Gaštan jedlý
(Castanea sativa Mill.)
česky: kaštanovník jedlý
anglicky:  Sweet Chestnut
nemecky: Edelkastanie
rusky: Каштан посевной

Gaštan jedlýOpis: strom vysoký až 35 m, mohutne rozkonárený, s tmavosivou kôrou. Púčiky sú vajcovité, tupé. Listy sú podlhovasto kopijovité, 0,1 - 0,25 m dlhé, kožovité, krátko stopkaté; na konároch v dvoch radoch prísediace, striedavé. Listová čepeľ je na líci zelená, na rube matne svetlozelená a najskôr plstnatá, neskôr lysá; zakončená pichajúcou špičkou, na okraji ostro pílkovitá. Kvety sú jednodomé, kvitnú v máji až júni; samičie usporiadané vo vzpriamených jahňadách, samčie po troch v husto ostnatej stonkovej čiaške, obsahujúcej 1 - 3 nažky (gaštany). Po dozretí pukajú 2-4 chlopňami a vypadávajú z nej gaštany s hnedým, menej lesklým, kožovitým, široko vajcovitým, dolu zašpicateným oplodím. Dozrieva v septembri.

Rozšírenie a výskyt: submediteránny-subatlantický druh, pôvodný v Stredozemí. U nás sa vysádza a pestuje v tzv. gaštaniciach v južnej časti Slovenska (Jelenec pri Nitre, Oponice, Modrý Kameň, Veľký Krtíš a i.).

Možnosti získania: zberom z pestovaných stromov.

Droga: zrelé gaštany - Castani sativae achaenium (syn. Castani sativaefructus). Pomer zosušenia je 3:1. Zriedkavo sa používa usušený list gaštanu jedlého -Castani sativae folium. Pomer zosušenia je 5:1.

Obsahové látky: plody obsahujú triesloviny - elagotaníny, škrob (do 60 %), cukry (15 %), bielkoviny (10 %), olej (3 %), vitamíny (B,, C). Listy obsahujú glykozidy, tanín.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: plody pôsobia detoxikačne na pečeň, proti hnačkám. Elagotaníny pôsobia sťahujúco (adstringencium) a sú účinné proti vykašliavaniu krvi a pri krvácaní zažívacieho traktu.

Použitie: varené alebo pečené plody, zbavené oplodia, ako obľúbená pochúťka v jesennom a zimnom období; gaštanové pyré do zákuskov a pod. Usušené a na prášok pomleté gaštany sa používajú proti hnačkám. Listy sa používajú pri bronchitídach a astme (bronchosedatívum a expektorans) vo forme tekutého extraktu alebo tinktúry; pri reumatických bolestiach. Homeopatiká z listov sa používajú pri ochoreniach priedušiek a pľúc (silný kašeľ, chrapľavé dýchanie a pod.).

Toxicita: po konzumácii plodov neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Rizikom nadmernej konzumácie je vysoká energetická hodnota, najmä pre obéznych ľudí. Pri užívaní listovej drogy nie sú známe kontraindikácie a vážnejšie vedľajšie účinky. V prípade nežiadúcich účinkov je nutné užívanie prerušiť.

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby