Na liečenie zápchy sa používajú liečivé rastliny s prečisťujúcim účinkom. Preháňadlá sa používajú na odstránenie črevného obsahu pri otravách, oslabení činnosti tráviacich orgánov u dlhodobo chorých. Najviac sa využívajú liečivé rastliny s obsahom antrachinónových glykozidov alebo slizov, ktoré zlepšujú črevnú peristaltiku

Antrachinónové glykozidy pôsobia v hrubom čreve. Ich účinná časť sa uvoľňuje až v hrubom čreve činnosťou bakteriálnej flóry. Potom miestnym účinkom, priamo na črevnú stenu spôsobujú zvýšenie peristaltiky. Účinok nastáva za 6 až 12 hodín, preto je vhodné užívať ich neskoro večer alebo skoro ráno. Vhodné sú pri chronických zápchach, nie je však vhodné ich dlhodobo užívať. Vylučujú sa aj do materského mlieka, preto nie je vhodné užívanie pre dojčiace ženy. Pri užívaní prípravkov s ich obsahom je nutné správne dávkovanie. Vo vysokých dávkach môžu vyvolať vracanie, bolesti brucha a krvavé hnačky. Vedľajším účinkom antrachinónových glykozidov je zvýšené vylučovanie draslíka z organizmu. Preto je nutná opatrnosť pri súčasnej liečbe diuretikami, ktoré tiež zvyšujú vylučovanie draslíka. Liečivé rastliny s obsahom antrachinónových glykozidov: aloa, kasia sennová.

Ličebné použitie slizov vyplýva z ich fyzikálnych vlastností, schopnosti napúčať a tvoriť viskózne roztoky a gély. Pre svoju veľkú molekulu sa nevstrebávajú a majú len miestne účinky. V črevách pri napúčaní pôsobia ako mechanické laxanciá a upravujú pH. Pri liečení zápchy je tiež vhodná úprava stravy (čierny chlieb, zelenina, ovocie a zeleninové šťavy a pod.). Okrem toho sú vhodné fyzické cvičenia.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby