MAJORÁN ZÁHRADNÝ  (Majorana hortensis Moench) (syn. Origanum majorana L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: majoránka záhradní
anglicky: Marjoram
nemecky: Majoran
rusky:  Майоран

 

Opis: jednoročná, v závislosti od klimaticko-geogra? ckých podmienok aj krátko trváca, výrazne aromatická bylina, vysoká 0,1 – 0,45 m. Stonka je tenká, pevná, priama alebo vystúpavá, neskôr rozkonárená vytvárajúca poloker. Listy sú drobné, krátko stopkaté, obráteno vajcovité až lopatkovité, celistvookrajové, mladé plstnaté; 10 – 15 mm dlhé, 5 – 10 mm široké. Súkvetie je usporiadané v 8 až 12-kvetých papraslenoch, ukrytých v pazuchách listeňov, ktoré tvorí metlinu. Kvety sú drobné, sediace, s bielymi alebo bledoružovými korunnými lupienkami. Kvitnú v júli až auguste. Dvojpysková koruna je 3 – 4 mm dlhá, vyrastá z listeňovitého kalicha má vrchný pysk dvojlaločný a spodný trojlaločný. Tyčinky z koruny vyčnievajú, sú 4; semenník vrchný. Kalich je jednopyskový, listencovitý, 2 mm dlhý. Plody sú guľaté, malé, hladké, bledohnedé tvrdky. 

Rozšírenie a výskyt: terofyt, pôvodný asi z Líbie a Indie. Pestoval sa už v staroveku. Na Slovensku sa pestuje v južnej časti (Podunajská nížina), na Morave v južnej časti; prechodne splanieva. 

Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín v záhradách i poľných kultúrach. Pestujú sa rôzne odrody (u nás ´Marcelka´). 

Droga: usušená vňať – Majoranae herba, čo je zmes usušených listov a bylinných stoniek. Pomer zosušenia je 4 : 1. Z drogy sa destiluje silica – Majoranae aetheroleum (syn. Majoranae oleum). 

Obsahové látky: silica (1,5 – 3,0 %) obsahujúca citral, eugenol,  ?-terpineol, linalol; ďalej triesloviny (do 4,5 - 10 %), horčiny, terpény, vitamín C a i. 

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica s horčinami podporuje aktivitu tráviacich enzýmov a tvorbu žalúdočnej kyseliny, zvyšuje chuť do jedenia (stomachikum); uvoľňuje kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum). Silica má tiež protizápalové účinky (antiseptikum), čo podmieňuje terapeutický účinok pri zápaloch nosa, ústnej dutiny a kože. Droga je účinná pri hnilobnej dysmikróbie a črevnej dyspepsie spojenej s meteorizmom, kedy spolu so silicou účinkujú aj triesloviny. 

Použitie: v terapii vo forme záparu (1,5 – 2,0 g). Napriek zaujímavým vlastnostiam sa používa najmä v ľudovom liečiteľstve pri kŕčoch, kašli, zahlienení, astme, ako mierny žlčopudný, močopudný a potopudný prostriedok; zvonka na mokvavé rany, na zábaly pri reumatizme, tiež na aromatické majoránkové kúpele. Silica sa používa v kozmetickom priemysle, je súčasťou masťových základov.  Okrem liečivých vlastností sa využíva často ako koreninová rastlina so širokým použitím. Majorán je vynikajúca medonosná rastlina. 

Toxicita: droga nemá vedľajšie toxické účinky. Pri prekročení terapeutickej dávky môže dôjsť k podráždeniu slizníc a bolestiam hlavy. Čistá silica pôsobí najskôr povzbudzujúco, neskôr mierne narkoticky.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby