Rastliny obsahujúce slizy v zverolekárstve. Odporúčame presne dodržiavať dávkovanie, prípadne sa poradiť s odborníkom. Za prípadné chyby nepreberáme žiadnu zodpovednosť.

Rastliny patriace do tejto skupiny vytvárajú s vodou koloidné roztoky. Mechanizmus účinku je založený na tom, že pri vonkajšom (napr. koža) alebo vnútornom užití (sliznica čreva) pokrývajú podklad tenkou vrstvou, chrániacou nervové zakončenia od dráždiacich vplyvov prostredia. Okrem mechanického účinku absorbuje koloidná vrstva na svoj povrch chemické splodiny dráždiaceho agensu.

Za stálych fyziologických pomerov chráni sliz (produkt vlastných žliaz) citlivé nervové zakončenia sliznice čreva pred dráždivými vplyvmi zo žalúdočno-črevného traktu. Pri zápale dochádza k podráždeniu interoreceptorov a tým sa postupne utlmí /podľa stupňa zápalu) sekrécia slizu v čreve. Za týchto pomerov použitie drog obsahujúcich slizy kompenzuje ich prirodzený nedostatok a tým tlmí zápalový proces.

Vo veterinárnej praxi sa rastliny obsahujúce slizy používajú ako prostriedky protizápalové pri gastroenteritídach, hnačkách, kataroch sliznice čreva a na potlačenie vstrebávania jedovatých látok zo žalúdočno-črevného traktu (otravy).

Účinok vnútorne podaných slizov v tráviacom trakte je okolo jednej hodiny. Dôležité je preto podávať ich v krátkych intervaloch dostatočne dlho. Do tejto skupiny patria napr.

  • ibiš lekársky
  • ľan siaty
  • kostihoj lekársky
  • slez lesný

a iné.

 

 

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby