Hloh jednosemenný/obyčajný (Crataegus laevigata)
česky:       hloh jednosemenný
anglicky: Hawthorn
nemecky: Eingriffiger Weissdorn
rusky Боярышник обыкновенный

Hloh jednosemennýOpis: Hloh obyčajný je trváci, tŕnitý ker až strom. Tŕne sú 6-15 mm dlhé. Listy sú obráteno vajcovité, 50 mm veľ­ké, troj- až päťlaločné, s listovými stopkami dlhými 5-20 mm. Listy nemajú v pazuchách žilnatiny chĺpky. Kvety sú biele, usporiadané do chocholíka 5-10 kvetov. Kalíšne lístky sú celistvookrajové. Koruna je biela, peľnice červe­né, čnelky sú dve až tri. Kvitnú v máji až júni. Plody sú gu­ľovité, tmavočervené malvice s dvomi kôstočkami. Po do­zretí na nich ostávajú výrazne odstávajúce kališné listy. Časť konárikov sa premieňa na tŕne dlhé 7-20 mm. Listy sú obráteno vajcovité až kosoštvorcové, na báze klinovité, perovité, na rube svetlejšie. Na listoch sú roztrúsené trichómy, ktoré v dospelosti opadávajú a ostávajú iba okolo žilnatiny. 

Rozšírenie a Výskyt: submediteránne-subatlanticke euroazij-ske druhy. U nás je hojne rozšírený na lesných okrajoch, krovinatých stranách, na pasienkoch, často vysádzaný v parkoch. Rastie na vlhkých, priepustných, výživných, zásaditých, väčšinou nevápenatých, humóznych, kame­nistých, piesočnatých i hlinitých pôdach.

Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok.

Droga: usušený hlohový list s kvetom Crataegi folium cum flóre. Pomer zosušenia je 5 - 6 : 1. Z drogy sa získa­va suchý extrakt hlohového listu s kvetom - Crataegi fol-lium cum flóre extractum siccum. Drogou je aj usušený hlohový plod - Crataegi fructus. Pomer zosušenia je 3:1.

Obsahové látky: flavonoidy (0,8 - 1,6 %) - kvercetínové a api-genínové glykozidy - hyperozid, rutín, kvercetín-ramno-galaktozid, vitexín; triterpénové kyseliny (kyselina kra-tegolová, ursolová, oleanolová), amíny (acetylcholín, trimetylamín, kolamín), antokyány, vitamín C, B; kate-chové triesloviny, saponíny, pektíny.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: flavonoidne glykozidy ovplyvňujú srdcovo-cievny systém, rozširujú koronárne cievy, znižu­jú tlak krvi (hypotonikum) a zlepšujú prietok krvi v srdci (rozdiel oproti terapii s druhmi rodu Digitalis), zlepšujú činnosť myokardu (kardiotonikum). Flavonoidy tiež uvoľ­ňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum) za súčas­ného zníženia lámavosti kapilár.

Použitie: v terapii hlavne na zníženie krvného tlaku pri hypertenzii vo forme záparu, extraktu a tinktúr. Vnútorne sa užíva pri srdcových arytmiách, pri liečbe chronických srdcovo-cievnych ochoreniach. Drogy a prípravky z nej sa užívajú pri srdcových, obehových ťažkostiach, kde sa nevyžaduje liečba kardiotonickými glykozidmi.

Toxicita: droga a prípravky z nej nemajú vedľajšie účinky ani v prípade dlhodobého podávania za predpokladu dodržiavania terapeutických dávok.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby