Eukalyptus guľatoplodý
Latinsky: Eucalyptus globulus
česky: blahovičník kulatoplodý
Nemecky: Gewöhnlicher Eukalyptus,Tasmanischer Blaugummibaum
Anglicky: Tasmanian Blue Gum, Blue Gum Tree, Stringy Bark Tree
Rusky: Эвкалипт шаровидный
čeľaď: Myrtovité

 

Opis: pochádza z  Austrálie a východnej časti Indonézie, niektoré druhy rastú dnes aj v mnohých ďalších subtropických oblastiach sveta: Španielsko, Portugalsko. V Austrálii rastie asi 70 % druhov eukalyptu.

Zber a pestovanie:

Listy sa zbierajú po celý rok, používajú sa listy a silica. Rastie na komerčných plantážach, možno ho aj nájsť vo voľnej prírode a na močaristých miestach. Pestuje sa na jar v pôde, ktorá zadržiava vlhkosť a je mierne kyslá, na slnečnom mieste. Semená vysaďte pri teplote 21 °C.  . Rastlina absorbuje toľko vody, že môže vyčerpať pôdu.  Eukalypty rozmnožujeme semenami, odrezkami je množenie zdĺhavé a zakorenenie nízke. Semená vysievame buď začiatkom jesene (v skleníku , kde neklesne teplota v zime pod bod mrazu)  alebo skoro na jar (február?  marec). Semenáče majú veľmi citlivý koreňový systém, preto sa neprepichujú. Presádzame ich, keď dorastú do veľkosti cca 15 cm, najlepšie je vysievať semienka zvlášť do kvetináčov. Pri izbovej teplote prvé rastliny  vyrastú za jeden týždeň. Po roku ich môžeme opatrne presadiť.

Obsahové látky a účinky: Výskum naznačuje, že niektoré druhy pôsobia proti vírusom chrípky, iné proti malárii alebo sú veľmi účinné proti baktériám. Eukalyptová silica je cenná a získava sa lisovaním listov, používa sa do rôznych prípravkov (masti, kloktadlá). Vlastnosti rôznych druhov eukalyptu sa mierne odlišujú, ale všetky majú antiseptické vlastnosti. Väčšina druhov eukalyptu rastie  rýchlo, majú veľmi tvrdé drevo, ktoré sa používa v priemysle. Listy slúžia ako krmivo pre koaly a iné vačkovce. Pre iné druhy sú listy stromu toxické.  Je to veľmi aromatická, mentolovo voňajúca rastlina, ktorá prekrvuje, lokálne sťahuje a zlepšuje priedušnosť pokožky. Používa sa na liečbu plesní. U niekoho môže dôjsť k alergickej reakcii a následne k  ekzému. Silica je vhodná aj na lámavé a veľmi jemné vlasy, ktoré spevní a zväčší ich objem. Na pestovenie do bytu sú vhodné ešte Eucalyptus citriodora - má intenzívnu vôňu po citróne , je vhodný do bytu, globulus, maculata - intenzívne vonia a pripomína  dezodorant lesná vôňa.  E. globulus je najodolnejší.
Použitie a recepty: ochorenia dýchacích ciest, bronchitída, nádcha, kašeľ.  Silica je vhodná na zmiernenie prejavov prechladnutia, uvoľnenie hlienov z nosových dutín a horných dýchacích ciest, uľahčenie odkašlávania a dýchania.

Ľudové liečiteľstvo: V tradičnej medicíne pôvodných obyvateľov Austrálie sa listy používali ako obklady na akékoľvek rany alebo zápaly a rôzne výluhy sa využívali aj vnútorne (dnes sa na domáce použitie neodporúča). 

Recepty:

Vnútorné použitie silice: 1 kvapku silice s medom. Pri prechladnutí, nádche

Inhalácia silice: 7 kvapiek silice sa pridá do 1 l takmer vriacej vody. Inhaluje sa pri zápale nosových dutín a astme.

Inhalácia balzamu: pre deti do 6 mesiacov veku je vhodné inhalovať nepriamo ? do nádoby s horúcou vodou pridáme 1 čajovú lyžičku balzamu. Ostatní môžu inhalovať  priamo vdychovaním pary z nádoby, kde sme do 1l takmer vriacej vody rozpustili  1kávovú lyžičku balzamu. Inhaluje sa  5 až 10 minút, najviac 3-krát denne.

Vaňový kúpeľ: 3 kvapky silice do vody teplej 37 °C má povzbudzujúci účinok na nervový systém.

Vonkajšie použitie: masáž hrude: oblasť hrudníka a chrbta natrieť balzamom, zakryť látkou a teplým odevom. Vhodné pre dospelých a deti od 6 mesiacov .

Obklad: Tampón namočíme v zmesi z 10 kvapiek silice a 60 ml vody a nanášame na zápaly, menšie popáleniny a boľavé kĺby.

 

Nežiaduce účinky: Pri vonkajšom použití sa nepreukázali žiadne nežiaduce účinky eukalyptu  nemal ba sa užívať v období tehotenstva a dojčenia.

Upozornenie: Silica sa nemá používať u kojencov a malých detí do 3 rokov sa vnútorné a vonkajšie použitie, iba v aromalampe. Silica môže pri vonkajšom použití dráždiť pokožku, preto ju treba riediť podľa návodu. Balzam sa nesmie aplikovať do očí a nosa. Eukalyptová silica sa nesmie užívať vnútorne, môže spôsobiť otravu ? prejavy: zvracanie, závraty, bolesti žalúdka, bolesť svalov a zúženie zreníc.

Kontraindikácie: Silicu nepoužívať pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku a užívaní homeopatických liekov a pri precitlivenosti na niektorú zo zložiek prípravku. Masť sa nesmie používať na potieranie u dojčiat do veku 6 mesiacov.

Terapeutická skupina:

Zaujímavosť: Jeden z druhov eukalyptus kráľovský je zaujímavý tým, že je najvyšší listnatý strom. Tento najtypickejší vždyzelený austrálsky strom, dorastá do výšky až 100 metrov. Za najvyššie dnes rastúce sa považujú dva obrie stromy druhu eukalyptus kráľovský.

Veterinárne použitie: Eukalyptový olej používajú veterinári ako liek pre kone pri chrípke a pri psoch  ako dezinfekciu proti psinke.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby