Infekcie močových ciest bývajú veľmi nepríjemným ochorením zhoršujúcim kvalitu života. Môžu prebehnúť bez príznakov, ale zväčša sa prejavujú pálením pri močení, častým nutkaním na močenie, bolesťami v postihnutej oblasti. Častým príznakom je aj zmena zafarbenia moču (môže byť prítomná krv v moči), prípadne nepríjemný bakteriálny zápach moču. U malých detí je častým symptómom pri tomto ochorení horúčka (do 38 C). Dôležité je odlíšiť komplikované infekcie močových ciest spojené s inými ochoreniami močových ciest, ako sú močové kamene, nádory, anomálie močových ciest, a to najmä tie s poruchou odtoku moču, ktoré vyžadujú inú liečbu.

Najčastejšou príčinou zápalu močových ciest je premnoženie baktérie Escherichia coli. Ďalšími častými patogénmi sú Klebsiella, Proteus, Enterococcus a Enterobacter. Baktérie kolonizujú distálnu časť močovej rúry a postupne osídľujú urogenitálny trakt. Keďže je močová rúra u žien kratšia, sú tak omnoho náchylnejšie na infekcie močových ciest ako muži. Štatistika uvádza, že opakujúcimi sa infekciami močových ciest trpí 2 – 10 % žien. Pre závažnosť akútnej bakteriálnej cystitídy – infekčného zápalu sliznice močového mechúra je rozhodujúca koncentrácia mikroorganizmov v moči. Dôležité je podchytiť infekciu v jej začiatku. Osvedčeným prostriedkom v liečbe a prevencii infekcií močových ciest je extrakt z brusníc.

Brusnica veľkoplodá

Vaccinium macrocarpon Ait. (brusnica veľkoplodá, Ericaceae) rastlina známa tiež pod názvom kanadská (americká) brusnica, je jednou z mála rastlín s ovocnými plodmi, ktorých domovom je východná časť Severnej Ameriky.

Brusnica veľkoplodá patrí medzi trváce rastliny. Ide o nízky poloker, dorastajúci do výšky 20 cm a rozrastajúci sa približne do šírky 2 m. Brusnica má rozkonárené výhonky, ktoré sú striedavo obrastené vajcovitými, neopadavými listami, ktoré sú na rube svetlozelené a hnedo bodkované. Kvety vyrastajú v koncových strapcoch a sú sfarbené do ružova. Rastie najmä v lesoch a hájoch, na kyslých pôdach. Výrazne červené plody (bobule) sa zberajú na jeseň, koncom septembra, resp. začiatkom októbra.

Brusnica veľkoplodá patrí medzi rastliny tradičnej medicíny pôvodných obyvateľov Amerického kontinentu, ktorí brusnice využívali najmä na liečbu ochorení obličiek a močového mechúra, používali ich na zníženie teploty, liečbu skorbutu, napuchnutých uzlín a rán. Brusnice patria medzi komerčnú surovinu v niektorých štátoch USA a v provinciách Kanady. Vyrábajú sa z nich šťavy, omáčky, alebo sa používajú sušené a osladené. Podobne, ako v minulosti aj v súčasnosti sa používajú na liečbu a v prevencii infekcií močového traktu.

Na našom území je v prírode voľne rozšírený prevažne druh Vaccinium vitis-idae L. (brusnica pravá) a Vaccinium myrtillus L. (čučoriedka obyčajná). Vďaka vhodným klimatickým podmienkam je možné na našom území pestovať aj brusnicu veľkoplodú, ako i iné príbuzné druhy.

PharmDr. Silvia Fialová, PhD.
Celý článok nájdete v č.3/2010


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby