Väčšina kozmetických úkonov je zameraná na ošetrovanie a udržiavanie čo najlepšieho zdravotného stavu a vzhľadu kože. Koža reaguje na nesprávnu výživu, nedostatok spánku, ale aj niektoré ochorenia. Mali by sme jej venovať mimoriadnu starostlivosť. Dermatiká na rastlinnej báze pôsobia lokálne, niektoré ovplyvňujú organizmus aj substanciami vstrebanými cez kožu. Používané rastliny zväčša neohrozujú pokožku ju, ani organizmus toxickým pôsobením.

RASTLINY na bežné OŠETRENIE PLETI:

Pri čistení pleti je vhodné zmäkčiť pokožku naparením alebo obkladmi. Para rozširuje póry a vývody mazových žliaz, keď sa použijú liečivé rastliny má naparovanie aj liečivé účinky.

V širšej nádobe sa zaleje rastlinná droga 1 litrom vriacej vody. Hlava sa nakloní nad paru a prekryje uterákom. Takto treba zotrvať podľa druhu pleti: pri normálnej pleti 5 minút, pri mastnej 10 minút a v prípade suchej pleti len 2 – 3 minúty. Niekedy sa používajú len vlažné obklady. Ak sú rozšírené cievky naparovanie sa nepoužíva vôbec, prikladajú sa len obklady.

Arnika horská (prha arnika) – Arnica montana

Arnika horská, Arnica montanaTrváca bylina s úbormi pomarančovo žltých kvetov. Obsahové látky: Kvet obsahuje najmä flavonoidy, silicu, polyfenolové zložky, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty ?-amyrínového typu, karotenoidné farbivá (luteín), polyíny, amínové zlúčeniny, cholín a iné. Kozmetické účinky: Arnikové výluhy priaznivo ovplyvňujú prekrvenie pokožky, oživujú a osviežujú ju. Zložky silice pôsobia bakteriostaticky a antisepticky. Dnes sa používa len zvonka pri ekzémoch a zápaloch kože pre jej protizápalový účinok. Je vhodná tiež pri pomliaždeninách a krvných podliatinách. Pridáva sa do pleťových vôd, vlasových prípravkov a do vody na naparovanie tváre. Toxikológia: Vyššia koncentrácia a nezriedené extrakty pri vonkajšom použití spôsobujú pľuzgiere až odumretie tkaniva. Tinktúra je určená na vonkajšie použitie vždy len v zriedenej forme! Nikdy sa nepoužíva na otvorené rany. Fytofarmaká z arniky nie sú vhodné na vnútorné užívanie.

PharmDr. A. Jančovičová

Celý článok nájdete v č. 3/2010


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby