Rastliny s močopudným účinkom - diuretiká
V procese látkového metabolizmu vznikajú v organizme nežiadúce splodiny, ktoré je treba odstrániť. Produkty rozpadu bielkovín (močovina, amoniak, kyselina močová atď.), voda a minerálne látky sú z organizmu vylučované močom. Vylučujúc z organizmu tieto splodiny, obličky udržujú na požadovanej úrovni alkalickú rezervu a osmotický tlak krvi. Činnosť obličiek je úzko spätá s činnosťou centrálnej nervovej sústavy, vegetatívneho nervstva, srdcovocievnej sústavy a inými faktormi. Preto všetky liečivé látky, ktoré vplývajú na činnosť niektorej sústavy, ovplyvňujú aj diurézu.
Močopudné látky sú tie, ktoré podporujú tvorbu a vylučovanie moča z organizmu a napomáhajú odplavovanie telových tekutín z edematóznych tkanív a orgánov. Sú súčasťou liečby srdcovocievnej nedostatočnosti a ochorení obličiek. Hlavnou úlohou liečby má byť odstránenie patologického procesu, ktorý spôsobuje hromadenie patologického výpotku. Tu je však často potrebné použiť už aj antibiotiká alebo chemoterapeutiká.
K močopudným látkam patria rôzne chemické zlúčeniny, ale aj liečivé rastliny. Rastliny pôsobia tak, že obsahové látky sa vylučujú obličkami a tým stimulujú ich činnosť. Patria k nim napr. praslička roľná, plody borievky, baza čierna a iné.
Odporúčame presne dodržiavať dávkovanie, prípadne sa poradiť s odborníkom. Za prípadné chyby nepreberáme žiadnu zodpovednosť.
- Borievka obyčajná (jalovec obecný)
- Medvedica lekárska (medvědice léčivá)
- Asparágus lekársky - špargľa (chřest lákářský)
- Praslička roľná (přeslička rolní)
- Prietržník holý
- Brusnica pravá
- Baza čierna
- Lopúch väčší