Čitateľ,  ktorého  štrnásťročná vnučka trpí touto chorobou,  nás prosí o radu ako by sa dalo prírodnou liečbou pomôcť dievčaťu.

Psoriáza – lupienka  je dlhodobé, opakujúce sa  neinfekčné zápalové  kožné ochorenie. U nás ňou trpí do troch percent populácie. Dispozícia je genetická. Ani pri dnešnom stave vedy nevieme anulovať tento rodový predpoklad pre vypuknutie ochorenia. Potešujúci je fakt, že až  u  40 % z tých, ktorí majú dokázanú túto génovú poruchu sa  psoriáza nikdy neprejavila. Preto sa často nevieme dopátrať k poznaniu, z ktorej strany rodičov  je potomok postihnutý, ak nezapojíme do detekcie genetikov.

Naši dávnejší predkovia sa kožnými poruchami, ktoré priamo neohrozovali život, nijako zvlášť nezaoberali. Okrem toho sa vyskytovalo dosť parazitárnych kožných ochorení, popri iných aj svrab, ktorými bola populácia premorená. Každý sa pre niečo škrabal, takže sa v tom všetkom lupienka nevynímala. Ak neboli lupienkou postihnuté viditeľné miesta, potomkovia ďalších generácií nemuseli tušiť, že v ich rodine sa toto postihnutie vyskytovalo.  Na druhej strane mohlo byť aj niekoľko pokolení iba nosičmi mutovaných génov bez prepuknutia  ochorenia.

Podstatný je duševný stav pacienta, zvlášť u mladých citlivých ľudí je niekedy dôležitejší ako samotné ochorenie (môžu trpieť komplexom menejcennosti). Psoriáza je neinfekčná, nemôže sa ňou nikto nakaziť. Na pohľad je psoriáza  veľmi rôzna. Môže sa prejavovať drobnými, aj väčšími živočervenými škvrnami, inokedy suchými striebristo lesklými, bielymi šupinami. Vyrážky sa môžu spájať do veľkých mapovitých útvarov. Zmeny sa najčastejšie vyskytujú na miestach vystavených tlaku: kolená, lakte, bedrová oblasť, ale aj vlasová časť hlavy. Dlane a chodidlá sú postihnuté zriedkavejšie. Častejšie sa príznaky prejavia na nechtoch.

Moderná dermatológia má viaceré účinné prostriedky, ktorými sa vyrážky zmiernia, potlačia alebo dočasne eliminujú. Nedá sa však vždy zabrániť recidíve. Jedným zo sľubných terapeutických postupov je použitie rastlinných psoralénov  (samotné však môžu vyvolať alergickú reakciu) s následným ultrafialovým ožiarovaním. Pri závažnejších postihnutiach sa ordinujú glukokortikoidy. Identické látky obsahuje aj koreň sladkovky hladkoplodej, ktorú možno podávať v zápare (1 kávovú lyžičku na šálku záparu užívať 2 –3-krát denne). Potrebný je dohľad ošetrujúceho lekára, pretože sa  pri podávaní rastliny  primerane zníži dávka hormonálneho prípravku, ktorý nahrádza. Dôležité je to najmä u detí a mladých ľudí, kde hormóny zasiahnu do celkového zdravotného stavu.

Pri náhlom vzplanutí ochorenia treba myslieť na vyvolanie eflorescencií (kožných zmien) skrytým infekčným fókusom (ložiskom). Treba vyšetriť mandle, ošetriť zuby a prípadne pátrať po ďalšom možnom zdroji infekcie (močové cesty, pohlavné orgány, zažívací trakt a pod.).

Vo výžive je potrebné konzumovať čo najpestrejšiu škálu ovocia a zeleniny, najmä v surovom stave. Nevyhnutné sú zelené šaláty, vňate a pravidelný prísun strukovín. Predpokladá sa dostatok vitamínov skupiny B v celozrnných výrobkoch. Na zvýšenie celkovej imunitnej pohotovosti treba pravidelne prijímať kyslomliečne produkty alebo živé mliečne baktérie užívať v kapsuliach. Musí sa obmedziť  príjem rafinovaného cukru a rôznych  stimulancií (kakao, čokoláda, kolové nápoje, čínsky čaj, zrnková káva). Nesmie sa prijímať alkohol.

V rastlinnej liečbe možno očakávať efekt vo flavonoidoch, ktoré zvyšujú odpad metabolitov. Vhodným zdrojom je šípkový čaj, jahodový a malinový list, list čiernej ríbezle, ale tiež listy a puky z brezy, čakankový koreň (vhodný je aj v podobe kávy – „cigórie“)

Životospráva má byť aktívna, s pravidelným striedaním duševnej a  fyzickej činnosti. Potrebný je dostatočný pobyt na čistom vzduchu. Predpokladá sa dostatočne dlhý, nerušený spánok. Samozrejmý je život  bez expozície nikotínom; nevhodné je fajčenie a taktiež  zdržiavanie sa v zadymenom prostredí.

Nevhodný je tiež pritesný odev (priliehavé rifle, stiahnutý opasok, nevhodná podprsenka).

Preladenie organizmu do bezpríznakovej fázy ochorenia možno očakávať pri  dobrej psychickej pohode. Možno ju dosiahnuť  poctivo vykonávanou  prácou (štúdiom).  Zmysluplnému životu nemôže chýbať pocit užitočnosti vo svojom okolí a prežívaní vzájomnej lásky medzi svojimi najbližšími a tiež so všetkými, s ktorými komunikujeme. Takto vnímané šťastie eliminuje už vo svojom psychosomatickom začiatku  patologické organické sklony a úchylky.

MUDr. K. Mika

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby