ROZMARÍN LEKÁRSKY (Rosmarinus officinalis L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: rozmarýna lékařská
anglicky: Rosemary
nemecky: Garten Rosmarin
rusky:  Розмарин лекарственный

Z histórie: rozmarín bol známy ako kuchynská rastlina už v dávnej minulosti. Čerstvá vetvička patrí medzi symboly vernosti, zapletá sa nevestám do svadobného venčeka. Počas morovej epidémie ho nosili pútnici pri sebe, aby ich ochránil pred morom.   

Opis: vždyzelený, aromatický poloker s drevnatejúcimi byľami, vysoký 0,3 – 1,0 m. Stonky sú vystúpavé, priame, husto rozkonárené, bohato olistené. Listy sú kožovité, sediace, čiarkovité, na okraji podvinuté, na vrchole krátko končisté; 20 – 30 mm dlhé, 3 – 4 mm široké. Listene majú tvar listov. Súkvetie je usporiadané v málokvetých papraslenoch, tvoriacich v pazuchách horných alebo podvrcholových listeňov riedky paklas. Listence sú krátko stopkaté, čiarkovité. Kalich je zvončekovitý, zelenočervený, dvojpyskový, dlhý 3 – 4 mm, výrazne ryhovaný. Horný pysk kalicha je celistvý, trojzubý, dolný pysk dvojzubý. Koruna je dvojpysková, svetlo modro? alová (zriedkavo biela), zvonka plstnatá, dlhá 10 – 12 mm. Horný pysk koruny je priamy, dvojlaločný; dolný trojlaločný. Tyčinky sú dve. Kvitne v apríli až júni.  Plody sú hnedé, vajcovité tvrdky.    

Rozšírenie a výskyt: chamefyt, pôvodný zo Stredomoria. Pestuje sa v Španielsku, Francúzsku, Maroku a i.  

Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín v záhradách, v bytoch na balkónoch a črepníkoch. Pestujú sa rôzne odrody (napr. ‚Albus’, ‚Majorca Pink’, ‚Sawyer’s Selection’, ‚Severn Sea’, ‚Suffolk Blue’) .   

Droga: usušený list – Rosmarini folium, alebo usušené zelené, nezdrevnatené vrchné časti byle, označované ako vňať – Rosmarini herba. Pomer zosušenia je 3 – 4 : 1. Z čerstvých i suchých listov sa destiluje silica – Rosmarini aetheroleum (syn. Rosmarini oleum).   

Obsahové látky: silica (1,5 – 2,5 %) obsahujúca 1,8-cineol (do 30 %), gáfor, borneol, bornylacetát, ?-pinén, kamfén a limonén; ďalej triesloviny (cca 10 %), fytoncídne látky, diterpénové horčiny, pikrosalvín, rosmarol, rosmadial, organické kyseliny (napr. kyselina ursolová,  kyselina rozmarínová), saponíny, ? avonoidy (apigenín, diosmetín, luteolín a i.).   

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica s horčinami pôsobí proti nadúvaniu (karminatívum), pri poruchách trávenia podporuje aktivitu tráviacich enzýmov a zvyšuje chuť do jedenia (stomachikum); je účinná pri tvorbe žlče (choleretikum, cholagogum); spolu s ? avonoidmi  pôsobí močopudne (diuretikum). Silica zvyšuje prekrvenie (derivans).   

Použitie: zvonka ako lokálne dráždiaci a prekrvujúci prostriedok vo forme mastí, olejov, najmä pri svalových a kĺbových bolestiach, pri reumatizme, pri ekzémoch, na in? kované rany; je vhodná ako prísada do kúpeľov. Droga zlepšuje psychofyzickú kondíciu, pomáha odstraňovať pocit únavy, má tonizujúci a celkovo zlepšujúci účinok, avšak vnútorné užitie zvýšených dávok môže byť toxické. Pri poruche močových ústrojov sa droga pridáva do močopudných čajovinových zmesí. Usušené listy sa používajú ako obľúbená korenina v talianskej a francúzskej kuchyni na ochutenie octov, nakladanej zeleniny, húb a mäsitých jedál. Silica sa používa v kozmetickom priemysle (voňavky, parfumy, pleťové vody  a pod); tiež ako konzervačný prostriedok a surovina v likérnictve.   

Toxicita: už mierne zvýšenie terapeutickej dávky drogy môže vyvolať príznaky predávkovania – otravy. Maximálna celodenná dávka by nemala prekročiť užitie záparu, pripraveného z 1,5 – 2 g drogy. Nebezpečné je vnútorne užitie vyšších dávok drogy a čistej silice s toxickým účinkom na organizmus (nefritídy, gastritídy – poškodenie obličiek a pečene s celkovými kŕčmi). O vnútornom užívaní je vhodnejšie uvažovať po konzultácii s lekárom. Pre tehotné ženy je nebezpečné aj vonkajšie použitie drogy a prípravkov z nich (abortívum).

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby