Táto u nás menej známa rastlina je používaná už niekoľko sto rokov na tichomorských ostrovoch, najmä na Fidži. Drevnatý koreň sa mlel alebo žul. Pôvodní domorodí obyvatelia z neho fermentáciou pripravovali slávnostný nápoj kava, ktorý pri významnej návšteve hodnostárom prinášal uvoľnený stav na podporu priateľstva a pokoja. Kava je ker dorastajúci do výšky až 3 metrov. Na dlhých stonkách vyrastá mnoho krátkostopkatých hrubých tmavozelených listov srdcovitého tvaru

Najvýznamnejšia časť rastliny je koreň svetlej farby pre vysoký obsah účinných látok. Z neho získaný extrakt obsahuje viac ako 15 aktívnych zložiek známych pod názvom kavalaktóny. Iba 6 z nich sa nachádza v extrakte vo významnom množstve pre vyvolanie účinku. Sú to: kavain, dihydrokavain, methysticin, dihydromethysticin a  yangonin. Laktóny nie sú vo vode rozpustné, preto všetky tradične pripravované produkty z kavy majú charakter emulzie.

Farmakologické účinky: Lieky s obsahom extraktu kavy sa stali populárne ako prírodné liečivá na liečbu úzkosti, vyčerpanosti organizmu, svalových bolestí v humánnej aj vo veterinárnej medicíne. Kava má naviac euforizujúci účinok, odstraňuje únavu a dodáva apetít. Výhodou je terapia bez výskytu vedľajších účinkov typických pre benzodiazepínové anxiolytiká (ospanlivosť, závrate a bolesti hlavy).

Toxikológia: Lieky s obsahom kavy nie sú vhodné pre laické samoliečenie. Veľmi dôležité je správne dávkovanie konzultované s lekárom. Vysoké dávky sa môžu prejaviť vyrážkami, padaním vlasov, poruchami koordinácie pohybov, poruchami zraku a žltým zafarbením kože. Užívanie týchto preparátov by nemalo presiahnuť tri mesiace. Kava nie je vhodná pre tehotné a dajčiace ženy, pre pacientov s endogénnou depresiou a s ochorením pečene. Po hláseniach nežiaducich účinkov závažnej hepatotoxicity, hepatitídy, cirhózy a poškodenia pečene boli v niektorých krajinách (Nemecko, Veľká Británia, Írsko) lieky, výživové doplnky a homeopatiká s obsahom kavy a kavaínu stiahnuté z trhu. V Amerike lieková agentúra FDA vydala len odporúčanie pre verejnosť, kde upozorňuje na možné nežiaduce účinky. Výživové doplnky s obsahom kavy tu môžete stále zakúpiť i cez internet. Na Slovensku platí rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorým bol dovoz a uvedenie do obehu výživových doplnkov s obsahom extraktu z koreňa Kava-Kava (Piper methysticum) zakázaný. Pri hodnotení rizika pre zdravie ľudí bola odporučená prijateľná denná dávka účinných látok extraktu (kavapyróny) v množstve 1,5 mg. Ak ich obsah v odporúčaných dávkach prekračuje prijateľnú dávku je nutné takéto výživové doplnky považovať za nebezpečné pre zdravie spotrebiteľa.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby