

Čaj zlepšuje krvotvorbu, povzbudzuje pečeňové funkcie a látkovú výmenu, čistí pleť od vyrážok a ekzémov.
Potrebujeme: 30g žihľavových listov (čerstvé, mladé lístky nazbierané do 15 mája sú najúčinnejšie – vtedy však dáme polovičnú dávku), po 20g sušenej vňate ľubovníka, rebríčka, po 10g listov šalvie, rozmarínu a vňate paliny.
Ako na to:Polievkovú lyžicu zmesi zalejme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3x denne po pohári.

BYLINNÁ OČISTNÁ KÚRA

Bylinná zmes okrem čistenia krvi podporuje látkovú výmenu, podstatne zlepšuje stav pokožky najmä pri kožných chorobách, ekzémoch a lišajoch.
Potrebujeme: Po 30g vňate zemežlče, žihľavy a koreňa púpavy, po 20g koreňa čakanky, listu orecha a kvetu fialky trojfarebnej, 10g koreňa lopúcha
Ako na to: Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme 1 litrom vody a necháme prikryté lúhovať 20 minút. Scedené pijeme 3x denne.

ŠŤAVA Z MLADEJ ŽIHĽAVY

Pokiaľ máme možnosť nasekať si väčšie množstvo mladej žihľavy, môžeme ju odšťaviť. Žihľavová čerstvá šťava má výraznejšie účinky na očistu krvi ako sušená bylina či odvar z nej.
Ako na to: Na dennú dávku potrebujeme dve až tri lyžičky šťavy z čerstvo nazbieranej žihľavy. Šťavu potom zriedime s vodou v pomere 1:3. Pijeme niekoľko týždňov 1x denne.

LIKÉR Z ČIERNEJ BAZY

Je vhodný najmä na čistenie krvi a ciev, no má blahodarné účinky na nervy, chrbticu či kĺby. Potrebujeme: 2,5 kg plodov čiernej bazy, 2 vanilky alebo vanilínový cukor, 1kg kryštálového cukru, 1 litra rumu či iného kvalitného alkoholu.
Ako na to: Bazu opláchneme, zalejeme 2 a 1 l vody a na miernom ohni 1 hodinu varíme. Zmes necháme 24 hodín odstáť, potom scedíme. Do šťavy pridáme vanilku a cukor. Všetko znovu varíme pol hodinu a po vychladnutí prilejeme rum. Poriadne premiešame, nalejeme do fliaš a dobre uzavrieme.
Likér užívame dva týždne po malom poháriku ráno a večer. Potom 14 dní vynecháme a znovu po dvoch týždňoch začneme užívať.


ČAJ Z LESNÝCH JAHÔD

Vynikajúci prostriedok na čistenie krvi, vhodný najmä pre malé deti.
Potrebujeme: Mladé listy lesných jahôd, ktoré zbierame v čase kvitnutia.
Ako na to: 1 čajovú lyžičku sušených listov zalejeme 1 litrom vody a necháme zovrieť. Potom 5 minút lúhujeme. Pijeme 3x denne pred jedlom

SOĽ A JEJ VYUŽITIE V ĽUDOVOM LIEČITEĽSTVE

Už naši predkovia vedeli, že sa bez soli nezaobídu ani tie hoviadka. Už odpradávna soľ a jej rôzne zmesi využívali aj v ľudovom liečiteľstve.

V súčasnosti ju poznáme najčastejšie iba ako potrebnú ingredenciu k jedlám. Pre človeka je aj životne dôležitá, i keď jej nadmerné požívanie sa naopak, môže pre telo stať jedom. Naše babičky však mali zaručené recepty, ako soľ využiť nielen v kuchyni...

KUCHYNSKÁ SOĽ
Obe zložky kuchynskej soli – sodík a chlorid – upravujú tlak tekutín v organizme, chránia pred väčšou stratou vody a regulujú tráviaci systém. Pri vonkajšom použití pôsobí prekrvujúco, detoxikačne, osviežujúco.

SOĽNÉ OBKLADY
Naplňte malé bavlnené vrecúško kuchynskou soľou a nahrejte ho v sporáku. Ohriate priložte na bolestivé ucho. Obklady môžete použiť aj proti opuchom - najprv soľ nasucho pražte a potom ňou naplňte bavlnené vrecko. Prikladajte na bolestivé miesta podľa potreby.

SLANÉ DETOXIKAČNÉ ZÁBALY
Sú vhodné ako pri celkovej očiste tela, tak aj pri ochoreniach z prechladnutia.
Ponorte najlepšie flanelovú košeľu alebo uterák do slanej vody (30g na liter vody). Dobre vyžmýkané si oviňte okolo tela, ľahnite si do postele a zabaľte sa do teplej deky. Asi za hodinu a pol sa začnete potiť, čo je signál, že sa aktivovala látková výmena. Soľný zábal pôsobí na organizmus veľmi silne, preto ho neodporúčame používať veľmi oslabeným, chorým ľuďom.

PREKRVUJÚCE ZÁBALY NA NOHY
Obdobou predošlých zábalov na telo, sú zábaly na nohy. Hodia sa najmä pre tých čo trpia na „studené nohy“.
Do toho istého pomeru vody namočíme ponožky, dobre vyžmýkame, dáme si ich na nohy a zabalíme do sucha (alebo si natiahneme ešte jedny suché ponožky). Necháme pôsobiť aspoň hodinu. Potom osprchujeme vlažnou sprchou. Táto kúra dobre pôsobí aj pri problematických stavoch dny (opuchy a zápaly prstov).

PROSTRIEDOK PROTI BRADAVICIAM
Polievkovú lyžicu soli zmiešajte s polievkovou lyžicou octu. Niekoľkokrát denne touto zmesou potierajte bradavice až do vymiznutia.

SLANÝ OLIVOVÝ OLEJ
Starý domáci recept je výborný na mierne popáleniny. Soľ zmiešajte s olejom v pomere 1:3 a zmesou potierajte boľavé miesta, zabráni vzniku škvŕn po popálení. Nepoužívajte na otvorené rany!

MORSKÁ SOĽ
Je známa ako bohatý zdroj rôznych zdraviu prospešných minerálov, najmä horčíku a draslíku. Odporúča sa používať ju nielen na vnútorné (v kuchyni) ale aj na vonkajšie použitie. Najúčinnejšia je soľ z Mŕtveho mora, ktorá sa osvedčila najmä pri kožných ochoreniach, ochoreniach dýchacích ciest, reume či nervovom vyčerpaní.

PEELING NA TELO
Ak chcete dosiahnuť nielen jemnú a hladkú pleť, ale aj prekrvenie a detoxikáciu tela, doprajte si raz za čas soľný peeling. Na vlhkú pokožku si naneste hrubú vrstvu morskej soli a jemne ju trite. Tvár však vynechajte. Osprchujte sa vlažnou vodou. Ak máte problémy s veľmi suchou a svrbivou pokožkou, skúste zmiešať soľ s olivovým olejom v pomere 2:1 a touto zmesou potierajte rovnomerne celé telo. Napokon sa osprchujte.

SOĽNÝ RELAXAČNÝ KÚLPEĽ
Kúpeľovú soľ z Mŕtveho mora (dostať v drogériách, lekárňach) najprv rozpusťte v malom množstve teplej vody. Na vaňu stačí okolo 300 – 500 g. Slaný koncentrát nalejte do 36 až 38 stupňov Celzia teplej vody. Poležte si v nej asi štvrťhodinku, potom sa osprchujte, zabaľte do osušky a ešte aspoň hodinku relaxujte v posteli. Kúpeľ podporuje dobrý spánok, je vhodný pri zápalových ochoreniach kĺbov, reume a celkovom vyčerpaní.

MASKA Z MORSKEJ SOLI
Soľ zmiešajte s medom v pomere 1:1 a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Maska prekrvuje, otvára póry a zároveň čistí pleť.

KYSLO-SLANÝ MED
Recept používaný už v starovekom Grécku ako kloktadlo pri bolestiach v hrdle. Tiež sa zvonka natieral pri bolestiach kĺbov a chrbtice či pri vyskočených stavcoch. Je výborný aj na rozpúšťanie hlienov. Zmiešajte 30g morskej soli, 100ml octu, 200ml vody a 300g medu. Na miernom ohni zvarte, naplňte do pohárov a nechajte vychladnúť. Používajte podľa potreby.

GLAUBEROVA SOĽ
Známa je aj pod názvom magnézia alebo síran horečnatý či magnézium sulfuricum. Dostať ju bežne v lekárni alebo v obchodoch s výživovými doplnkami. Má liečivý vplyv na tráviace orgány, pečeň, žlčník, obličky i pokožku. Pri vnútornom užívaní pôsobí ako preháňadlo, má žlčopudné, protikŕčové a ukľudňujúce účinky. Ako preháňadlo na očistu tela a pre peknú pokožku ho radi používajú modelky a hollywoodske hviezdy.

ŽLČNÍKOVÁ OČISTA
Je vhodná na očistu žlčovodov v pečeni a žlčníku, ako aj na očistu čriev.
30g prášku rozmiešame v 100ml teplej vody a vypijeme na lačný žalúdok. Potom si ľahneme na pravý bok a pod pečeň si dáme teplý termofor. Zostaneme ležať asi dve hodiny. Kúru prevádzajte buď Medzi 7.-9. hodinou ráno, alebo medzi 23.–3. hodinou nadránom. Počítajte s viacnásobným vyprázdňovaním čriev. Neustále doplňujete tekutiny. Neodporúčame pri veľkých žlčníkových kameňoch!

NÁPOJ PROTI BOLESTI HLAVY
Polievkovú lyžicu glauberovej soli rozpustite v litri vody, Pridajte šťavu z jedného citróna a tri lyžice medu. Zamiešané pite po malých dúškoch. Nápoj je účinný aj pri vysokom krvnom tlaku na jeho zníženie.

ROZTOK PRI EKZÉMOCH
Jednu lyžičku glauberovej soli rozmiešajte v 50ml teplej vody a vypite. Ďalej zapite zeleným čajom. Na oblasť pečene si priložte teplý zábal z olivového alebo ricínového oleja.

ČO SPÔSOBUJÚ V ORGANIZME SOLI?

Bolí vás chrbtica, údy či kĺby? Alebo máte celulitídu, suché ekzémy či problém s opuchmi na tele a s nadváhou? Máte skostnatené myslenie, trápi vás dnavý palec? Za týmito častými problémami môže stáť zasolený organizmus...

Soli sú väčšinou reakcie kyselinotvorných potravín, ktoré sú dlho privádzané do organizmu s neutralizačnými látkami ako je vápnik či fosfor. Tak vznikajú soli vápenaté, fosforečné a pod. Soli sú z tela odvádzané najmä obličkami. A tu vzniká problém väčšiny z nás. Ak sú obličky v strese (čo je v súčasnosti skoro štandardom u každého z nás!) či staršie (teda orgán už nemá takú kapacitu odvádzania), začnú sa soli ukladať v organizme, nakoľko ich obličky nestíhajú vyplavovať.

DÔVOD – OSLABENÉ OBLIČKY

Obličky poškodené stresom, sú náchylnejšie na ukladanie toxínov a vytváranie infekčných ložísk. Všetci ekzematici, ľudia s narušenou kožou (pergamenovou, zvráskavenou) a ľudia, ktorým rýchlejšie starne pokožka, ako by mala, majú porušenú funkciu obličiek. Dôsledkom je napríklad aj vysoký krvný tlak a tiež zlá detoxikačná schopnosť obličiek – najmä nedostatočné odvádzanie solí.

Soli prijímame do tela nielen stravou a tekutinami, ale si ich aj vytvárame. Súvisí to predovšetkým s pH nášho organizmu – teda najmä s príjmom kyselinotvorných potravín. Tzv. pH nášho organizmu by sa malo pohybovať okolo hodnoty 7,2 – 7,3. V našom tele máme neutralizačný systém, ktorý túto hladinu neustále kontroluje. K neutralizácii pH naše telo potrebuje zásadotvorné prvky, ktoré spoločne s kyselinami vytvárajú soli. V závislosti na reakcii s určitými prvkami tak vznikajú soli vápenaté, sodné, horečnaté, fosforečné a mnoho iných. Jednými z najdôležitejších sú urátové soli – soli kyseliny močovej.

PROBLEMATICKÉ MÄSO


Soli do organizmu prináša predovšetkým mäso, nakoľko samé ich obsahuje veľa. Viac solí obsahuje najmä mäso červené. Mäso patrí ku kyselinotvorným potravinám, jeho rozpadom vznikajú kyseliny, čo sa dá aj chemicky zmerať.

Soli na druhej strane naše telo potrebuje – napríklad len krvná plazma má rovnaké zloženie ako morská voda, čo je jeden z dôkazov, že človek vyšiel z mora... Preto sa krvná plazma môže po určitú dobu nahradzovať fyziologickým slaným roztokom. My však hovoríme o prebytku solí v organizme, ktoré sa začínajú ukladať najskôr v okolí kĺbov vo forme malých kryštálikov. Kryštáliky solí sa usadzujú na najprv v kĺbových púzdrach (čo nám spôsobuje bolesť pri pohybe), v šľachovom systéme a vo svaloch. Pociťujeme to ako tuhnutie, bolestivé reakcie pri zmene počasia, opuchy, nakoľko soli zadržujú vodu.

Soli sa však neukladajú len v kĺboch, ale predovšetkým aj okolo chrbtice. Chronické problémy, problém s ohybnosťou, bolesti, stuhnutosť – za tým všetkým opäť najčastejšie stoja soli.

Napokon sa pristavíme pri ešte vážnejšom probléme – ukladaní solí v cievnom systéme. Spoločne s tukom stoja práve soli v príčine sklerotických zmien na stenách tepien a tiež v žilovom systéme. Cievy sa nielen upchávajú, ale vplyvom solí aj krehnú, strácajú pružnosť a výsledkom je praskanie žíl, čo pociťujú najmä ženy, nakoľko práve ženy majú s ukladaním solí oveľa väčší a častejší problém ako muži. Soli uložené v arteriálnom systéme spôsobujú tuhnutie, krehnutie a vápenatenie stien týchto tepien. Tým sa zvyšuje krvný tlak a výsledkom môže byť prasknutie a mŕtvica.

Soli sa však ukladajú aj do mäkkých tkanív a pri ukladaní do podkožia môžu stáť v príčine ekzémov. Soli sa dokonca môžu prenášať z matky na plod, vtláčajú sa do kože a podkožia. Dieťa potom od narodenia trpí ekzémami.
Niekedy sa soli ukladajú priamo v koži – tá stráca kvalitu, je akoby pergamenová, svrbí, je ekzematická.
Nahromadenie solí je potom jednou z hlavných príčin celulitídy, pretože prítomnosť solí razantným spôsobom deštruuje tkanivo v blízkosti usadenín soli.

Soli sa usadzujú aj v mozgu, čo sa prejavuje spomalenosťou myslenia, stratou pamäti, sklerózou, no v spojení s obličkami vplývajú soli aj na úzkosti. Niekedy sa i ukladajú v oku a spôsobujú šedý zákal, tuhnutie šošovky, zhoršenie zraku.

U starších ľudí môžu byť soli v organizme až jeden kilogram či dva! Zásadný význam má prítomnosť solí v organizme na opuchoch a zavodnení – soli totiž na seba viažu vodu. Človek vtedy trpí vodnatými opuchmi a vyzerá ako balón – má opuchnuté vačky pod očami, ruky, členky. Tiež je to aj častý problém žien, ktoré nemôžu schudnúť – jednoducho ich telo vo veľkej miere vďaka prítomností solí zadržuje vodu.

Podľa zákonov gravitácie sa soli usadzujú najprv v dolných končatinách. Sú príčinou zhoršovania venózneho systému (vznikajú kŕčové žily), pretože za prítomnosťou solí sa stráca pružnosť tkaniva a naopak zvyšuje sa jeho krehkosť. Soli sa ukladajú predovšetkým v kĺboch kotníkov, prstov na nohách (najmä palcoch), v Achillových šľachách, postupne v kolenách a bedrových kĺboch. Až potom sa usadzujú v ramenných kĺboch a kĺboch horných končatín. Soli žlčových kyselín sú podkladom pre vznik žlčníkových kameňov.

NA ZÁVER OPÄŤ OBLIČKY

Hovorili sme, že za ukladaním solí stojí nedostatočná činnosť obličiek. Ak by sme mali obličky v poriadku, k tomuto stavu nedôjde. Podľa zásad detoxikačnej medicíny za nedostatočnou funkciou obličiek stojí ich oslabená energia vplyvom stresu, toxických látok a napokon infekčných ložísk. No začarovaný kruh pokračuje ďalej následným zanášaním oslabených obličiek soľami a ešte väčším znižovaním ich kapacity.
Zo solí sa vytvárajú spolu aj s ostatnými metabolitmi ložiská vo forme všetkých druhov kameňov – žlčových, močových, v slinných či iných žľazách. V obličkách môžu spôsobovať soli aj zápaly močových ciest, časté močenie, pálenie pri močení.
Nakoľko takto zaťažené obličky nemajú dostatok energie, človek sa napokon cíti navyše aj permanentne unavený. Je preto veľmi dôležité, aby sa každý človek v rámci prevencie zaoberal dôkladnou očistou obličiek. A ak už spomínané problémy u neho nastali, je potrebné soli z organizmu odstrániť. Ako, to sa dozviete v inom článku.

ŠPECIALITKY Z PÚPAVY

Medzi jarné kvety neodmysliteľne patrí aj púpava lekárska. Jej liečivé účinky využívajú naši predkovia už od nepamäti. Na jar sa však nezbiera len koreň, ale aj žlté kvety. Ich použitie je mnohoraké.

PÚPAVOVÝ MED

Vhodný je na srdcovo-cievne problémy či problémy s dýchaním, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje trávenie.
Potrebujeme: 300g čerstvo nazbieraných kvetov, 1 litra vody, 1 kg cukru
Ako na to: Púpavové kvety poriadne opláchneme, zalejeme vodou a pridáme cukor. Za občasného miešania privedieme do varu a varíme asi 15 minút. Odstavíme a necháme 24 hodín stáť. Potom precedíme cez plátno a precedenú tekutinu ešte varíme na miernom ohni asi 30 minút. Ešte teplý med nalejeme do pripravených sklenených pohárov a dobre uzavrieme.

VÍNO Z PÚPAVOVÉHO KOREŇA

Je vhodné najmä pri problémoch s trávením, najmä so žalúdkom a pankreasom, no aj pri žlčníkových a črevných kolikách. V každom prípade je dobré používať ho s mierou, tesne pred jedlom po 50 až 100ml. Pri záchvatoch je vhodné rozdeliť menšie dávky na viackrát denne.
Potrebujeme: Koreň z púpavy, najlepšie čerstvý, no môže byť aj sušený (vtedy ho použijeme viac), 1liter bieleho vína
Ako na to: 6-8 kusov (podľa veľkosti) dobre umytého a najemno postrúhaného koreňa púpavy zalejeme vínom a necháme 14 dní macerovať. Potom scedíme a uložíme na tmavé a chladné miesto.

PÚPAVOVÝ LIKÉR

Využitie je ako u predchádzajúceho receptu, navyše pomáha pri znižovaní nadváhy. Vtedy užívame najmä likérový pohárik pred jedlom na obed a večer. Potrebujeme: Čerstvý koreň púpavy, alebo dva (podľa veľkosti), 1 liter najlepšie ražnej pálenky alebo iného kvalitného alkoholu.
Ako na to: Koreň poriadne umyjeme, nasekáme nadrobno (no keď nám prejde hrdlom fľaše, môžeme ho použiť aj v celku), dáme do fľaše a zalejeme liehovinou. Necháme 14 dní lúhovať a každý deň poriadne pretrepeme. Potom precedíme a prefiltrujeme. Celý koreň však môžeme pre efekt nechať vo fľaši s pálenkou.

VÍNNY NÁPOJ Z KVETOV

Celkovo posilňujúci nápoj, prospieva starším oslabeným ľuďom a ľuďom so srdcovo-cievnymi problémami.
Potrebujeme: Čerstvo natrhané púpavové kvety, 1 liter najlepšie prírodného vína
Ako na to: Púpavy poriadne opláchneme a naplníme nimi celú fľašu či pohár (najlepšie väčší zaváraninový). Kvety zalejeme vínom tak, aby boli úplne ponorené. Potom jemne uzavrieme a necháme na slnku stáť asi dva týždne. Potom scedíme, scedené prelejeme do čistej fľaše a a uložíme na chladné miesto. Pijeme po dúškoch v prípade potreby.

DEŤOM NA DOBRÉ TRÁVENIE

Kvitnúce kvety púpavy môžeme použiť aj na detský likér na podporu chuti do jedla a dobré trávenie. Deťom veľmi chutí. Dávame im denne jeden likérový pohárik.
Potrebujeme: 15g čerstvých (môžeme použiť aj sušené) púpavových kvetov. Trocha medovky lekárskej, 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce, po kávovej lyžičke zázvoru, kardamónu a koriandra, 100ml medu a 1l jablčnej šťavy.
Ako na to: Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu.

PÚPAVOVÁ ŠŤAVA V MEDE

Šťava podporuje najmä činnosť pečene a žlčníka, regeneruje pečeň a má aj detoxikačné účinky na celý organizmus. Ak máme možnosť, je vhodné nazbierať čerstvú púpavu aj s koreňmi, z ktorej odšťavíme asi 150g šťavy (púpavu a najmä korene predtým dobre umyjeme). Môžeme pridať 25g šťavy z čerstvého lastovičníka. Šťavy spolu zmiešame a vmiešame do 1kg tekutého medu (môžeme ho predtým mierne nahriať). Na regeneráciu pečene užívame 3-4x denne čajovú lyžičku medu.

ZELENÁ LEKÁREŇ V MÁJI

Bylinky, ktoré sa začínajú zbierať od mája môžeme použiť nielen čerstvé, ale nasušiť si z nich zásobu na celý rok do čajových zmesí. Postupne sa totiž v mnohých receptoch budeme k týmto bylinkám opäť vracať.

Čo si však môžeme z čerstvých byliniek pripraviť hneď?

Púpavový med pre lepšie trávenie

Liečivé účinku nemá len koreň a listy púpavy, ale aj kvety, z ktorých možno pripraviť lahodný med, vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Kvety púpavy môžeme zbierať po celú dobu kvitnutia – do augusta.

Príprava: 250 g kvetov púpavy lekárskej, 750 ml vody, 1 kg cukru, 1 citrón.

Citrón nakrájame na kolieska, povaríme spolu s púpavovými kvetmi (predtým opláchnutými) 20 minút pri miernej teplote. Potom precedíme a všetko prepasírujeme. Cukor zamiešame do horúcej tekutiny a necháme 15 minút povariť. Ešte teplé naplníme do zaváraninových pohárov a dobre uzavrieme. V chlade a tme vydrží viac ako rok.

Olej z materinej dúšky (tymianu) na nervy

Vňať dúšky zbierame v čase kvitnutia – až do septembra. Bylinka má priaznivé účinky pri prieduškových ochoreniach, suchom kašli, žalúdočných a črevných ochoreniach najmä nervového pôvodu (vredy, kŕče, kolitída, meteorizmus), chrípke ale v liečiteľstve sa používa najmä pri nervových ochoreniach všetkého druhu.

Príprava: 50g čerstvej materinej dúšky rozdrvíme v mažiari a nasypeme do jedného litra olivového oleja, ktorý zahrejeme na 40-stupňovú teplotu. Zmes postavíme do vodného kúpeľa a varíme 2 hodiny na slabom ohni. Necháme 12 hodín odstáť, potom precedíme cez gázu a uschováme do chladničky v dobre zatvorenom zaváraninovom pohári. Olej natierame denne na chrbticu smerom od krížov hore. Má veľmi silný účinok pri ochoreniach nervovej sústavy, pri hyperaktívnych deťoch, nervozite. Môže sa natierať aj na zápästie, na zátylok, či masírovať ním chodidlá.

Esencia z cesnaku medvedieho na žalúdok

Cesnak medvedí má liečivé a dezinfekčné účinky na žalúdok a črevný trakt. Na jar od konca apríla, sa zbierajú čerstvé listy, z ktorých si môžeme pripraviť esenciu, použiteľnú po celý rok. Jej pravidelné užívanie výrazne znižuje cholesterol.

Príprava: Nadrobno pokrájané listy alebo cibuľky cesnaku medvedieho naložíme do fľaše a zalejeme 38 – 40% ražnou pálenkou (môže byť aj kvalitná vodka) Fľaša sa odloží aspoň na dva týždne na teplé miesto, občas ňou potrasieme, potom scedíme. Užívame denne štyri krát 10-15 kvapiek, zriedených malým množstvom vody.

Prečisťujúca kúra s lastovičníkovou šťavou

V máji a júni je čas na zbieranie vňate lastovičníka väčšieho. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri dne, vodnatieľke ako diuretický prostriedok, čerstvá rastlina sa používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdka, tráviacich ťažkostiach, kožnej tuberkulóze, kožných problémoch a rakovine kože. Mliečna šťava z nej sa používa na odstránenie bradavíc. Nakoľko je toxická, nesmieme prekračovať predpísané dávkovanie.

Príprava: čerstvo nazbieranú vňať umyjeme a pomelieme na mlynčeku na mäso. Pridáme med alebo cukor v pomere 1:1. Necháme niekoľko dní odstáť, pokiaľ bylina nepustí šťavu. Šťavu precedíme a uložíme do chladničky. Nálev pijeme jedenkrát denne, najlepšie pred obedom podľa nasledovnej schémy:

  • 1.deň – 1 kvapka šťavy na 1 polievkovú lyžicu vody
  • 2.deň – 2 kvapky na 1 polievkovú lyžicu vody
  • 3.deň - 3 kvapky šťavy s vodou, postupne po kvapke denne pridávať až do 14. Dňa, kedy užijeme 14 kvapiek
  • 15.deň – 13 kvapiek a každý ďalší deň uberieme po kvapke, až sa dostaneme na koniec liečby jednou kvapkou posledný deň.

Odporúča sa opakovať tento cyklus trikrát s týždennou pauzou medzi jednotlivými cyklami. Tento posilňujúci prostriedok očisťuje všetky orgány a sústavy. Rastline prisudzujú aj tlmiaci účinok na rast rakovinových buniek.

Lastovičníkový nálev pri liečbe rakoviny

Tento nálev pripravujeme už z vysušenej byliny, preto je dobré si ho nazbierať do zásoby (pridáva sa aj do rôznych čajových zmesí). Pri zbieraní dávame pozor, aby sa listy nepotlačili. Sušíme v tieni alebo pri teplote 60 stupňov Celzia.

Príprava: Musíme ho pripravovať tak, aby mal nálev svetložltú farbu podobnú citrónu. Jednu čajovú lyžičku byliny zalejeme 2,5 dl vriacej vody a lúhujeme presne jednu minútu (nikdy nie viac!) Osladíme medom a pridáme citrónovú šťavu. Pijeme 1/3 dávky trikrát denne.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby