DURMAN OBYČAJNÝ, DURMAN OBECNÝ, +Datura stramonium L. – syn. Stramonium vulgatum Gaertn. (Solanaceae)

Je do 1 m vysoká, dvojito rozkonárená jednoročná rastlina. Má striedavé dlho stopkaté hrubo zúbkaté vajcovité listy. Tvarovo nápadné päťcípe pravidelné biele kvety vystupujú z rúrkovitého päťzubého kalicha. Umiestnené sú v pazuchách alebo na koncoch výhonkov. Plody sú vajcovité pichľavé tobolky

Obľubuje teplejšie miesta na nekultivovaných priestoroch, rumoviskách, popri cestách. Nepatrí medzi naše pôvodné rastliny. Údajne pochádza z južnej časti Ruska. V našich priestoroch sa rozšíril v stredoveku.

Z vyše 25 druhov sa u nás vyskytuje okolo 5 s bielymi alebo fialovými kvetmi. Niektoré sa pestujú ako dekoratívne rastliny.

S durmanom experimentovali  už  v  staroveku grécki  a  arabskí liečitelia. Ako prudko účinná rastlina bola často viac otravou ako liekom. Dnes sa izolované účinné látky rastliny ordinujú vo forme farmaceutických preparátov a patria výlučne do rúk lekára.

Drogu predstavuje vňať Stramonii herba, list – Stramonii folium  (syn. Daturae folium) a  semeno – Stramonii semen. V lekárni sa musí držať oddelene od bežných liekov (Separandum).

Prudko účinné, toxické, sú tropanové alkaloidy ktorých je 0,2 – 0,5 %. Medzi ne patrí hyoscyamín, atropín, skopolamín, skopín, skopolín, apoatropín, balladonín a ďalšie.  Trieslovín je do 4,5 %, prítomný je aj kumarínový derivát umbeliferón a  skopoletín. Z minerálií je to predovšetkým dusičnan draselný. Zaujímavá je prítomnosť lítia.

Koreň má aj ďalšie tropanové alkaloidy ako je meteloidín, tigliolylmeteloidín, ditigliolyl-diizotropan a derivát pyrolidínu kuskhygrín.

Durman má podobné vlastnosti a príbuzné účinné látky ako ľuľkovec zlomocný, ibaže s menším obsahom alkaloidov.

Pri použití výťažkov celej drogy sa jednotlivé alkaloidy dopĺňajú a účinok je komplexnejší. Na druhej strane je nestály obsah alkaloidov nezaručuje z  každej drogy dostatočný liečivý účinok, ale ani nechráni pred intoxikáciou z  predávkovania. Izolované alkaloidy sa dajú cielene dávkovať a  možno citlivejšie zvážiť očakávaný účinok, ale aj predvídať  nežiaduce vedľajšie pôsobenie. Pri otrave celou drogou prevláda pôsobenie dominantného alkaloidu.

V minulosti sa tropanové drogy, s  nebezpečím vedľajších škodlivých účinkov, predpisovali najmä pri astmatických záchvatoch.

Atropín je veľmi prudko účinný alkaloid. Utlmuje parasympatikové nervy  ktoré  ovládajú vylučovanie vnútorných  aj vonkajších žliaz, ale aj činnosť hladkých svalov (ovládajú sekréciu aj motoriku). Výsledný obraz je odblokovanie sympatikových nervov, ktoré stratili protiváhu nervov s  opačnou účinnosťou. Liečebne sa prejaví pôsobenie na prieduškách (pri astme sa uvoľnia kŕče hladkého svalstva  a  zlepší sa dýchanie). Akcia srdca sa zrýchli. Hladké svalstvo tráviacich orgánov sa tiež uvoľní (zmiernia sa kolikové bolesti v črevách, ale  odstraňuje sa aj žlčníková a obličková kolika); blokuje činnosť potných žliaz (koža je suchá a teplejšia), potláča činnosť slinných žliaz (pocit suchosti v ústach) zorničky sú roztiahnuté a  pri pohľade do svetla sa nezúžia. Očná šošovka je nehybná a nedokáže akomodovať, čo sa prejaví neostrým videním. V prvej fáze pôsobenia dráždením centrálnej nervovej sústavy dôjde  k rozrušeniu,  nepokoju a dezorientácii.

Liečebne sa atropín uplatnil pri kinetóze (morskej chorobe s ťažobou a vracaním), ale aj pri Parkinsonovej chorobe. Dôležitý je v predoperačnej príprave na zníženie tvorby slín a hlienov v prieduškách pri narkóze. Pri srdcových poruchách spojených s pomalým pulzom zrýchli rytmus.

Pre rozdielnosť obsahu alkaloidov drog zberaných v rôznych lokalitách, ale aj pre nevyhnutnosť ľahšieho dávkovanie a  kontroly liečby  sa dnes uplatňujú izolované alkaloidy. Galenicky sa  pripravujú s atropínom aj očné kvapky.

V žiadnom prípade sa rastlina nesmie používať v ľudovej liečbe. Náhodné otravy ľuľkovitými rastlinami nie sú vôbec zriedkavé.

MUDr. Karol Mika


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby