V súčasnosti jestvuje množstvo vedeckých správ o tom, že maximálna dĺžka ľudského života sa pohybuje okolo 120 rokov. Naše telo je na dosiahnutie vysokého veku uspôsobené. Strava a spôsob života má najväčší vplyv na zdravie, kondíciu a dĺžku života. Naša strava má byť naším liekom. Potrava znamená bytie - život. O stravovaní sa nebudeme zmieňovať, pretože sa na stránkach časopisu Liečivé rastliny publikovalo viac článkov s touto tematikou. Pokúsime sa zodpovedať na otázku, ktoré prvky sú pre náš organizmus najdôležitejšie. Na úvod spomenieme zinok (Zn), ktorý je dôležitý pre mužskú a aj ženskú populáciu. V ktorých potravinách sa zinok nachádza? Obsahujú ho najmä jadrá tekvice (dýně), jadrá slnečnice, skorocel kopijovitý (jitrocel), aníz, zlatobyľ obyčajná (zlatobýl celík), pakost smradľavý (kakost), kuklík mestský, mäta pieporná (máta peprná), praslička roľná (přeslička rolní) a iné. V našich podmienkach sa dá pestovať aj tekvica Hokajdo – využívajú sa jej semená aj dužina. Tekvica Hokajdo je zvlášť vhodná pre diabetikov.

Druhý veľmi dôležitý prvok je horčík (Mg). Horčík je jeden z rozhodujúcich činiteľov pre náš organizmus. Pôsobí antistresovo, antitoxicky, protialergicky, protizápalovo a chráni pred ionizáciou. Kde sa nachádza? V obilných klíčkoch, sóji a vo výrobkoch zo sóje, napríklad v tofu, vo fazuli, orechoch, betonike lekárskej (bukvi ce), v čiernom pečive, otrubách, čerstvej zelenine, láskavci (Amaranthus caudatus), železníku lekárskom (sporýš) a iných. Niektorí liečitelia odporúčajú jesť denne 2 - 3 vlašské orechy, ktoré sú veľmi vhodné pre náš organizmus.

Na udržanie dobrého zdravia je vhodné používať aj liečivé rastliny, a to čerstvé alebo sušené. Treba vedieť, že rastlina je najúčinnejšia v čerstvom stave. Je známe, že správnym používaním vhodných liečivých rastlín nenastanú v ľudskom organizme vedľajšie účinky. Z čerstvých rastlín si pripravujeme šťavy. Na prípravu šťavy používame listy, byle, korene i plody. Takto užívať liečivé byliny možno iba v jarných alebo letných mesiacoch, keď je optimálne obdobie zberu, pretože rastlina dlho nevydrží čerstvá. Šťavy získané z čerstvých rastlín sú prostriedkom, ktorého pomocou sme schopní zásobis všetky bunky a tkanivá prvkami, enzýmami, aminokyselinami, vitamínmi a minerálnymi látkami. Organizmus spracuje šťavy 10 až 15 minút po užití. Ich využiteľnosť je takmer stopercentná pri regenerácii buniek, tkanív, žliaz a ostatných orgánov ľudského tela. Zväčša používame liečivé rastliny v sušenom stave. Sušíme ich v tieni a v prievane pri teplote do 40 °C. Správne je rastlina usušená vtedy, keď sa dá dokonale lámať a drviť.

Liečivé rastliny používame vnútorne alebo zvonka. Pri vnútornom užívaní si môžeme vybrať, čo je najúčinnejšie: zápar, odvar, macerát, šťava. Pri vonkajšom užívaní si môžeme aplikovať obklad, mastenie, kloktanie, umývanie, výplach, kúpele rúk a nôh alebo celkový kúpeľ.

Ing. P. Bohinský


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby