SRDCOVNÍK OBYČAJNÝ (Leonurus cardiaca L.)
Hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: srdečník obecný 
anglicky: Motherwort
nemecky: Echtes Herzgespann
rusky: Пустырник сердечный

Opis: tvrváca bylina s drevnatejúcim podzemkom. Stonka je priama, štvorhranná, v hornej časti môže byť rozkonárená, na hranách chlpatá, zelená s fialovým odtieňom; 0,4 – 1,5 m vysoká. Listy sú stopkaté (stopky 10 – 30 mm dlhé), na líci tmavozelené, na rube bledé, krátko pritlačene chlpaté, výrazne žilnaté. Dolné listy sú okrúhlo vajcovité až vajcovité, na báze srdcovité, prípadne uťaté; 70 – 120 mm dlhé, dlaňovito 5 – 7–zárezové, pílkovité. Horné listy sú elipsovité na báze klinovité, zvyčajne trojlaločné, zriedka celistvé, laloky úzko trojuholníkovité, pričom stredný je najdlhší. Súkvetie je v papraslenoch, ktoré vyrastajú už z pazúch prostredných listov stonky. Listence sú dlhé ako rúrka kalicha, brvité.  Kalich je 5 – 7 mm dlhý; rúrka kalicha 3 – 5 mm dlhá, zuby kalicha sú vajcovito kopijovité, do 3,5 mm dlhé, na vrchole šidlovito ostité. Koruna je biela alebo bledoružová, 9 – 12 mm dlhá, horný pysk koruny má elipsovitý tvar, zvonka dlho bielo chlpatý. Dolný pysk je kratší ako horný, laloky celistvookrajové, červeno žilkované. Kvety kvitnú v júni až septembri, sú hmyzoopelivé. Plody sú tvrdky, 2 – 3 mm dlhé, svetlohnedé, lesklé a na vrchole chlpaté.   

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, na Slovensku ako archeofyt pochádzajúci pravdepodobne zo západnej Ázie. Nitrofilný (dusík vyžadujúci) typ rastúci na výživných, hlinitých a ílovitých pôdach, hlavne v teplejších oblastiach nížin.   

Možnosti získania: zberom z prírodných lokalít. Na získanie kvalitnej suroviny sa pestuje na pestovateľských plochách, v SR i ČR prevažne v záhradách.   

Droga: usušená kvitnúca vňať – Leonuri cardiaceae herba. Pomer zosušenia je 4 : 1.   

Obsahové látky: glykozidy bufadienolidového typu (cca 0,15 %), triesloviny (5 – 10 %), horčiny – leonurín, alkaloidy – leokardín, stachydrín; saponíny, flavonoidy, silica (stopové množstvo), antokyány, organické kyseliny – k. citrónová, jablčná, mliečna, vínna a ich soli, kremičitany.    

Liečivé vlastnosti a účinnosť: bufadienolidové glykozidy spomaľujú frekvenciu srdcovej akcie (kardiotonikum). Flavonoidy pôsobia mierne ukľudňujúco na centrálnu nervovú sústavu, kardiovaskulárny systém (sedatívum, kardiosedatívum) a súčasne na zníženie tlaku krvi (hypotonikum). Soli minerálných kyselín a kremičitany pôsobia močopudne (diuretikum).    

Použitie: droga sa odporúča v geriatrickej terapii pri ischemickej chorobe srdca za súčasného zvýšeného tlaku krvi hlavne vo forme tinktúr a extraktov. Používa sa i v podpornej liečbe vegetatívnych porúch srdcovej činnosti, tachykardie, zvýšenej nervovej podráždenosti. Zvonka sa môže použiť vo forme obkladov na hemoroidy i rany. Droga býva súčasťou  homeopatík.   

Toxicita: použitie drogy ako kardiotonika sa odporúča pod dohľadom lekára. V prípade srdcovej nevoľnosti spôsobenej v dôsledku podávania drogy a prípravkov z nej je potrebné okamžite liečbu prerušiť. Toxicita a vedľajšie škodlivé účinky sa môžu dostaviť počas tehotenstva a pri nedodržaní terapeutickej dávky (1,5 g jednorazovo).

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby