Psoriáza sa podľa frekvencie svojho výskytu pozvoľna zaradila k civilizačným ochoreniam. Dobrá správa však je, že napriek tomu, že v súčasnosti nie je úplne vyliečiteľná, jej príznaky a prejavy sa dajú správnou liečbou s podporou minerálov a oxidu siričitého z Mŕtveho mora, ako aj dopĺňaním radu vitamínov, na čele s vitamínom D3 a vitamínmi skupiny B, úspešne utlmiť, čo prispieva k zvýšeniu kvality života pacientov trpiacich týmto ochorením.

Osvedčená liečebná kúra: soľ a čierne bahno z Mŕtveho mora

Na začervenané, ostro ohraničené psoriatické kožné ložiská rôznych tvarov, pokryté striebristými šupinami má blahodarný vplyv rokmi overená balneoterapia – vaňové kúpele so soľami a čiernym bahnom z Mŕtveho mora. Jej výhodou je, že sa môže uskutočňovať nielen ambulantne, ale aj v domácom prostredí. Už sama čistá voda má význam hygienický, očistný. Vzácne minerály a oxid siričitý, ktoré sú obsiahnuté v soli a bahne z Mŕtveho mora, dopomáhajú k rýchlejšiemu zbaveniu sa zrohovatenej kože, následnému hojeniu a stabilizácii ochorenia. Kúpeľ si možno dožičiť hoci každý deň. Aplikovať bahno je vhodné nielen pri vaňových kúpeľoch, ale najmä počas letných dní – či už doma na dvore, v záhrade alebo pri vode.  Na slnku a v teple urýchľuje prietok v lymfatických dráhach, zrýchľuje obeh krvi a pomáha normalizovať látkovú premenu. Vďaka tomu obnovuje funkcie organizmu, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe a tým aj k zlepšeniu obrazu ochorenia. Počas zimných mesiacov sa osvedčilo kombinovať bahenné zábaly s umelým UV-B žiarením – „horským” slnkom.

V soli i čiernom bahne viazané minerály spolu s oxidom siričitým rovnako pozitívne pôsobia na regeneráciu psoriázou poškodených kĺbov. Časom sa stávajú ohybnejšie, zlepšuje sa ich aktívna i pasívna pohyblivosť a zároveň aj odolnosť – deficit minerálov a síry má totiž na svedomí neschopnosť organizmu „renovovať” poškodené tkanivo. Vaňové kúpele spolu s bahennými zábalmi majú výrazný vplyv na znižovanie opotrebovania aj degenerácie kĺbových štruktúr, podporujú pružnosť a funkčnosť chrupavky, pôsobia protizápalovo. Sú tak zároveň účinnou prevenciou bolestivých chronických zápalov a opakujúcich sa opuchov kĺbov.

Kúpele priaznivo ovplyvňujú tiež krvný obeh, činnosť lymfatického systému a majú priaznivý dopad na metabolizmus buniek. Účinok kúpeľov možno podporiť použitím liečivých mydiel – soľného, bahenného či sírového, ktoré sa odporúča striedať. Na odstránenie šupiniek a zrohovatenej kože je možné použiť zase pílingové mydlo so zrnkami piesku.

Kúpeľ si možno dožičiť zo začiatku denne, neskôr každý druhý až tretí deň. Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125 až 250 g soli z Mŕtveho mora.

Účinná protizápalová kombinácia: vitamín D3 spolu s B-komplexom

Odborníci radia pri podpornej liečbe psoriázy užívať vitamín D3 v kombinácii s komplexom vitamínov radu B.

SLNEČNÝ VITAMÍN D3. Klinické štúdie poukazujú na zlepšenie psoriázy pri pravidelnom pobyte na slnku v lete či ožarovaní „horským” slnkom – lúčmi UV-B, najmä v zimných mesiacoch. Ako potvrdil výskum, táto pozitívna zmena súvisí so signifikantným vzostupom sérových koncentrácií vitamínu D3! 

Ukázalo sa, že produkciou tohto steroidného hormónu prostredníctvom slnečného žiarenia sa v organizme spúšťa množstvo liečivých fyziologických mechanizmov, čo ovplyvňuje prakticky všetky bunky ľudského tela. Odborné štúdie uvádzajú jeho aktívnu úlohu pri posilňovaní imunity, liečbe cukrovky, osteoporózy, nervových ochorení, chorôb srdca a ciev, porúch funkcie obličiek a tiež jeho prospešnosť ako doplnku pri onkologickej liečbe či liečbe horných dýchacích ciest. Novodobé poznatky poukazujú na jeho imunomodulačné pôsobenie, a tým i jeho nezastupiteľnú funkciu pri liečbe autoimunitných ochorení, akým je aj psoriáza. Z vyhodnotenia množstva epidemiologických štúdií vyplýva, že nedostatok „slnečného” vitamínu D3 – cholekalciferolu, vedie k zníženiu imunity a aktivácii zápalových procesov!

Pre načerpanie zásob vitamínu D3 je preto rozumný pobyt na slnku nevyhnutný. Nedostatok slnka, a tým aj slnečného vitamínu v čase chudobnom na slnečné lúče radia lekári kompenzovať výživovými doplnkami, najlepšie s obsahom optimálneho prírodného vitamínu D3 – cholekalciferolu. Účinný spôsob, ako zvýšiť hladinu vitamínu D3 v krvi je podľa odborníkov jeho príjem v množstve 1 000 IU denne v lete a 2 000 IU denne v zimných ako aj jarných mesiacoch a pri jeho vysokom deficite i niekoľkonásobne viac, pri autoimunitných ochoreniach, akým je aj psoriáza, až 4 000 IU denne.

VITAMÍNY RADU B. Jedným z faktorov, ktoré sa podpisujú na vzniku psoriázy, je narušenie metabolických procesov v organizme. Keďže priamymi účastníkmi látkovej výmeny sú vitamíny radu B, najmä vitamíny B1,B2, B6 a B12, je ich prítomnosť v tele jednoducho nevyhnutná. Často je ich príjem zo stravy nedostatočný, preto lekári odporúčajú ich suplementáciu doplnkami výživy, najlepšie z prírodných zdrojov, napr. prírodnými vitamínmi Jamieson B-komplex či B12. Za najvhodnejšiu formu pri ich suplementácii sa považuje riadené uvoľňovanie, pri ktorom sa účinné látky napr. z tabliet s predĺženým účinkom, dostávajú do tela postupne a rovnomerne až počas 9 hodín.

Vitamíny B-komplexu pomáhajú stimulovať metabolické procesy lipidov a aminokyselín, aktivovať syntézu hormónov a sú silnou podporou obnovy tkanív, ako aj nervových buniek. Vitamín B12 vďaka svojmu protizápalovému účinku upokojuje svrbenie a začervenanie pokožky s dlhodobým efektom. Posledné klinické štúdie poukazujú na možnosť využiť jeho silné protizápalové vlastnosti v kontinuálnej základnej liečbe psoriázy. Vzhľadom na svoj silný antioxidačný efekt je vysokoúčinným vychytávačom oxidu dusnatého v koži, čím zabraňuje tvorbe cytotoxických peroxynitritov a nadväzne rozvoju chronického kožného zápalu.

MUDr. Michal Scheibenreif

 

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby