Hadí koreň väčší (Hadí kořen větší), (Hadovník väčší), Bistorta major S.F. Gray Polygonum bistorta L., Stavikrvovité, Polygonaceae
Opis: Trváca bylina so zhrubnutým, zakriveným podzemkom a prízemnými, kopijovitými listami až 15 cm dlhými. Kvety tvoria hustý nepravý klas, dlhý 3-7 cm. Kvety sú červené, zriedka biele. Plod je trojhranná nažka. Kvitne v máji až auguste.
Výskyt: Rastlina rastie po celej Európe, najmä na lúkach v horských oblastiach. Obľubuje vlhké pôdy bohaté na minerály a dusíkaté látky.
Zber a úprava: Predmetom zberu sú na jeseň vykopávané podzemky. Po dôkladnom umytí v studenej vode a rozrezané na časti 10 cm dlhé sa sušia bežným spôsobom. Drogu možno uchovávať vo vzdušných plátených vreckách. Doba použiteľnosti je 2 roky.
Obsahové látky: Podzemky obsahujú do 25 % trieslovín, škrob, bielkoviny, kyselinu askorbovú, provitamín A, kyselinu galovú a iné látky.
Použitie: Terapeutické použitie hadieho koreňa vychádza z obsahu trieslovín z čoho vyplýva účinok sťahujúci. Používa sa preto pri poruchách žalúdočného traktu, vredových ochoreniach žalúdka a dvanástnika a pri žalúdkových krvácaniach. Zvonka na výplachy dutiny ústnej pri zápaloch sliznice.
Zápar alebo odvar z podzemka spolu so šuškami jelše, nátržníkom a štiavcom konským tvoria sťahujúcu žalúdočnú zmes. Vo veterinárnej praxi sa odvar z hadieho koreňa (1:10) používa ako sťahujúci prostriedok pri zápaloch a krvácaniach v žalúdkovo-črevnom trakte, pri alimentárnych dyspepsiach, zvonka pri zápaloch sliznice dutiny ústnej a nosohltanu. Pri dyzentérii pôsobí kyselina galová antibakteriálne a tým zmierňuje chorobný proces.
Dávkovanie: