Melissa oficinalis, čeľaď Lamiaceae

CH: Trváca bylina s priamou, štvorhrannou, rozkonárenou, riedko chlpatou stonkou. Bylina je charakteristická príjemnou citrónovou vôňou. V pazuchách svetlozelených vajcovitých listov sú paprasleny bielych kvetov. Plody sú tvrdky.

DG: (Melissae folium SL1) Svetlozelený list je oválny, až 8 cm dlhý a 5 cm široký. Čepeľ je tenká, na spodnej strane zbiehavá, s nápadnou sieťovitou žilnatinou. Okraj čepele je hrubo zúbkovaný alebo vrúbkovaný.

OL: Významné obsahové látky rastliny sú: silica, triterpény (kyselina oleanolová, ursolová, pomolová) a deriváty kyseliny hydroxyškoricovej, z nich predovšetkým kyselina rozmarínová je zodpovedná za antivirotický účinok.

KI: Pri užívaní medovkového čaju alebo extraktu nie sú známe. Ľudia s glaukómom by sa mali vyhnúť užívaniu izolovanej medovkovej silice. Citral zvyšuje vnútroočný tlak.

D: Na prípravu záparu: 1 – 3 čajové lyžičky drogy (1,5 – 2 g) na šálku čaju. Tekutý extrakt: 2 – 6 ml. Tinktúra: 0,5 – 1,5 čajovej lyžičky 3-krát denne, prípadne 2 – 3 ml 3-krát denne.

P: Medovka a z nej získané prípravky sa užívajú najmä ako mierne sedatíva. Užívaním vyšších dávok štandardizovaného medovkového extraktu (900 mg) docielime upokojujúci a mierne sedatívny účinok. Nízke dávky medovkového extraktu (600 mg) zlepšujú pamäť, pozorovacie schopnosti a koncentráciu, čo je významné z hľadiska možného využitia medovky pri Alzheimerovej chorobe a rôznych typoch demencií, najmä u starších pacientov. Vhodné je aj použitie izolovanej silice formou aromaterapie. Menej známe sú ďalšie významné účinky medovky. Pôsobí spazmolyticky, karminatívne, bakteriostaticky, antivirálne a antifungálne.

IT: Nie sú známe.

NU: Užívanie izolovaného citralu v dávke 185 mg/kg/deň počas troch mesiacov môže spôsobiť vznik hyperplázie prostaty.

Medovka lekárska

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby