Echinacea purpurea, čeľaď Asteraceae

CH: Trváca bylina s priamou drsnou stonkou, dorastajúcou do výšky 0,6 – 1,5 m. Stonkové listy sú protistojné, vajcovito kopijovité, smerom k báze mierne zašpicatené, so zúbkovitým okrajom. Povrch listov je na oboch stranách drsný. Nápadné kvety purpurovočervenej farby sú usporiadané v úboroch na konci stoniek. Kvetné lôžko je vypuklé a ostnaté. Listene kvetného lôžka sú čiarkovité a úzko kopijovité.

DG: (Echinaceae purpureae herba) Drogu tvorí čerstvá kvitnúca vňať rastliny. (Echinaceae purpureae radix) Drogu tvorí krátky viachlavový podzemok, z ktorého vyrastajú husté zväzkovité korene. (Echinaceae purpureae flos et folium) Drogu tvoria usušené kvety a listy rastliny.

OL: Z obsahových látok sa v droge vyskytujú polyfenolové látky (kyselina škoricová a jej deriváty, ako je kyselina kávová a chlorogénová), polysacharidy, polyíny, seskviterpénové alkoholy, triesloviny, flavonoidy a v malom množstve i pyrolizidínové alkaloidy.

KI: Droga a prípravky z nej nie sú vhodné pre pacientov s progresívnymi systémovými ochoreniami, tuberkulózou, autoimunitnými ochoreniami, ako napríklad AIDS, HIV, leukopatia a skleróza multiplex. Rovnako pacientom s astmou, ekzémom alebo s vysokou horúčkou sa odporúča užívaniu echinacey vyhnúť, často sa u nich totiž vyskytuje alergická reakcia. Pre nedostatok toxikologických dát nie je echinacea vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy.

D: Na prípravu záparu: 1,5 – 2 g (príp. 2 čajové lyžičky) drogy (vňat, kvet, koreň); užíva sa 3-krát denne. Tinktúra: 10 – 30 kvapiek (koreň), 1 – 2 ml (vňať); užíva sa 3-krát denne. Tekutý extrakt: 0,25 – 1 ml (1 : 1 v 45% etanole); užíva sa 3-krát denne.

P: Echinacea sa používa vo forme extraktov, sirupov a tinktúr, najmä pri terapii ochorení z prechladnutia; v takých prípadoch skracuje trvanie ochorenia a redukuje aj jeho prejavy. Je vhodné kombinovať ju so zinkom a vitamínom C. Celkovo pôsobí ako podpora imunitného systému.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť zhoršenie metabolizmu u pacientov s diabetom, nauzea, vracanie a akútne alergické reakcie. Prípravky s obsahom echinacey sa neodporúča užívať dlhšie ako 2 až 8 týždňov.

UP: Koreň a vňať sa používajú na prípravu tinktúry a liehových extraktov. Do čajových zmesí sa nepoužíva, pretože jej účinnosť sa sušením výrazne znižuje. Účinok sa zachová, ak sa čaj pripraví z čerstvej rastliny.

Echinacea purpurová

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby