Hloh jednosemennýSlovensky: Hloh obyčajný, Hloh jednosemenný
Latinsky: Crataegus laevigata, Crataegus monogyna Jacq
Česky: Hloh obecný
Anglicky: Midland Hawthorn
Nemecky: Zweigrifflinger Weissdorn
Rusky:Боярышник обыкновенный

Francúzsky: Aubépine commune

Španielsky: Espino blanco
Taliansky: Biancospino
Poľsky: Glóg dwuszyjkowy
Maďarsky: Csere galagonya

 

Čeľaď: ružovité (Rosaceae)


Opis: Hloh obyčajný je trváci, tŕnitý ker až strom. Tŕne sú 6 – 15 mm dlhé. Listy sú obráteno vajcovité, 50 mm veľké,  troj- až päťlaločné, s listovými stopkami dlhými 5 – 20 mm. Listy nemajú v pazuchách žilnatiny chĺpky. Kvety sú biele, usporiadané do chocholíka 5 – 10 kvetov. Kalíšne lístky sú celistvookrajové. Koruna je biela, peľnice červené, čnelky sú dve až tri. Plody sú guľovité, tmavočervené malvice s dvomi kôstočkami. Po dozretí na nich ostávajú výrazne odstávajúce kališné listy.

Hloh jednosemenný je husto rozkonárený ker alebo malý strom. Časť konárikov sa premieňa na tŕne dlhé 7 – 20 mm. Listy sú obráteno vajcovité až kosoštvorcové, na báze klinovité, 3 – 7 perovité, na rube svetlejšie. Na listoch sú roztrúsené trichómy, ktoré v dospelosti opadávajú a ostávajú iba okolo žilnatiny. Kvety sú biele, usporiadané do priamych chocholíkov. Kališné lístky sú dlhšie ako širšie, čnelka je jedna. Kvitnú v máji až júni. Plody sú tmavočervené malvice s jednou kôstočkou. Po dozretí v zrelosti na ne priliehajú kališné lístky.

Rozšírenie a výskyt: submediteránne-subatlanticke-euroázijske druhy. U nás je hojne rozšírený na lesných okrajoch, krovinatých stráňach, na pasienkoch, často vysádzaný v parkoch. Rastie na vlhkých, priepustných, výživných, zásaditých, väčšinou nevápenatých, humóznych, kamenistých, piesočnatých i  hlinitých pôdach.

Kvitne: v máji až júni.

Zber: z voľnej prírody. kvety sa zbierajú pred úplným rozkvitnutím (máj ?  jún), listy v máji ? až júni, plod v septembri ? októbri

Obsahové látky a účinky: flavonoidy (0,8 – 1,6 %) – kvercetínové a apigenínové glykozidy – hyperozid, rutín, kvercetín-ramnogalaktozid, vitexín; triterpénové kyseliny (kyselina krategolová, ursolová, oleanolová), amíny (acetylcholín, trimetylamín, kolamín), antokyány, vitamín C, B; katechové triesloviny, saponíny, pektíny.

Flavonoidné glykozidy ovplyvňujú srdcovo-cievny systém, rozširujú koronárne cievy, znižujú tlak krvi (hypotonikum) a zlepšujú prietok krvi v srdci (rozdiel oproti terapii s druhmi rodu Digitalis), zlepšujú činnosť myokardu (kardiotonikum).  Flavonoidy tiež uvoľňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum) za súčasného zníženia lámavosti kapilár.

Použitie a recepty: v terapii je najmä na zníženie krvného tlaku pri hypertenzii vo forme záparu, extraktu a tinktúr. Vnútorne sa užíva pri srdcových arytmiách, pri liečbe chronických srdcovo-cievnych ochoreniach. Drogy a prípravky z nej sa užívajú pri srdcových, obehových ťažkostiach, kde sa nevyžaduje liečba kardiotonickými glykozidmi.

Jednotlivá terapeutická dávka kvetu, listu a plodu - 2 g na zápar. Bezpečnejšie je užívať voľnopredajné hotové produkty.

Ľudové liečiteľstvo: používa hloh na všetky problémy so srdcom a cievami - posilňuje a prekrvuje  srdcový sval, upokojuje a povzbudzuje jeho činnosť, odstraňujem búšenie, arytmiu, rozširuje vencovité cievy srdca, blahodarne pôsobí aj pri angine pectoris. Pomáha tiež pri sprievodných ťažkostiach - reguluje krvný tlak, najmä vysoký, uvoľňuje vápenaté usadeniny ? tým zlepšuje krvný obeh, priaznivo účinkuje aj v klimaktériu

Recepty:

Zápar z kvetu sa užíva 1 polievková lyžica drogy na šálku záparu 2-krát denne.
Tinktúra: je najvhodnejšia lieková forma. Obvyklá dávka je 20 až 30 kvapiek 3 až 5 krát denne. Ako prevencia sa používa v dávke okolo 15 kvapiek 2 ? 3 krát denne.
Extrakt: Extractum crataegi fluidum sa podáva v dávke 20 až 30 kvapiek 3 až 5 krát denne.

Zápar z kvetu s listom: jednotlivá dávka je 1,5 g, pričom denná dávka je 4,5 g; a užíva sa 1 kávová lyžička na šálku záparu, pije sa 2-krát denne.

Zápar z plodov: jednotlivá dávka je 1,5 g alebo 1 kávová lyžička na šálku vody; pije sa 2 ? 3 krát denne.
Odvar: kardiotonikum, spazmolytikum a diuretikum sa užívajú 2 ? 3 dcl 1 ? 3% odvaru sa rozdelí na celý deň.

Vonkajšie použitie:

Nežiaduce účinky: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky ani v prípade dlhodobého podávania za predpokladu dodržiavania terapeutických dávok.

Terapeutická skupina: hypotenzívum


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby