ŠALVIA  TROJLALOČNÁ (Salvia fruticosa Mill., syn: Salvia triloba L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: šalvěj třílaločnatá
anglicky:  Three-lobed sage
nemecky:  Dreilappigen Salbei
rusky:  Шалфeй или Сaльвия

Opis: viacročný až trváci, aromatický poloker s drevnatejúcimi byľami, vysoký 0,4 – 0,7 m. Stonky sú priame, štvorhranné, v hornej časti rozkonárené, jemne plstnaté. V ďalších vegetačných rokoch dolné časti stoniek drevnatejú. Habitus rastliny je podobný šalvii lekárskej, hlavné rozdiely sú v morfologickej stavbe listu: čepeľ trojlaločného listu je 8 – 50 mm dlhá a 4 – 20 mm široká, vajcovitooválna až kopijovitá. Okraj je jemne vrúbkovaný až kopcovitý, zvyčajne pokrytý trichómami na oboch stranách. Báza listu je tupá a niekedy tvorená jedným alebo dvoma viac-menej vyvinutými prílistkami – lalokmi (na základe toho odvodený druhový názov). Listy sú hustejšie, obojstranne ochlpené. Vrchná strana je sivoplsnatá, spodná hustobieloplstnatá; žilnatina je nezreteľná. Husto bieloplstnatá stopka listu má priemer asi 1 mm. List má po rozdrvení korenistú vôňu, podobnú eukalyptovej silici.  Kvety kvitnú v máji až auguste; sú medonosné. Plody sú tvrdky.  

Rozšírenie a výskyt: šalvia trojlaločná, tzv. grécka šalvia je rozšírená v severnej Afrike, na Kanárskych ostrovoch, v Taliansku a na strednom Východe (Grécko, Turecko, Cyprus, Kréta).   

Možnosti získania: zberom z pestovateľských plôch, resp. dovozom, lebo na Slovensku sa nepestuje.   

Droga: celé alebo rezané usušené listy šalvie trojlaločnej – Salviae trilobae folium. Mikroskopicky je typická rovnými, článkovanými, tuhými, hrubostennými trichómami bez s bičíkovitého zakončenia (identi? kačný znak!), s bázou širokou 30 – 40 µm. Pomer zosušenia je 5 : 1.   

Obsahové látky: silica (2 – 3 %), ktorej hlavný podiel tvorí cineol (viac ako 60 %), tujón (okolo 5 %). Obsahuje druhovo špeci? cký sapogenín a analogické obsahové látky, ktoré sa nachádzajú aj v šalvii lekárskej: terpenoidy, triesloviny, flavonoidy, diterpénové horčiny, organické kyseliny a ich deriváty.   

Liečivé vlastnosti a účinnosť, použitie: má podobné ako šalvia lekárska, najmä pre svoj protizápalový účinok (anti? ogistikum).  Droga sa používa pri bronchitídach a kašli. Tiež ako cerebrálne sedatívum a antihidrotikum (proti poteniu).

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby