Dojčené bábätko nepotrebuje nič okrem materského mlieka resp. podávané umelé mlieko, pokiaľ nie je vyslovene potrebné dopĺňať tekutiny napr. pri zvýšenej teplote, pri silnom potení alebo v lete. V horúcich dňoch sa podáva dojčiatku len čistá prevarená voda alebo dojčenská voda, detský čaj, riedená ovocná šťava. Nie sú vhodné sladené nápoje, čierny čaj, sýtené minerálky. V prípade, že matka pije bylinkové čaje, k bábätku sa dostanú cez materské mlieko (ako bolo popísané v minulom čísle časopisu). Mamičky malých dojčiatok, ktoré z akýchkoľvek dôvodov svoje dieťa nemôžu dojčiť by mali byť opatrné pri výbere čajov pre bábätká a vždy sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Čajoviny na bežné pitie:

Na bežné pitie je vhodný fenikel, aníz, ostružina, jahoda a šípky. Na prípravu čaju sa plody (fenikel, aníz, koriander, rasca) krátkym mletím alebo roztlčením narušia a takto krátkym vyluhovaním 10 minút získame silný a účinný čaj, ktorý by si inak vyžadoval niekoľko hodín namáčania.

Bedrovník anízový (Bedrník anýz)  – Pimpinela anisum

Jednoročná bylina s rozkonárenou oblou stonkou ukončenou drobnými bielymi kvetmi v okolíku. Plody sú sivohnedé, vajcovité dvojnažky. Terapeuticky sa využíva aromatický plod.

Obsahové látky: Najvýznamnejšou obsahovou látkou je silica. Ďalej plody obsahujú olej, bielkoviny, sacharidy, sliz, cholín, a iné.

Farmakologické účinky: Pre celkové pôsobenie, príjemnú vôňu a chuť je veľmi vhodný k použitiu v pediatrii. Zlepšuje trávenie, vylučovanie tráviacich štiav a pôsobí tiež spazmolyticky. Má aj antiseptické vlastnosti. V dýchacích cestách zvyšuje sekréciu hlienov a povzbudzuje expektoráciu čo sa využíva pri liečbe zápalových ochorení dýchacích ciest.

Podporuje tvorbu mlieka, preto sa odporúča aj matkám so slabou laktáciou. Silica prechádza do mlieka a tým pôsobí aj na dojča. Je však vhodné pre deti od dvoch týždňov veku.

Kontraindikácie a interakcie: Nie je vhodná pri zápalovom ochorení obličiek. Neodporúča sa užívanie v tehotenstve. Taktiež nie je vhodné užívanie u novonarodených detí (15 - 20 dní).

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny. Silica pôsobí expektoračne, preto užitie izolovanej silice (1-5ml) môže vyvolať nauzeu až vracanie.

Fenikel obyčajný (Fenykl obecný) –  Foeniculum vulgare

Dvojročná bylina so strihanými listami a drobnými žltými kvetmi v súkvetiach. Plody sú dvojnažky. Terapeuticky sa využíva silne aromatický plod.

Obsahové látky: Hlavná obsahová látka je silica. Okrem toho obsahuje flavonoidy, sacharidy, bielkoviny a olej.

Farmakologické účinky: Pôsobí ako výborné karminatívum, má aj dobré spazmolytické účinky. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a povzbudzuje črevnú peristaltiku. Ako veľmi bezpečná rastlinná droga je obľúbeným výživovým doplnkom u detí pri ľahších tráviacich ťažkostiach.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe kontraindikácie pre bylinkové čaje. Iné liekové formy (ako napr. izolovaná silica) nie sú vhodné na použitie v tehotenstve. Rovnako nie je vhodné použitie u novonarodených detí (15 - 20 dní). Tiež je nutná opatrnosť u pacientov so zápalovým ochorením obličiek.

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny, preto sa odporúča ako vhodný liek v pediatrickej praxi ako aj počas dojčenia.

Jahoda obyčajná (Jahodník obecný) – Fragaria vesca

Trváca bylina s dlhými poplazmi, ktoré vyrastajú z prízemnej ružice trojpočetných listov so zúbkatým okrajom. Kvety sú usporiadané v okolíkovom vrcholíku, sú bielej farby. Plody sú červené opadavé plodstvá (jahody). Terapeuticky sa využívajú mladé, trojpočetné listy s krátkymi stopkami.

Obsahové látky: Hlavné farmakologicky účinné látky sú katechínové triesloviny. Ďalej obsahuje flavonoidy, silicu, leukoantokyány a kyselinu askorbovú.

Farmakologické účinky: Flavonoidy pôsobia diureticky. Triesloviny podmieňujú adstringentný a antiflogistický účinok. Používa sa väčšinou v kombinácii iných diuretických a adstringentných drog v pediatrickej praxi. Mladé listy sa môžu používať každodenne ako bylinný čaj na bežné pitie.

Kontraindikácie a interakcie: Užívaniu fytofarmák s obsahom tejto drogy by sa mali vyhnúť precitlivelý jedinci alergický na jahody. Ako ostatné trieslovinové drogy tvorí s dvojmocnými kovmi (Al, Cu, Mg, Ca) neúčinný komplex, preto nie je vhodné súbežné užívanie záparov z drogy a antacíd príp. multivitamínových prípravkov s obsahom spomínaných dvojmocných kovov.

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne nežiaduce účinky okrem alergie, ktorá sa po užití plodov vyskytuje u citlivých jedincov.

Koriander siaty (Koriandr setý) – Coriandrum sativum

Jednoročná rastlina s bielymi alebo ružovkastými kvetmi v súkvetiach. Plody sú voňavé, guľaté dvojnažky béžovej farby. Terapeuticky sa využíva silne aromatický plod.

Obsahové látky: Hlavná obsahová látka je silica. Ďalej obsahuje triesloviny, sacharidy, pektín a olej.

Farmakologické účinky: Pôsobí karminatívne, podporuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva žalúdka a čriev. Používa sa pri ochoreniach žalúdka, pri hnačke a plynatosti. Je súčasťou oficinálnej vetrovej vody (Aqua carminativa).

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny, preto sa odporúča ako vhodný liek v pediatrickej praxi ako aj počas tehotenstva a dojčenia.

Ostružina malinová (Ostružiník malinový) – Rubus idaeus

Poloker so vzpriamenými jemne ostnatými stonkami. Terapeuticky sa využíva list.

Obsahové látky: List maliny obsahuje triesloviny, organické kyseliny aj kyselinu askorbovú, flavóny a minerálne látky.

Farmakologické účinky: Pôsobí mierne adstringentne a antidiaroicky pre obsah trieslovín. Je súčasťou mnohých čajových zmesí, pridáva sa na ich dochutenie.

Kontraindikácie a interakcie: Nie je vhodné užívanie počas tehotenstva, len pod dohľadom a na odporúčanie lekára.

Toxikológia: Žiadne vedľajšie účinky nie sú známe.

Rasca lúčna (Kmín kořenný) - Carum carvi

Dvojročná bylina so štíhlou, rozkonárenou stonkou ukončenou drobnými bielymi kvetmi v súkvetiach. Plody sú dvojnažky. Terapeuticky sa využíva aromatický plod.

Obsahové látky: Hlavná obsahová látka je silica. Ďalej obsahuje flavonoidy, sacharidy, bielkoviny a olej.

Farmakologické účinky: Pôsobí karminatívne, podporuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva žalúdka a čriev. Používa sa na podporu trávenia, zvýšenie chuti do jedla a pri meteorizme u malých detí. Bakteriostatickým účinkom obmedzuje kvasné a hnilobné procesy v tráviacom trakte. Silica prechádza do materského mlieka aj tým pôsobí karminatívne na dojča.

Kontraindikácie a interakcie: Nie je vhodná pri zápalovom ochorení obličiek.

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny. Dlhodobé užívanie vysokých dávok izolovanej silice môže viesť k poškodeniu obličiek a pečene.

Ruža šípová (Růže šípková) – Rosa canina

Ker s množstvom jemných, jednoduchých bledoružových kvetov na dlhých konároch. Po opelení dozrievajú semenníky na tvrdé, chlpaté nažky.

Obsahové látky: Plody obsahujú triesloviny, flavonoidy, vitamín C, kyselinu nikotínovú, vitamín P, K, B2, B1, karotenoidy, silicu a sacharidy.

Farmakologické účinky: Pre obsah trieslovín má adstringentné účinky. Terapeuticky sa využíva pri hnačkách a zápalových ochoreniach. Pre vysoký obsah vitamínu C, provitamínu A a vitamínov skupiny B je vhodný na celkové posilnenie organizmu a zvýšene oddolnosti voči infekciám. Prípravky so šípkami môžu užívať zdravé aj choré deti rôzneho veku, odporúča sa aj ako osviežujúci nápoj.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny.

Čajoviny pri ochorení:

Plynatosť

Novorodenec a malé dojča sa ešte nedokáže účinne zbaviť plynov v črevách. Tie mu potom spôsobujú bolesti brucha. Čiastočne môžu byť na príčine aj látky obsiahnuté v materskom mlieku, ktoré sa tam dostali z matkinej stravy, ktorá nafukuje. Už od dávna používaný recept je podanie bylinkového čaju  so spazmolytickým a karminatívnym účinkom dieťaťu pred dojčením. Čaj sa podáva dieťaťu nesladený, po lyžičkách alebo vo fľaši. V pediatrickej praxi sa najčastejšie využíva fenikel, ale vhodné sú aj aníz, kmín, koriander popísaný vyššie. Zlepšujú trávenie, zvyšujú vylučovanie tráviacich štiav a napomáhajú normalizácii črevnej flóry. U väčších detí sa môže pridať do čajoviny rumanček kamilkový. Obsahujú silice, ktoré uvoľňujú kŕče. Pri problémoch s plynatosťou u malých detí tiež pomáha: správne odrihnutie po dojčení, masáže bruška, priťahovanie kolienok k brušku, použitie čajom pre dojčiace matky, ktoré pôsobia proti nafukovaniu.

Rumanček kamilkový (Heřmánek lékařský) –  Matricaria recutita

Jednoročná, príjemne aromatická rastlina. Typickým znakom sú koncové úbory na dlhých stopkách. Listy má dva až trikrát perovito strihané s čiarkovitými a končistými segmentmi. Plody sú nažky.

Obsahové látky: Najväčšiu časť účinkov rumančeka podmieňuje obsah silice. Ďalej obsahuje flavonoidy, kumaríny, slizy, cholín a horčiny.

Farmakologické účinky: Pôsobí protizápalovo na kožu i sliznice, proti kŕčom a nadúvaniu v detskej terapii, pôsobí tiež pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: Nie sú známe žiadne toxické účinky tejto rastliny, preto sa rumanček odporúča ako vhodný liek v pediatrickej praxi. Dnes sa  stretávame stále s väčším počtom osôb, ktoré trpia alergiami spôsobenými látkami prírodného pôvodu. Obsahové látky rumančeka a to kumaríny a flavonoidy sa zaraďujú medzi potencionálne kontaktné alergény a v ojedinelých prípadoch môžu vyvolať alergické reakcie. Príznaky alergií závisia od rozsahu a dĺžky trvania kontaktu. Z tohoto dôvodu je nutné zvýšiť pozornosť u pacientov, ktorí sú citliví na rastliny čeľade Asteraceae.

Prechladnutie

Najčastejším nákazlivým ochorením u detí je prechladnutie. Hoci sa vyskytuje najmä v jesenných a zimných mesiacoch, deti na ne môžu ochorieť v priebehu celého roka. Na plný noštek doplácajú najmä dojčené deti. Keďže nedokážu počas pitia dýchať, odťahujú sa od prsníka a nariekajú. Na uvoľnenie hustých hlienov s dlhotrvajúcim účinkom pomáhajú prvosienka, skorocel, divozel, dúška materina. Najčastejšie používané fytofarmakum s  obsahom extraktov rastlín pre dojčatá sú kvapky SINUPRET. Síce soplíkov nezbaví úplne, ale dieťa aspoň začne dýchať nosom. Pri nachladnutí sú pre bábätká vhodné aj lipa a baza.

Skorocel kopijovitý (Jitrocel kopinatý) – Plantago lanceolata

Trváca bylina s ružicou prízemných kopijovitých listov na báze zúžených do listovej stopky. Priamy stvol je zakončený klasom malých žltobielych kvietkov.

Obsahové látky: List obsahuje iridoidové glykozidy, sliz, triesloviny, fenylkarboxylové kyseliny, kumaríny, flavonoidy a kyselinu kremičitú.

Farmakologické účinky: Slizovité látky vytvárajú ochrannú vrstvu na zapálenej sliznici a tlmia dráždenie na kašeľ. Iridoidové glykozidy pôsobia tiež protizápalovo, antitusicky a spazmolyticky. Používa sa v čajovej zmesi predovšetkým v terapii ochorení horných dýchacích ciest ako antitusikum a mucilaginózum.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Izolovaný aukubín môže v ojedinelých prípadoch vyvolať interne gastroenteritídu, preto sa v terapii používa len celkový extrakt skorocelu.

Baza čierna (Bez černý) – Sambucus nigra

Krovitá drevina s protistojnými nepárno perovitými listami. Biele kvety vytvárajú bohaté chocholíkové mnohoramenné vrcholíky.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky predstavujú flavonoidy. Ďalej obsahuje silicu, kyselinu kávovú, chlorogénovú, ferulovú, triesloviny a sliz.

Farmakologické účinky: Baza pôsobí potopudne a diureticky. Výluhy z kvetov sa podávajú pri horúčkovitých ochoreniach, pri chrípke a prechladnutí.

Toxikológia: V bežných terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Lipa veľkolistá (Lípa velkolistá) – Tilia platyphyllos, Lipa malolistá (Lípa malolistá) – Tilia cordata

Strom s hustou korunou. Charakteristické sú srdcovité listy a svetlo žlté kvety na niekoľko početnej vidlici s kožovitým listeňom.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky predstavujú flavonoidy, sliz, triesloviny, kyselina chlorogénová, kávová, p-kumarová a silica.

Farmakologické účinky: Droga mierni dráždenie na kašeľ (slizy), pôsobí potopudne (flavonoidy), spazmolyticky a žlčopudne. Užíva sa najmä pri kašli, katare priedušiek, chorobách z nachladnutia (chrípka, nádcha a pod.).

Toxikológia: V bežných terapeutických dávkach nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Pre nedostatok toxikologických údajov nie je vhodné užívanie v tehotenstve, pri dojčení a u pacientov s ochoreniami srdca.

Brečtan popínavý (Břečťan popínavý) – Hedera helix

Vždyzelený popínavý krík, má troj až päť laločné listy, na kvitnúcich konárikoch vajcovité s celistvým okrajom.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky sú saponíny. Fenolové zlúčeniny okrem flavonoidov reprezentujú i kyselina chlorogénová, kávová, rozmarínová a protokatechová.  V malom množstve v listoch nájdeme i vitamín A a E.

Farmakologické účinky: Extrakty z brečtanu sú prípravky používané pri bronchitídach a chorobách z nachladnutia ako expektorans, ako podporná liečba pri bronchiálnej astme a chronických, spastických bronchitídach. Sirupy sú vhodné aj pre dojčatá do 1 roku. Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky pri dodržaní bežných terapeutických dávok. Problémy môžu nastať pri prekročení doporučeného dávkovania. Väčšie dávky saponínov nadmerne dráždia žalúdočnú a črevnú sliznicu, čím môžu vyvolať vracanie, hnačku a krvácanie z črevných kapilár. Opatrnosť  treba zvýšiť u pacientov s ochoreniami tráviaceho  traktu.

Divozel velkokvetý (Divizna velkokvětá) – Verbascum densiflorum, Divozel sápovitý (Divizna sápovitá) – Verbascum phlomoides

Dvojročné byliny s ružicou prízemných listov, stonkové listy sú zbiehavé a veľké. Na konci vysokej stonky v pazuchách listov vyrastajú citrónovožlté kvety.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky predstavujú saponíny a sliz. Ďalej obsahuje flavonoidy, iridoidy, karotenoidy, cukry, minerálne látky a stopy silice.

Farmakologické účinky: Saponíny pôsobia expektoračne, reflexne podráždením žalúdočnej sliznice zvyšujú sekréciu hlienov v horných dýchacích cestách. Dráždivý expektoračný účinok mierni prítomnosť slizov. Indikuje sa  najmä v terapii ochorení horných dýchacích ciest, pri prechladnutí s dráždivým, neproduktívnym kašľom a pri suchých zápaloch.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Prvosienka jarná (Prvosenka jarní) – Primula veris, Prvosienka vyššia (Prvosenka vyšší)   – Primula elatior

Trváca bylina s prízemnou ružicou kopijovitých, mäkko chlpatých listov s vráskovanou čepeľou a vrúbkovaným okrajom. Stvol zakončený okolíkom voňavých žltých kvetov. Plody sú tobolky. P. elatior má sírovožlté kvety s plochými korunnými cípmi.

Obsahové látky: Farmakologicky sú najvýznamnejšie saponíny.  Ďalej obsahuje fenolové glykozidy, sacharidy a triesloviny (iba P. veris).

Farmakologické účinky: Saponíny zrieďujú hlieny v dýchacích cestách a tým uľahčujú vykašliavanie. Pre obsah trieslovín pôsobí droga protizápalovo a flavonoidy podmieňujú jej mierne diuretické účinky. Indikuje sa v terapii suchých zápalov dýchacích ciest a pri tvorbe zasýchajúcich sekrétov so zlou expektoráciou. Odstraňuje neproduktívne dráždenie na kašeľ, čím zmierňuje bolesti v dýchacích cestách.

Kontraindikácie a interakcie: Nie je vhodná pre hypersenzitívnych jedincov.

Toxikológia: V bežných terapeutických dávkach sa nevyskytujú žiadne nežiaduce účinky. V ojedinelých prípadoch pri prekročení doporučeného dávkovania sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti ako sú nauzea a hnačka.

Dúška materina (Mateřídouška úzkolistá) – Thymus serpyllum

Trváca poliehavá bylina s koncovými drobnými fialovočervenými až červenými kvetmi v papraslenoch. Plody sú tvrdky.

Obsahové látky: Hlavnou účinnou látkou je silica. Ďalej obsahuje triesloviny, flavonoidy a triterpény.

Farmakologické účinky: Obsah silice podmieňuje antibakteriálny a antiseptický účinok . Pôsobí ako  expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum. Indikuje sa  v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest, ústnej dutiny a faryngu vo forme záparov, výplachov a kloktadiel.

Kontraindikácie a interakcie: Prípravky s obsahom izolovanej silice nie sú vhodné pre deti do 2 rokov.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.Avšak izolovaná silica môže vo vysokých dávkach pôsobiť dráždivo až toxicky.

Spánok

Na ukľudnenie a dobrý spánok je dobrý čaj z materinej dúšky a medovky, môže sa piť samostatne alebo zmes 1–2 lyžičky na hrnček, pije sa 3 hodiny pred posledným dojčením.

Medovka lekárska (Meduňka lékařská) – Melissa officinalis

Trváca bylina s priamou stonkou. V pazuchách svetlo zelených, vajcovitých listov sú paprasleny bielych kvetov. Celá rastlina neobyčajne príjemne vonia citrónovou vôňou. Obsahové látky: Za všetky významné účinky medovky sú zodpovedné jej hlavné obsahové látky, najmä silica a kyselina rozmarínová . Ďalej obsahuje triterpény (kyselina oleanolová a ursolová), flavonoidy a vitamín C, B1 a B2.

Farmakologické účinky: Večerný čaj pripravený z medovky uľahčí zaspávanie a zlepší kvalitu spánku deťom. Okrem jej dávno známych účinkov ako sú sedatívny, spazmolytický, antibakteriálny, antivírusový a antifungálny účinok bol u medovky objavený aj antioxidačný účinok, porovnateľný s a-tokoferolom. Z ďaľších účinkov sú významné protizápalový a protibakteriálny účinok medovky. Samotná silica vynikajúcej vône, podobnej citrónu, izolovaná z medovky sa používa na inhaláciu (aromaterapia), kedy pôsobí ukľudňujúco, znižuje prejavy úzkosti, nepokoja a podráždenosti.

Toxikológia: Nežiaduce účinky nie sú známe.

Hnačka

Pod pojmom hnačka sa rozumie výraznejšie, častejšie vyprázdňovanie stolice ako je zvyčajné. Najčastejšou príčinou hnačky sú ochorenia tráviaceho traktu (čriev, žalúdka, pankreasu, pečene) spôsobené napr. diétnou chybou, zmenou stravovacích návykov, bakteriálnou infekciou, vírusmi.  Akútna hnačka býva najčastejšie spôsobená infekciou. Dieťa je podráždené, nepokojné s bruškom na pohmat tvrdým, nafúknutým. Často dochádza k dehydratácii (vysušené sliznice, bledosť, apatia, spavosť, horúčka). Chronická hnačka trvá dlhodobo a má rôzne príčiny, vtedy je nutné podrobné lekárske vyšetrenie. Nekomplikované hnačkové ochorenie sa dá zvládnuť aj bez pomoci lekára. Sledujte počet a vzhľad stolice, niekoľkokrát denne merajte teplotu, denne dieťa vážte. Dôležité je dávať dieťaťu veľa tekutín a tým zabezpečiť rehydratáciu. Pokiaľ dieťa zvracia nepodávajte nič ústami, až po upokojení stavu podávajte opatrne po malých množstvách, najskôr po lyžičkách špeciálny rehhydratačný roztok. Pokiaľ hnačka neustupuje je nutné navštíviť lekára.

Brusnica čučoriedková (Borůvka černá) – Vaccinium myrtillus

Rozkonárený kríček s drobnými vajcovitými listami. V pazuchách listov vyrastajú kvety s guľovito krčiažkovitou korunou. Plody sú čiernomodré bobule.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky tvoria katechínové triesloviny. Ako vedľajšie látky plod obsahuje antokyány, flavonoidy, organické kyseliny aj kyselinu askorbovú, glukózu, fruktózu a pektíny. List obsahuje flavonoidy, leukoantokyaníny, fenylkarboxylové kyseliny a iridoidy.

Farmakologické účinky: Pre obsah trieslovín sa list aj plod používa ako adstringens pri ochoreniach tráviaceho traktu. Plod sa u nás indikuje najmä ako antidiarhoikum pri ľahších formách enteritíd v pediatrii. List brusnice sa pridáva do čajovinových zmesí s adstringentným účinkom.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Nátržník husí (Mochna husí) – Potentila anserina

Trváca bylina s krátkym podzemkom. Zo zakoreňujúcich stoniek vyrastajú nepárnoperovité listy a dlhé stopky so žltými kvetmi.

Obsahové látky: Hlavnou účinnou látkou sú triesloviny. Ďalej obsahuje flavonoidy, horčiny, organické kyseliny, minerálne látky, sliz.

Farmakologické účinky: Triesloviny a sliz pôsobia hojivo na tráviaci trakt. Využíva sa pri hnačkovitých ochoreniach sprevádzaných kŕčmi a plynatosťou.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky nie sú známe.

Ostružina černicová (Ostružiník křovitý) – Rubus fruticosus

Popínavý ker s hranatou stonkou so zelenými listami zo spodnej strany plstnatými. Kvety rastú v súkvetiachs jedným až piatimi kvetmi.

Obsahové látky: Hlavnou účinnou látkou sú triesloviny. Ďalej obsahuje flavonoidy, organické kyseliny.

Farmakologické účinky: Triesloviny pôsobia sťahujúco a protizápalovo. Používa sa pri zápalových ochoreniach žalúdka, čriev, najmä pri hnačkách.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Repík lekársky (Řepík lékařský) – Agrimonia eupatoria

Trváca bylina s jednoduchou priamou stonkou zakončenou riedkym strapcom drobných, žltých kvetov.

Obsahové látky: Hlavné účinné látky predstavujú katechínové triesloviny. Droga ďalej obsahuje triterpény, kyselinu kremičitú, amid kyseliny nikotínovej, stopy silice a železa.

Farmakologické účinky: Pre obsah trieslovín sa vnútorne užíva ako adstringens, antiflogistikum, dezinficiens a mierne cholagogum pri zápalových chorobách tráviaceho traktu, pri kapilárnom krvácaní z tráviaceho traktu, pri chronických ochoreniach pečene, žlčníka a v pediatrii pri dyspepsiách.

Kontraindikácie a interakcie: Vnútorné užívanie repíka nie je vhodné počas tehotenstva a dojčenia.

Toxikológia: V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Nedoporučuje sa však prekračovať stanovené dávkovanie pre možný vznik nepriaznivých účinkov.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby