Jahoda obyčajná

slovensky: Jahoda obyčajná
latinsky: Fragia vesca L.
česky: Jahodník obecný
anglicky: Wild Strawberry
nemecky: Wald-Erdbeere

rusky: Земляни́ка лесная, Земляника обыкновенна

francúzsky:Fraisier des bois
španielsky: Fraulera
taliansky:  Fragola
poľsky: Poziomka pospolita
maďarsky:  Erdei szamócza

Čeľaď: ružovité (rosaceqe)

Ľudové názvy: jahoda, jahodník, vtáčenica, vtáčenička

Opis: trváca bylina Z čeľade ružovitých (Rosaceae) s krátkym rozkoreneným podzemkom, prízemnou ružicou listov, nadzemnými poplazmi, 5 - 20 cm vysokou priamou stonkou, dlhostopkatými trojpočetnými listami a bielymi kvetmi. Plod je sladká, dužnatá červená jahoda.

Zbieraná časť: Listy včítane rapíka.

Kvitne od mája do júna. Rastie v ihličnatých a listnatých lesoch na slnečných miestach

Čas zberu: máj - september

 

Zber: V liečiteľstve sa využívajú podzemky, listy aj plody. Podzemky sa zberajú v marci pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Listy sa zberajú od mája do septembra. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Plody sa konzumujú čerstvé alebo tepelne spracované.

Spôsob zberu: V hustých čistých porastoch za pomoci kosáka zbierame list jahody aj s rapíkom. Zvyšky kvet­nej byle ihneď odstránime. V porastoch zarastaných a zmiešaných aj s inými rastlinami odtrhávame listy ručne alebo no­žom. Pri ručnom trhaní sa často vytrhnú celé rastliny i s koreňmi, ktoré musíme ihneď zo zberu odstrániť.

Sušenie: Nazbierané alebo nakosené listy do zbero­vých obalov nestláčame, aby bola menšia možnosť zaparovania listov. Listy rozprestreme zľahka v sušiar­ni, počas sušenia môžeme obracať.

Pomer zoschnutia: 5:1

Upozornenie: Listy pestovaných druhov  nezbierame.

Účinné látky: triesloviny, flavonoidy, leukoantocyaníny, málo silice a vitamínu C.

Liečivé účinky: Podzemok a listy majú močopudný účinok a používajú sa pri liečbe cho­rôb močových ciest, protizápalové účinky, využívané pri črevných ka­taroch spojených s hnačkou, pozitívny účinok proti hemoroidom, pri zapálených ranách, tiež ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Plody sú obľúbeným a veľmi zdravým ovocím.

V ľudovom liečiteľstve sa čerstvé odporúčajú proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom, dne, reume a podagre. Mnohé liečivé vlastnosti si uchovávajú aj vo forme zaváranín.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby