PAMAJORÁN OBYČAJNÝ (Origanum vulgare L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: dobromysl obecná
anglicky:   Oregano
nemecky:  Wilder Dost
rusky:  Душица обыкновенная, oрегaно

 

Opis: trváca, aromatická bylina s plazivým, drevnatým, výbežkatým podzemkom, vysoká 0,2 – 0,5 m. Stonka je vzpriamená alebo vystúpavá, často hnedočervená, s početnými žliazkami.  Listy sú protistojné, krátko stopkaté, vajcovité, na báze stiahnuté, na okraji celistvookrajové až nezreteľne riedko pílkovité, na vrchole tupo končisté; na líci tmavé, na rube svetlejšie, bodkovano žliazkaté, 10 – 40 mm dlhé, 5 – 25 mm široké. Listene sú podobné listom, ? alovočervené. Súkvetie tvoria paklasy z 1 až 3-kvetých papraslenov, usporiadané v terminálnej párovitej metline. Kvety sú zygomorfné, krátko stopkaté až sediace, chlpaté až žliazkato bodkované so zvončekovito rúrkovitým kalichom. Koruna je 3 – 7 mm dlhá, ružová až červeno? alová, prípadne špinavo biela. Horný pysk koruny je vykrojený, dolný trojlaločný. Tyčinky sú dlhšie ako koruna a kratšie ako čnelka, sú 4. Kvitnú v júli až septembri. Plody sú vajcovité, 1 mm dlhé, hnedé, lesklé tvrdky.   Rozšírenie a výskyt: európsko-západoázijský hemikryptofyt. Druh so širokou ekologickou škálou vyskytujúci sa od planárneho do montánneho až subalpínskeho stupňa, na Slovensku v dvoch poddruhoch ( pravý a  klasnatý). 

Možnosti získania: zberom z prírodných podmienok. 

Droga: usušená kvitnúca vňať – Origani herba. Pomer zosušenia je 4 – 5 : 1. 

Obsahové látky: silica (0,2 – 0,5 /1,5/ %) obsahujúca tymol (do 15 %), karvakrol, cymol; triesloviny, horčiny, ? avonoidy (glykozidy luteolínu, apigenínu), karotén, vitamín C a i. 

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica s horčinami podporuje aktivitu tráviacich enzýmov, ale aj sekréciu slizníc dýchacích ciest (expektorans), kde súčasne pôsobí mierne dezinfekčne (mierne antiseptikum). Účinkuje na uvoľňovanie kŕčov hladkého svalstva (spazmolytikum) tráviacich ciest, ale tiež na svalovinu maternice. Prítomnosť horčín napomáha zlepšiť chuť do jedenia (stomachikum). 

Použitie: vo forme záparu (1 – 2 g drogy) pri liečení akútnej a chronickej bronchitídy, čiernom kašli, zlepšení látkovej výmeny, močopudný a utišujúci prostriedok pri nespavosti, epilepsii a nervovej precitlivenosti. Zvonka pri liečení ekzémov a iných chorôb. Pridáva sa ako čuchové korigens, tiež do posilňujúcich, aromatických kúpeľov. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako upokojujúci prostriedok (sedatívum a nervínum) pri psychických poruchách a pri bolestiach hlavy. Adekvátny je český názov „dobromysl“, ktorý vystihuje hlavné liečivé vlastnosti. 

Toxicita: droga a prípravky z nej užívané v bežných dávkach nemá vedľajšie a toxické účinky. K priotráveniu môže dôjsť po predávkovaní silice, ktorá pôsobí v malých dávkach stimulačne, naopak vo veľkých narkoticky.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby