Lopúch väčší Lopúch väčší (Lopuch větší), Arctium lappa L., Astrovité-Asteraceae

Opis: Dvojročná bylina dorastajúca do výšky 60-80 cm, so zapáchajúcim vretenovitým koreňom, v prvom roku s ružicou listov, v druhom roku s hranatou stonkou so striedavými listami. Plody sú nažky. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt: Rastie pri cestách, plotoch, potokoch a riekach.

Zber a úprava: K liečbe sa využívajú listy a korene (Folium, Radix bardanae). Korene sa vykopávajú z nekvitnúcich mladých rastlín v prvom roku (september, október), listy - v čase kvitnutia. Po dôkladnom umytí sa hrubšie korene pozdĺžne rozrežú a sušia sa na dobre vetranom mieste. Doba použiteľnosti je jeden rok.

Obsahové látky: Z obsahových látok je to predovšetkým polysacharid inulín (do 45 %), silice, triesloviny, silice, slizy a kyselina askorbová.

Použitie: Lopúch je veľmi používanou rastlinou. Prípravky z koreňa lopúcha sa používajú pri obličkových kameňoch (močopudný účinok), pri zápaloch žalúdka (gastritis) a pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Zvonka sa výťažky lopúcha používajú pri rôznych kožných ochoreniach. Rastlina (najmä čerstvé listy) má výrazný antibakteriálny účinok.

Výluh z koreňa sa požuíva pri hnisavých zápaloch kože a pri svrbivých dermatózach. Okrem toho sa výluh z koreňov používa k výplachom dutiny ústnej pri zápaloch sliznice (stomatitis). Čerstvé listy lopúcha sa prikladajú na rany (popáleniny, odreniny). Suché listy sa pred použitím namočia v teplej vode. Vo veterinárnej praxi sa výluh z koreňa podáva pri ochoreniach močových ciest (obličkové kamene).

Dávkovanie:


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby