Panax ginseng, čeľaď Araliaceae

CH: Trváca bylina, vysoká 30 až 50 cm, s päťpočetnými listami a žltkastými alebo bielymi kvetmi. Plody sú červené bobule.

DG: Drogu tvorí koreň 5- až 6-ročnej materskej rastliny. Po usušení na slnku sa olúpe (biely ženšen), alebo sa pred sušením obarí vriacou vodou (červenohnedý ženšen) alebo parou (červený ženšen). Hlavný koreň je valcovitý, niekedy vetvený, asi 20 cm dlhý, s početnými tenkými korienkami v spodnej časti. Môže byť skrútený alebo stočený.

OL: Hlavné obsahové látky ženšenu sú ginsenozidy, ktoré patria do skupiny steroidných saponínov. Glykozidy označované Rb1, Rb2, Rc a Re, Rg1, Rh1 sú tvorené aglykónom 20-S-protopanaxadiol alebo 20-S-proto-panaxatriol a sacharidovou zložkou – glukóza, arabinóza alebo ramnóza. Farmakologicky účinný je až metabolit, ktorý vzniká po hydrolýze glykozidu z aglykónu jeho biotransformáciou v čreve. Takto transformovaná zložka (špecifický metabolit) pôsobí protizápalovo, antioxidačne, cytotoxicky a v súčasnosti sa dostáva do pozornosti aj ich antialergický účinok. Ako najúčinnejší sa javí glykozid Rh1, ktorý vykazuje najväčšiu inhibíciu histamínu in vitro.

KI: Lieky a výživové doplnky s jeho obsahom sú kontraindikované u pacientov s hypertenziou, astmou, akútnou infekciou, krvácaním z nosa, extrémne silnou menštruáciou. Tým, že ženšen má hypoglykemický účinok, nie je vhodný ani pre pacientov s diabetom užívajúcich inzulín a orálne hypoglykemiká. Neodporuča sa ani deťom a tehotným alebo dojčiacim ženám.

P: Prípravky s obsahom ženšenu sa indikujú v stavoch vyčerpanosti, únavy, slabosti, zníženej duševnej vnímavosti, tiež pri vyčerpanosti v dôsledku akútneho alebo chronického ochorenia vrátane chirurgického zákroku a rekonvalescencie.

D: Extrakt: 200 mg denne. Sušený koreň: 0,5 – 2 g denne na prípravu čaju alebo na žuvanie. Užívanie by však nemalo trvať dlhšie ako 3 mesiace.

IT: Ginsenozidy predlžujú protrombínový čas, aktiváciu tromboplastínu a inhibujú tvorbu tromboxanu A2, čo inhibuje zrážanie krvných doštičiek in vitro. Preto je nutná opatrnosť pri súbežnom užívaní ženšenu a antikoagulancií, antitrombotík a nesteroidných antiflogistík, keď hrozí riziko zvýšeného krvácania. Nie je vhodná ani kombinácia ženšenu a fenelzínu, inzulínu a orálnych hypoglykemík z dôvodu možných interakcií.

NU: Celkovo sa ženšen javí ako veľmi dobre tolerovaný, v bežných terapeutických dávkach nie sú známe žiadne závažné nežiaduce účinky. Pri užívaní vysokých dávok môže zhoršiť alebo spôsobiť bolesti hlavy, ranné hnačky, vysoký krvný tlak, dysmenorheu, zníženie sexuálnych funkcií, nespavosť, svrbenie, krvácanie.

Všehoj ázijský (ženšen)

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby