Hlaváčik jarnýHlaváčik jarný (Hlaváček jarní), Adonis vernalis L., Iskerníkovité-Ranunculaceae

Opis: Trváca bylina so silným podzemkom, z ktorého vyrastá priama stonka s čiarkovitými listami, ukončená jasnožltými kvetmi. Kvitne v apríli a máji.

Výskyt: Rastie na vápenatých podkladoch na slnečných stráňach.

Zber a úprava: Predmetom zberu je kvitnúca vňať. Suší sa oddelene od ostatných rastlín (jedovatá!) pri teplote 30-40oC. Droga sa uchováva na suchom, vetrateľom mieste jeden rok.

Obsahové látky: Hlaváčik je bohatý na obsahové látky, z ktorých najvýznamnejšie sú srdcové glykozidy - cymarín, adonitoxin, flavónový glykozid adonivernit a iné.

Použitie: Hlaváčik sa používa ako kardioaktívny prostriedok a upokojujúci prostriedok pri nervových ochoreniach spoločne s brómom, valeriánou a kodeínom.

Obsahové látky hlaváčika pôsobia povzbudivo na činnosť srdcového svalu, spomaľujú sa srdcové kontrakcie, zosilňuje sa systola a predlžuje diastola. V dôsledku kontrakcií ciev dochádza k zvýšeniu arteriálneho tlaku. Droga má aj výrazný diuretický účinok (v porovnaní s ostatnými drogami pôsobiacimi na srdcovocievnu sústavu).

Na centrálnu nervovú sústavu pôsobí sedatívne a protikŕčovo. V porovnaní s náprstnikom je účinok hlaváčika rýchlejší, ale nie je tak hlboký a nekumuluje sa v organizme. Hlavnou indikáciou použitia drogy je dekompenzácia srdca, arytmie, funkčná neuróza, ochorenia obličiek sprevádzané srdečnou nedostatočnosťou. Pokusne sa dokázalo, že má priaznivý účinok (podobne ako valeriána) pri dystrofii myokardu a dekompenzácii srdca hovädzieho dobytka a koní.

Dávkovanie:

Hlaváčik jarný


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby