Ako liečivá rastlina sa používal už v dávnej minulosti. Starovekí Rimania odporúčali olejový extrakt z rastliny pri liečení rán a popálenín. Najviac sa však využívali jeho účinky na „zamračenú“ dušu (zlepšenie nálady), čo sa traduje dodnes. Ľubovník je trváca bylina s priamou, hranatou, rozkonárenou stonkou zakončenou päťpočetnými zlatožltými kvetmi s drobnými žliazkami. Najviac účinných látok sa nachádza práve v kvetoch. Z celkového spektra sú farmakologicky významné najmä antraglykozidy (hypericín), flavonoidy (kvercetín, hyperozid, kempferol) a floroglucinové deriváty (hyperforín a adhyperforín). Vedľajšími obsahovými látkami sú silica, katechínové triesloviny, fenolové kyseliny, kumaríny, karotenoidy, aminokyseliny a procyanidíny. Farmakologické účinky: Pre významné účinky spomínaných obsahových látok si získava ľubovník stále väčšiu popularitu nie len v terapii slabých a stredne silných depresií. Indikuje pri melanchólii, rôznych formách strachu, nervovej vyčerpanosti, migréne a v liečbe psychosomatických príznakov v menopauze.

Mechanizmus antidepresívneho účinku nie je celkom jasný. Je daný ovplyvnením neurotransmisie katecholamínov, inhibíciou enzýmu MAO alebo inhibíciou spätného vychytávania serotonínu. Známa je tiež antimikrobiálna aktivita ľubovníka využívaná v terapii bakteriálnych a vírusových infekcií. Toxikológia: V bežných terapeutických dávkach sa nedokázali v klinických štúdiách žiadne škodlivé účinky. Je však dôležité obmedzenie slnenia počas letných mesiacov vzhľadom na fotodynamický potenciál ľubovníka. Pri užití vysokých dávok a vystaveniu slnečnému žiareniu sa môže vyskytnúť fotosenzitívna reakcia. Hypericín je fotodynamicky aktívna látka, ktorá vyvoláva senzibilizáciu na osvetlenie. Čo môže pri podaní vysokých dávok a súčasnom vystavení slnečnému žiareniu spôsobiť vznik fotosenzitívnej reakcie, ktorá sa prejaví pigmentáciou a zápalom kože, prípadne spáleninami. Fototoxicita je závažný nežiaduci účinok ľubovníka. I keď je jej frekvencia výskytu nízka je dôležité správne dávkovanie čajoviny s obsahom ľubovníka (2 – 4g ) a fytofarmaka s izolovaným hypericínom (0,2 – 1,0 mg hypericínu). Vyššími dávkami (5 – 10 mg hypericínu) sa riziko fotosenzibilizácie zvyšuje. Prejavuje sa zápalom kože a spáleninami. Ľubovník nie je vhodný pre tehotné. Interakcie s chemickými liekmi: Ľubovník je induktor pečeňových enzýmov (CYP 450). Indukovaný enzým urýchlením metabolizmu liekov znižuje ich hladinu (warfarínu, teofylínu, digoxinu, cyklosporínu a orálnych kontraceptív) v krvi. Tiež nie je vhodná kombinácia ľubovníka (inhibítor MAO) s liečivami zo skupiny fenyletylamínov a potravinami ako sú syry, víno, pivo, čokoláda, ktoré sú metabolizované MAO.

HVL: K užívaniu liekov s obsahom ľubovníka treba pristupovať opatrne a nepodceňovať možné interakcie a nežiaduce účinky. V súčasnosti nájdeme v lekárni celý rad voľnopredajných liekov s jeho obsahom či už vo forme čajových zmesí alebo tabliet.

DEPRIM – tablety s obsahom štandardizovaného extraktu ľubovníka. S obsahom minimálne 0,3 mg celkového hypericínu. Indikuje sa pri ľahkých depresívnych stavoch, psychických ťažkostiach v klimaktériu a pri precitlivenosti na zmeny počasia.

ĽUBOVNÍKOVÝ ČAJ – jednozložková čajovina z ľubovníka podporuje dobrý spánok a zmierňuje pocit úzkosti a napätia.

STOMARAN – čajová zmes, ľubovník v kombinácii viacerých rastlinných drog na poruchy zažívania. Má priaznivé účinky pri nechutenstve, podporuje trávenie, zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a pôsobí tiež proti nadýmaniu. Je vhodná na podporu medikamentóznej liečby.

ALVISAN NEO – v kombinácii viacerých rastlinných drog (hloh, mäta, praslička, rumanček, imelo) je ľubovník súčasťou bylinnej čajovej zmesi na zníženie krvného tlaku.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby