Praslička roľnáPraslička roľná (Přeslička rolní), Equisetum arvense L., Prasličkovité, Equisetaceae

Opis: Nekvitnúca trváca bylina s dlhým článkovaným podzemkom. Každoročne vyrastajú dve stonky: jarná a letná. Jarné výhonky sú členité bez chlorofylu s výtrusnicami, letné sú zelené, jalové so šupinatými listami.

Výskyt: Rastie všeobecne na vlhkých stanovištiach.

Zber a úprava: V lete sa trhajú zelené stonky, vňať (Herba equiseti). Suší sa v tieni pri teplote do 40oC v dobre vetraných miestnostiach. Droga sa uskladňuje na suchom mieste do štyroch rokov.

Obsahové látky: Vňať obsahuje alkaloidy, saponín (equisetonín), flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny, silicu, horčiny, kyselinu askorbovú a iné látky.

Použitie: Praslička roľná pôsobí močopudne a zároveň dezinfekčne pri zápaloch močových ciest a močového mechúra. Uplatňuje sa na utíšenie vonkajšieho alebo vnútorného krvácania (krvácania z nosa, maternice a pod.).

V ľudovom veterinárstve sa praslička používa pri reumatizme, ochoreniach pečene, obličiek a močového mechúra, zvonka vo forme obkladu k liečbe chronických vredov a rán. Pripravuje sa vo forme záparu a odvaru.

Pri zápaloch obličiek je použitie prasličky roľnej kontraindikované!

Vo veterinárnej praxi sa vňať prasličky používa pri srdcovej nedostatočnosti, doprevádzanej venostázou a edémami (diuretikum). Podáva sa vnútorne vo forme odvaru alebo záparu v pomere 1:10.

praslička roľná


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby