Lipa malolistá

Slovensky: Lipa malolistá/veľkolistá
Latinsky: Tilia platyphyllos/ cordata
Česky: Lípa velkolistá
Anglicky: Large-leaved Lime 
Nemecky: Sommerlinde
Rusky: Липа сердцевидная
Francúzsky: Tilleul à grandes feuilles
Španielsky: Tilo de hoja ancha
Taliansky: Tiglio nostrano
Poľsky: Lipa szerokolistna
Maďarsky: Nagylevelű hárs

Čeľaď: Lipovité (Tiliaceae)

Ľudové názvy: lipa

Lipa je mohutný, vysoký strom. Lipa malolistá sa do­žíva až 600 rokov, lipa veľkolistá je mohutnejšia, ale aj zriedkavejšia a dožíva sa až tisíc rokov. Pre tieto svoje vlastnosti sa lipa stala symbolom Slovanov. Rastú v nížinách aj vo vyšších polohách v zmiešaných lesoch, často na ich okrajoch a na medziach. Vysádzajú sa do stromoradí a parkov. Obidva druhy sa u nás vyskytujú vo viacerých poddruhoch a známe sú aj ich krížence s inými druhmi lipy.

Čas zberu: Zvyčajne koncom júna a začiatkom júla.

Spôsob zberu: Zbierame celé súkvetia lipy malolistej ako aj veľkolistej s podporným listeňom. Trháme ruč­ne pred úplným rozkvitnutím. Netrháme za dažďa alebo po daždi. Vyššie konáre si pritiahneme hákom.

Sušenie: Sušíme rýchlo vo vrstve asi 5 cm na tienistom a vzdušnom mieste. Schne veľmi rýchlo. (Pozor! Nesušiť na kachliach, kvet ľahko stráca aromatickú vôňu.)

Pomer zoschnutia: 4-5:1

Výskyt: Lipy rastú v lesoch a hájoch, na krovitých stranách, pri domoch, v alejach, okolo ciest, "na pamät­ných miestach atď. V listnatých lesoch zvyčajne má­lo kvitnú.

Droga: Flos tilieae – kvet lipy, zbiera sa z oboch stromov  spolu s listeňom v čase plného kvitnutia, keď sú stredné kvety súkvetia rozkvitnuté a okrajové ešte v púčikoch. Kvitne  od júna do júla.

Účinné látky: sliz, flavonoidy (aj rutín), triesloviny a silica.

Liečivé účinky: Lipa je jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín u nás. Jej kvety sú súčasťou mnohých čajov a liečivých prípravkov. V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využívajú najmä jej potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky pri chrípkach a iných ochoreniach dýchacích ciest, na zníženie teploty a vykašliavanie, pri močových a obličkových ťažkostiach, na podporu vylučovania žlče, pri nechutenstve, plynatosti a kolikách, zvonka na ošetrenie pleti, do kúpeľa pri neurotic­kých stavoch a na kloktanie ústnej dutiny.

Poznámka: POZOR na zámenu s lipou americkou, kto­rá má veľké širokooválne, na opaku svetlejšie listy s prisadnutým listeňom, a s lipou striebornou s listami naspodku striebristé 'pistnatými s vôňou pajazminu vencového (jazmínu).


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby