Kôpor voňavý
Latinsky:  Anethum graveolens L.
Česky: Kopr vonný
Anglicky: Dill
Nemecky: Dill, Dille , Gurkenkraut
Rusky:  Укроп пахучий,  укроп огородный 
Francúzsky: L'aneth
Španielsky: El eneldo
Taliansky: L'Aneto
Poľsky: Koper ogrodowy
Maďarsky: Kapor (növényfaj)
Čeľaď: zelerovité, Apiaceae

 

Pestuje sa prakticky na celom svete. Obľubuje chránenú slnečnú polohu. Možno ju pestovať aj v črepníkoch. Veľmi ľahko zdivie. Rastie v hlinitých a hlinito-piesočnatých pôdach. 

Kvitne: v júli až októbri

Droga: Fructus anethi, Herba anethi

Zber:plody (semená) v auguste až septembri, vňať v júni až júli

Účinné látky: Hlavnou obsahovou látkou je silica (v plodoch 2,3 - 4 %, vo vňati 0,6 - 1,5 %), ktorá obsahuje najmä D-karvón (40 - 60 %), ktorý jej dáva osobitý pach, potom limonén a felandrén. Plody obsahujú asi 20 % oleja, 15 % bielkovín, amínové bázy, kyseliny a flavonoidy.

Liečivé účinky: Karminatívum, stomachikum, spazmolytikum, fytoncídum, laktagogum, sedatívum.Plody kôpru slúžia ako náhrada rasce, ktorá má podobné účinky. Napomáhajú tvorbe žalúdočnej šťavy, pričom na tráviaci trakt účinkujú príjemne spazmolyticky. Povzbudzujú aj činnosť čriev a uvoľňujú plyny. Silica pôsobí v črevnom trakte antisepticky.Kôpor povzbudivo pôsobí na činnosť mliečnych žliaz, preto sa ordinuje dojčiacim matkám. Niektoré zložky silice, ktoré sú rozpustné vo vode, prechádzajú do mlieka a regulujú trávenie dojčiat, pričom pôsobia upokojujúco.

Obsahové látky a účinky: Hlavnou zložkou je silica (v plodoch 2,3  až 4 %, vo vňati 0,6 –  1,5 %), ktorá obsahuje najmä karvón (40 – 60 %), potom limonén a felandrén. Plody majú asi 20 % oleja, 15 % bielkovín, amínové bázy, kyseliny a flavonoidy.

Plody napomáhajú tvorbe žalúdočných štiav a v tráviacom trakt účinkujú spazmolyticky a vetropudne (karminatívum). Kôpor pôsobí povzbudzujúco na činnosť žalúdka (stomachikum), čriev (silica pôsobí v črevnom trakte antisepticky) a prsníkových žliaz (laktagogum). Niektoré zložky silice prechádzajú do mlieka a regulujú trávenie dojčiat a súčasne pôsobia upokojujúco (sedatívum).

Použitie : Napomáha tvorbe žalúdočnej šťavy. Na tráviaci trakt účinkuje rastlina príjemne, spazmolyticky. Povzbudzuje aj činnosť čriev a uvoľňuje plyny. Silica pôsobí v črevnom trakte antisepticky. Kôpor povzbudivo účinkuje na činnosť mliečnych žliaz, preto sa ordinuje dojčiacim matkám. Niektoré zložky silice, ktoré sú rozpustné vo vode, prechádzajú do mlieka a regulujú trávenie dojčiat, pričom pôsobia upokojujúco a pôsobia expektoračne na dojča (ak má práve zápal horných dýchacích ciest). Na tento cieľ je vhodná aj čerstvá vňať, prípadne jej odvar. Plody kôpru slúžia ako náhrada rasce, ktorá má podobné účinky. Semeno a list  sa využíva v  potravinárskom a farmaceutickom priemysle,  v likérnictve,  tiež pri výrobe kozmetických prostriedkov.

V domácnosti sa kôprová kvitnúca vňať pridáva do nakladaných uhoriek, mliečnych polievok, smotanových prívarkov, dusených jedál, na mäso, do pečiva i na konzervovanie zeleniny. Z kvetov alebo semien sa pripravuje kôprový ocot. Kôpor nahrádza rastliny s podobným použitím a s podobnými farmakologickými účinkami (rasca, aníz, fenikel).

Recepty:

Užíva sa semeno v jednotlivých dávkach 1 g; ako zápar 2 g na šálku vody 3-krát denne, alebo  4 – 10 g rozdrvených semien na 1 liter vriacej vody 1- až 3-krát, pije sa 1/2 pohárika po jedení. Môže sa pripraviť tiež 1 lyžica plodov na šálku záparu,  pije sa 2- až 3-kát denne po 1/2 šálky.

Zvonku: pri kožných problémoch a pomliaždeninách v jednotlivých dávkach 1 g.

Ľudové liečiteľstvo: používal sa proti kašľu, bolestiam hlavy, na výrobu mastí. 

Nežiaduce účinky: nezistili sa žiadne škodlivé účinky pri užívaní liečivých a potravinových dávok (1,5 g semena jednorazovo). Nadmerné množstvo môže vyvolať pálenie záhy a dyskomfort v brušnej dutine.

Toxicita: Toxické pôsobenie hrozí pri prekročení bežných dávok silice viacerými vedľajšími nepriaznivými účinkami.

Terapeutická skupina: Karminatívum, stomachikum, spazmolytikum, fytoncídum, laktagogum, sedatívum

Veterinárne použitie: Rastlina dobre využiteľná vo veterinárnej medicíne s dávkovaním od 0,2 g plodu pri liečbe drobného vtáctva, po 50 g pre hovädzí dobytok.

Experimentálne sa dokázalo, že výluh z vňate kôpra podaný vnútorne znižuje arteriálny tlak, rozširuje cievy (vazodilatačný účinok), uvoľňuje hladkú svalovinu čreva a podporuje močenie.

Odvar a zápar z plodov podaný vnútorne podporuje trávenie, posilňuje motoricko-sekretorickú funkciu tráviaceho traktu, podporuje uvoľňovanie plynov z črevného traktu a potláča ich tvorbu. V praxi sa používajú odvary a zápary z plodov kôpru na podporu trávenia, pri zápalových procesoch dýchacích ciest (expektoračný účinok) a pri meteorizme čriev.

 

 http://www.liecive.herba.sk/index.php/rok-2005/71-2-2005/579-kopor-vonavy-kopr-vonny-vzverolekarstve.html


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby