Rastliny obsahujúce látky so žlčopudným pôsobením - cholagogá v zverolekárstve. Odporúčame presne dodržiavať dávkovanie, prípadne sa poradiť s odborníkom. Za prípadné chyby nepreberáme žiadnu zodpovednosť.

Pri ochoreniach pečene a orgánov tráviacej sústavy sa používajú prostriedky regulujúce tvorbu a vylučovanie žlče do čreva. Delia sa na dve skupiny:

  1. stimulujúce tvorbu žlče
  2. podporujúce vylučovanie žlče do čreva

Látky prvej skupiny podporujú predovšetkým kvantitu sekrécie žlče. Okrem samotnej žlče, ktorá postupujúc do čreva hrá úlohu fyziologického aktivátora tvorby žlče, jej sekréciu podporujú prípravky z rastlín a rôzne ich kombinácie vo forme žlčopudných čajov. Niektoré z nich (sušená šťava aloe) okrem toho zrieďuje žlč. Pri zápalových procesoch žlčového mechúra a žlčovodov sú tieto prípravky indikované spolu s antibiotikami. Látky tejto skupiny nielen podporujú sekréciu žlče a jej odtok do čreva, ale aj aktivizujú sekretorickú a motorickú funkciu žalúdkovo-črevného traktu.

Látky druhej skupiny majú predovšetkým vplyv na vylučovanie žlče do dvanástnika, zväčšenie tonusu žlčového mechúra alebo uvoľnenie vývodných žlčových ciest. Patria k ním látky so spazmolytickým a cholinolytickým účinkom. Väčšina žlčopudných látok má kombinovaný účinok - podporujú sekréciu žlče a uľahčujú aj jej vylučovanie do čreva.

Do tejto skupiny patria

 

 

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby