Konvalinka voňaváKonvalinka voňavá (Konvalinka vonná), Convallaria majalis L., Ľaliovité-Liliaceae

Opis: Trváca bylina so zhlukom podzemkov, z ktorých na jar vyrastajú stopkaté listy a neskôr stvol so strapcom bielych kvetov. Plody sú červené bobule. Kvitne v máji a júni.

Výskyt: Rastie v tmavších listnatých lesoch a krovinách.

Zber a úprava: Zbiera sa vňať a nepoškodené tmavozelené listy (Herba, Folium convallariae). Suší sa v tieni na dobre vetrateľnom mieste v tenkých vrstvách. Počas sušenia vňať každý deň prevraciame. Ak je teplota sušenia nízka a materiál v hrubších vrstvách (nad 5 cm), listy hnednú a droga sa znehodnocuje. Sušenie umelým teplom (40-60oC) je najvhodnejšie. Drogu možno uchovávať počas dvoch rokov.

Obsahové látky: Celá rastlina obsahuje srdcové glykozidy (konvalatoxín, konvalatoxol, konvalozid).

Použitie: Používa sa pri poruchách srdcovej činnosti a na podporu močenia. Po podaní drogy zvieratám možno u nich pozorovať spomalenie srdcového rytmu, zosilnenie pulzu, zvýšenie krvného tlaku, zrýchlenie prúdenia krvi a častejšie močenie. Glykozidy konvalinky sú svojim pôsobením podobné účinkom strofantínu a v organizme sa nekumulujú.

Vo veterinárnej praxi sa konvalinka používa pri srdcovej nedostatočnosti. Môže sa kombinovať s preparátmi valeriány. Konvalinka je jedovatá rastlina a preto jej používanie má byť pod dozorom veterinárneho lekára.

Dávkovanie:

konvalinka voňavá


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby