Patrí medzi astrovité rastliny. Jej mocné drsné stonky dorastajú do výšky 300 cm. Na vrchole má na jeseň do 8 cm veľké žlté kvety, ktoré v našich podmienkach nestačia dozrieť do semien, preto sa šíri vegetatívne z hľúz vyrastajúcich z koreňov. Pôvodná domovina rastliny je v Severnej Amerike. Do Európy sa dostala v 17. storočí.

Hľuzy obsahujú 17 % sacharidov s hlavnou zásobnou látkou – inulínom, ktorý predstavuje polysacharid fruktózového typu.

Okrem toho má aj 2,5 % proteínov z minerálnych látok, najmä vápnik, draslík a železo. Z vitamínov je prítomný aj provitamín A a vitamín C.

Užitočnosť hľúz pre cukrovkárov podmieňuje najmä prítomný inulín. Jeho konečným vstrebateľným substrátom je fruktóza, ktorá nekladie nároky na inzulínovú energetickú premenu, ako sa to odohráva pri glukóze. Ďalšou prednosťou hľúz v ľudskej výžive je ich evidentná podpora množenia a kolonizácie probiotických bakteriálnych kultúr, ktoré zabezpečujú fyziologickú činnosť tráviacich orgánov a pomáhajú zvyšovať imunitné procesy celého organizmu.

Diabetici a tiež zdraví ľudia, môžu prijímať tieto užitočné hľuzy v akejkoľvek podobe a kulinárskej príprave. Jedia sa surové, varené, pripravujú sa z nich placky, posúchy a pod. Zaujímavosťou je, že hľuzy možno konzumovať a vykopávať počas celého roka, ale najviac užitočných substancií majú po zaschnutí byle v neskorej jeseni. Na úvodnú otázku možno odpovedať: topinambury sú liekom, dietetickým prostriedkom a aj potravinou.

MUDr. K. Mika


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby